Kryminały dla młodzieży według Beatriz Osés

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać?/Kolejność książek/Recenzje by

Kryminał to jedna z najpopularniejszych odmian powieściowych, której cechą charakterystyczną jest obecność zbrodni, często brutalnej, wokół której toczy się śledztwo. Zadaniem pisarzy jest zatem stworzenie takiej historii, która wciągnie czytelnika w wir zdarzeń. Jak przeszczepić gatunek z założenia skierowany do dorosłego czytelnika na grunt książek dla młodszych odbiorców? Jak go dostosować do tej grupy wiekowej?

Przykładem takiego eksperymentu może być cykl o przygodach Erika Voglera, którego pierwszy tom ukazał się w Polsce na początku kwietnia. Jego autorka, Beatriz Osés, tym samym zadebiutowała na polskim rynku. Jednak zanim napiszemy o „Eriku Voglerze i zbrodniach białego króla” warto dowiedzieć się kilku rzeczy o autorce powieści.

Kim jest Beatriz Osés?

Beatriz Osés pochodzi z Madrytu, gdzie ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Complutense. Po studiach zajęła się nauczaniem hiszpańskiego oraz literatury w szkołach średnich.

Warsztaty kreatywnego pisania dla… dzieci!

Autorka na co dzień prowadzi bloga, na którym pisze o premierach swoich książek, spotkaniach autorskich i innych wydarzeniach związanych z jej twórczością. Oprócz bycia nauczycielką Beatriz Osés prowadzi warsztaty kreatywnego pisania dla najmłodszych, podczas których stosuje oryginalne metody pracy. Podczas jej zajęć dzieci tworzą własne książki, a następnie ilustrują je. Efekty możecie zobaczyć tutaj.

Za wkład w promocję czytelnictwa, naukę kreatywnego pisania oraz swoją twórczość Osés otrzymała wiele branżowych nagród. Wśród nich są takie wyróżnienia jak Nagroda Joaquína Samy, Lazarillo Award czy Międzynarodowa Nagroda Poetycka Miasta Orihuela.

Bibliografia

47-letnia Beatriz Osés ma na swoim koncie 19 książek. Większość z nich stanowią tytuły dla dzieci, wśród nich są zbiory wierszy, antologie opowiadań i minipowieści. W 2014 roku ukazała się pierwsza część cyklu powieściowego przeznaczonego dla młodzieży – „Erik Vogler i zbrodnie białego króla”. Do tej pory ukazało się siedem tomów przygód ekscentrycznego nastolatka.

Erik Vogler

Erik Vogler, bohater wykreowany przez Beatriz Osés, to ekscentryczny, mający problemy z komunikacją, strachliwy i mierzący się z wieloma fobiami nastolatek. We wspominanej już pierwszej części cyklu główny bohater zmuszony jest spędzić święta wielkanocne u swojej babci w niemieckim Grasberg. Wszystko przez to, że jego ojciec pomylił się podczas kupowania biletów lotniczych. Zamiast wymarzonej wyprawy do Nowego Jorku, gdzie pierwotnie mieli jechać, czeka go wizyta u babci. Dla Erika zmiana planów okazuje się strasznym ciosem. Nie spodziewa się jednak, że podczas odwiedzin u babci zostanie wciągnięty w sprawę seryjnego morderstwa, które poruszy całe niemieckie społeczeństwo. Babcia jest zupełnym przeciwieństwem Erika. Autorka podkreśla, że celowo zestawiła ze sobą te postaci, żeby uwypuklić charakteryzujące ich cechy. Zupełnie niespodziewanie dzięki babci Erik tropi psychopatycznego mordercę, doświadcza zjawisk paranormalnych i spotyka na swojej drodze duchy. Nie trzeba chyba wspominać, jak bardzo potęguje to jego nerwice!

Okładka książki „Erik Vogler i zbrodnie białego króla“
Kup w promocji na Woblink.com

Książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 12 roku życia, jednak jak zauważa Mikołaj Kołyszko, jest nadspodziewanie emocjonująca jak na tę grupę wiekową, co może wyróżniać ją na rynku wśród książek na siłę infantylizowanych.

Promowanie sztuki

Warto dodać, że autorka wielokrotnie w wywiadach powtarza, że w jej powieściach pojawia się wiele odniesień do sztuki i kultury, zarówno popularnej, jak i klasycznej. Całość ubrana w atrakcyjną formę ma na celu przekona nastolatków do poszerzania swoich horyzontów i wiedzy o świecie.

Co dalej?

Wracając do fabuły – kontakt Erika i babci Berty Vogler nie urwie się wraz z końcem świąt. W dalszych tomach serii Erik i babcia znów połączą siły. Ale więcej nie możemy zdradzić. Na razie na polskim rynku dostępna jest pierwsza część cyklu, choć na pewno ukaże się ich więcej. Jak już wcześniej wspominaliśmy, do tej pory Beatriz Osés wydała siedem części − ostatnia z nich ukazała się w Hiszpanii w 2018 roku.