Pewnego razu w Hollywood – książki o Sharon Tate i zbrodni Mansona

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać?/TOP Książek by

Zaledwie kilka dni temu, w nocy z 8 na 9 sierpnia, minęło 50 lat od zbrodni, która wstrząsnęła światem. Właśnie wtedy w 1969 roku kilkoro członków sekty zwanej Rodziną, z inspiracji Charlesa Mansona, popełniło okrutne i głośne morderstwo w willi wynajmowanej przez Romana Polańskiego i Sharon Tate. Charakter owej zbrodni i rozgłos jej towarzyszący sprawił, że Manson, mimo iż sam nie brał czynnego w niej udziału, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych morderców-psychopatów w historii. Kolejna zbrodnia popełniona przez Rodzinę, w noc po wcześniejszym morderstwie, w której guru sekty także nie brał bezpośredniego udziału, tylko umocniła jego pozycję na liście znanych kryminalistów. Dlaczego to właśnie ten mężczyzna został mającym niepodważalny posłuch przywódcą sekty, jednym z najpopularniejszych amerykańskich przestępców i osób, które za zawsze wniknęły do popkultury?

Pewnego razu w Hollywood – historia Sharon Tate i zbrodni sekty Charlesa Mansona

W nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku kilku członków sekty Charlesa Mansona, Charles Waxton, Patricia Krenwinkel, Susan Atkins i Linda Kasabian, zamordowało Sharon Tate, Wojciecha Frykowskiego, Abigail Folger, Jaya Sebringa i Stevena Parenta. Po morderstwie napisali krwią ofiar na drzwiach słowo „PIG” (ang. świnia). Dzień później grupa Mansona zamordowała małżeństwo LaBianca w ich własnym domu. Guru sekty miał pojechać z kilkorgiem osób na przyszłe miejsce zbrodni i polecić im w jaki sposób mają dokonać morderstwa. Po zabójstwie na ścianach i lodówce wykonano napisy krwią ofiar. Jednym z nich było, napisane z błędem, Helter Skelter. Był to tytuł utworu The Beatles, o którym Manson twierdził, że zainspirował go do podejmowanych działań. Zinterpretował ją na swój sposób i używał jej do umacniania kontroli nad swoimi „wyznawcami” i do indoktrynowania ich.

Sekty, zwłaszcza te zbrodnicze, od zawsze przerażały i fascynowały jednocześnie. Na podstawie wstrząsających wydarzeń związanym z sektami powstało wiele filmów, książek, gier i wiele więcej. Jako przykład wystarczy przytoczyć postać Jima Jonesa i największego samobójstwa w historii czy Davida Koresha i masakry w Waco – na podstawie pierwszej zbrodniczej historii powstał chociażby film z 2006 roku „Jonestown” i „Ostatni sakrament” z 2013. Druga mogła być inspiracją dla twórców gry Far Cry 5. Nie dziwi więc, że morderstwa dokonane przez Rodzinę Mansona weszły do popkultury i literatury. Teraz, 50 lat po tragicznych wydarzeniach z początku sierpnia, temat ponownie odżywa w kulturze popularnej – przede wszystkim ze względu na rocznicę morderstw oraz premiery najnowszego filmu Quentina Tarantino „Pewnego razu… w Hollywood”. Obraz, w iście gwiazdorskiej obsadzie (Brad Pitt, Leonado DiCaprio, Margot Robbie, Al Pacino) będzie poruszał temat morderstw grupy Mansona.

Pewnego razu w Hollywood, Quentin Tarantino

Ponad rok po premierze filmu Quentina Tarantino „Pewnego razu… w Hollywood” na polskim rynku ukazało się pierwsze dzieło fabularne reżysera będące adaptacją jego nagrodzonej Oscarem produkcji. Książka uzupełnia i rozszerza przedstawioną w filmie fabułę oraz pogłębia zarysowane w nim wątki.

Premiera „Pewnego razu w Hollywood” została zapowiedziana na 29 września, ale już teraz ebooka powieści znajdziecie, w przedsprzedaży, w księgarni Woblink.com.

książki o Sharon Tate i zbrodni Mansona
Kup ebooka w przedsprzedaży na Woblink.com

Oprócz tej wysokobudżetowej najświeższej produkcji powstało wiele filmów podejmujących temat Rodziny i jej przywódcy – „Helter Skelter” z 1976 roku, „Satanic” z 2016 roku czy „The Hauting of Sharon Tate” z 2019 roku to tylko kilka z nich.

Również rynek literacki nie jest obojętny na ten temat. Tylko w tym w Polsce roku ukazały się 4, a w nich jedno wznowienie, opowiadające historię Charlesa Mansona i jego kobiet oraz ofiar (przede wszystkim Sharon Tate). Temat ten porusza również jeden z pierwszych profilerów Jonh Douglas w bestsellerowym „Mindhunterze”. Dodatkowo zebraliśmy kilka powieści, w których pojawia się wątek Mansona.

Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood, Tom O’Neill, Dan Piepenbring

Zaczynamy od literatury faktu. „Manson” Toma O’Neilla to nowy obraz znanego morderstwa. W książce znalazło się wiele niepublikowanych wcześniej wywiadów, a także nieznane opinii publicznej fakty oraz dokumenty z archiwów CIA i FBI. Tom O’Neill zwraca uwagę na ciemną stronę Hollywood, eksperymenty na ludziach z wykorzystaniem LSD i innych narkotyków, projekt MKULTA, a nawet zimną wojnę. Celem autora było zagłębienie się w tajemnicę przerażającej zbrodni dokonanej przez Rodzinę Mansona – aby to zrobić przez ponad 20 lat podążał śladem sekretami Hollywood i nierozwiązanych do dzisiaj zagadek przedstawiającym tym samym inne spojrzenie na zbrodnię sprzed pięćdziesięciu lat.

Manson
Kup ebooka na Woblink.com

 Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego, Alisa Statman, Brie Tate

Autorka książki razem z siostrzenicą brutalnie zamordowanej Sharon Tate, Bire, sięga do rodzinnego archiwum aby prześledzić każdy jeden aspekt makabrycznej historii z przeszłości. Przedstawia także walkę Tatów o skazanie jednego z najokrutniejszych kryminalistów wszechczasów. Czy po 50 latach uda im się dotrzeć do prawdy o jednej z najbardziej kontrowersyjnych spraw kryminalnych, w której nadal jest znacznie więcej pytań niż odpowiedzi?

książki o Sharon Tate i zbrodni Mansona
Kup książkę na Woblink.com

Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalność zła, Nikki Meredith

Nikki Meredith w swojej książce „Ludzkie potwory” postanowiła skupić się na kobieta towarzyszących Mansonowi, a jego samego odsunąć w cień. Przez około dwadzieścia lat odwiedzała związane z sektą i zbrodniami Leslie Van Houten i Patricie Krenwinkel starając się zrozumieć co zmieniło zwyczajne osoby w morderczynie, które z zimną krwią odebrały życie błagającym je o litość ofiarom. Autorka odnosi się także do „banalności zła” (termin będący jednym z ważniejszych sformułowań w odniesieniu do historii totalitaryzmu i użyty przez Hannę Arendt w reportażu sądowym „Eichmann w Jerozolimie: rzecz o banalności zła”) i pytania o to co decyduje o uwolnieniu w człowieku jego wewnętrznego potwora. W swojej książce Nikki Meredith zawarła wiele wątków autobiograficznych, a także odniesień do Holokaustu.

Ludzkie potwory
Kup ebooka na Woblink.com

Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood. Kulisy zbrodni Mansona, Vincent Bugliosi, Kurt Gentry

„Helter Skelter” wydane pierwotnie w 1974 roku szybko stało się światowym bestsellerem i kroniką jednej z najgłośniejszych amerykańskich zbrodni. Autor, Vincent Bugliosi był głównym oskarżycielem w procesie Mansona. Oprócz samego morderstwa i procesu przybliża życie przywódcy Rodziny, jego dzieciństwo i czas spędzony w więzieniu. Opisuje samą sektę i jej członków, pokazuje co The Beatles mieli wspólnego z Helter Skelter i co to w ogóle oznaczało. Bugliosi chciał także dociec motywu zbrodni i udowodnić, że ofiary nie były przypadkowe.

książki o Sharon Tate i zbrodni Mansona
Kup ebooka na Woblink.com

Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI, John Douglas, Mark Olshaker

„Mindhunter” to jedna z najpopularniejszych książek o pracy profilera. To opowieść Johna Douglasa, niezwykle skutecznego profilera FBI i osoby, która przecierała szlaki w tym zawodzie. Opisuje najbardziej interesujące, kontrowersyjne i brutalne śledztwa przy jakich miał okazję pracować. Nie zabrakło tu również sprawy Mansona, a zdanie Douglasa na jego temat jest zaskakujące. Sądził, że Manson potrafił wywierać wpływ na ludzi i był tego świadomy, a zarazem twierdził, że w pewnym monecie zaczął tracić kontrolę nad swoją sektą. Ukształtował członków Rodziny, ale oni także mieli na niego wpływ i formowali go do swoich potrzeb.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Kociarz, Kristen Roupenian

Zbiór dwunastu krótkich opowiadań będących panoramą naszych czasów. Są związanie z pożądaniem, wstrętem, seksem, samotnością, poczuciem winy, zagrożeniem i zagubieniem. Minimalistyczna literatura, która jednocześnie fascynuje i odstręcza, oburza i zachwyca. Jedno z opowiadać „Look at Your Game, Girl”, dziejące się dwadzieścia cztery lata po zbrodni Mansona podejmuje temat tego, jak ten niebezpieczny ale i charyzmatyczny mężczyzna przyciągał zahipnotyzowanych jego osobą ludzi.

Kociarz
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Dziewczyny, Emma Cline

„Dziewczyny” to powieść inspirowana życiem Charlesa Mansona. Dla charyzmatycznego i drapieżnego przywódcy sekty odurzone narkotykami i rzekomą wolnością młode kobiety były gotowe na wszystko. Północna Karolina, koniec lat 60 ubiegłego wieku. Evie jest oczarowana grupą dziewcząt jakie widzi w parku – otacza je aura nieskrępowanej wolności. Niedługo później Evie ulega ich wpływowi, przede wszystkim Suzanne, która przyciąga ją do sekty jak magnez, a także mężczyzna będący jej liderem. Obsesja Evie na ich punkcie przybiera na sile – dziewczyna nie uświadamia sobie, że jej życie coraz bardziej zbliża się do brutalnej przemocy i chwili, kiedy z obranej ścieżki nie będzie już odwrotu.

Dziewczyny
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Randka w ciemno, Jerzy Kosiński

Powieść Jerzego Kosińskiego z licznymi wątkami autobiograficznymi, których autentyczność prawdopodobnie nigdy nie zostanie potwierdzona czy obalona. Wykształcony mężczyzna pochodzący z Europy Wschodniej emigruje do USA, gdzie odkrywa różne aspekty życia. Tak najogólniej można opisać tę kontrowersyjną książkę. Jedną z opowiedzianych przed narratora historii jest ta o spóźnieniu na przyjęcie, w wyniku którego unika on tragicznej śmierci – wszyscy obecni goście zostali zamordowanie przez Rodzinę Mansona. Kosiński, który znał się z Romanem Polańskim uniknął obecności w kalifornijskiej willi w noc zabójstwa także przez spóźnienie – zagubiony bagaż nie pozwolił mu dotrzeć na miejsce o czasie.

Randka w ciemno
Kup ebooka na Woblink.com

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej przerażającej zbrodni, Mansonie, oprawcach i ofiarach sięgnijcie po którąś z wymienionych powyżej książek. Oprócz wyczerpującej analizy morderstw oraz późniejszych procesów w ich sprawie autorzy części z tytułów starają się znaleźć odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego doszło do zbrodni i czym była ona spowodowana. Oddają także głos ofiarom, które w tej sprawie powinny być najważniejsze i rozprawiają się z „legendą” Mansona.