26 września – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

Pierwszy jesienny przegląd internetu, a w nim: nagroda im. Norwida, festiwal Sacrum Profanum, mural Marka Krajewskiego, Sherlockon i Tokarczuk na liście „Guardiana”. Koniecznie przeczytajcie najciekawsze doniesienia z literackiej części internetu!

Nagroda im. C.K. Norwida

Wiesław Myśliwski, Krystyna Janda, Janusz Wawrowski i Leon Tarasiewicz zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Dodatkowo rzeźbiarz Adam Myjak otrzymał nagrodę za całokształt twórczości. Nagroda została ustanowiona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i od 2001 roku przyznawana jest w kategoriach literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr. Laureatami mogą zostać artyści tworzący na Mazowszu. Więcej przeczytacie na stronie RMF Classic.

Ucho igielne, polskie nagrody literackie
Kup na Woblink.com

Coppola, Holland i Scorsese przepisują… „Ziemię obiecaną”

Jak donosi Dziennik Polski, Łódzka fundacja Atlas Sztuki postanowiła podjąć się odtworzenia zaginionego sto lat temu rękopisu kultowej „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta. Do napisania są dwa tomy, a w akcję może się włączyć każdy, nawet ty! Można przepisać jedną linijkę dzieła polskiego noblisty. W akcję włączyli się już Agnieszka Holland, Wojciech Smarzowski, Elon Musk, Martin Scorsese i wielu innych artystów i polityków. Wystarczy wejść na portal promised.pl i zarezerwować fragment, który się ręcznie przepisze. Wszystkie informacje o tym, jak włączyć się w akcję, znajdziecie właśnie na tej stronie.

Sacrum Profanum – naturalne połączenie muzyki z literaturą

Jak donosi Polskie Radio, hasłem tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie jest „Sąsiedztwo”. Według słów kuratora festiwalu koncepcja powstała w kontrze do kryzysów gospodarczych, politycznych, finansowych i społecznych występujących na świecie. Idea sąsiedztwa ma być odpowiedzią na rodzące się na świecie konflikty – ma zbliżać, łączyć i uczyć współpracy. Od wielu lat koncertom muzycznym podczas Sacrum Profanum towarzyszą wydarzenia literackie. Ponadto podczas imprezy wielokrotnie dochodzi do konfrontacji muzyki z literaturą. Tak było rok temu, gdy libretto do opery Alka Nowaka i Pii Partum napisała Olga Tokarczuk. Warto też wspomnieć operę opartą o „Czarodziejską górę” Tomasza Manna, której premiera odbyła się podczas 13. edycji festiwalu.

W tym roku kierunkiem muzycznych i literackich inspiracji jest Litwa. Pełny program festiwalu Sacrum Profanum znajdziecie tutaj. Impreza odbędzie się w dniach 27 września – 4 października w Krakowie.

Mural Marka Krajewskiego we Wrocławiu

Jak donosi blog Woblink.com, we Wrocławiu powstaje mural poświęcony Markowi Krajewskiemu. W tym roku mija 20 lat od rozpoczęcia pracy artystycznej przez uznanego polskiego autora kryminałów. W październiku ma się ukazać jego kolejna książka, dziesiąta powieść z komisarzem Eberhardem Mockiem w roli głównej – „Mock. Golem”. Więcej o szczegółach związanych z muralem przeczytacie tutaj.

Książka Olgi Tokarczuk wśród 100 najlepszych książek XXI wieku wg „Guardiana”

„The Guardian” opublikował listę 100 najlepszych książek wydanych do tej pory w XXI wieku. Wśród nich znalazła się powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Przypominamy, że książka znalazła się w ścisłym finale tegorocznej międzynarodowej Nagrody Bookera, a w październiku okaże się, czy otrzyma National Book Award w kategorii literatura tłumaczona. Więcej informacji znajdziecie na blogu Woblinka.

Znajdź ebooka na Woblink.com

 

Sherlockon startuje już w tę sobotę

Już w tę sobotę, 28 września, startuje Sherlockon – festiwal dla miłośników Sherlocka Holmesa, najsłynniejszego literackiego detektywa na świecie. Na fanów Sherlocka czekają projekcje filmowe, spotkania poświęcone twórczości Arthura Conana Doyle’a oraz degustacja wiktoriańskiej kuchni. Festiwal odbędzie się w dniach 28–29 września w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12B w Warszawie.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie kulturalnemedia.pl.

Ostatni wrześniowy przegląd książkoholicznego internetu uważamy za zakończony! Wracamy do was już za tydzień z garścią kolejnych literackich wiadomości.