13 sierpnia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

Kolejny przegląd książkoholicznego internetu to kolejna dawka literackich doniesień ze świata. Poznaliśmy laureatów Nagrody im. Zajdla, wiemy co czytało się w wakacje 50 lat temu oraz drżymy, gdy czytamy doniesienia z Turcji. Dlaczego? O tym wszystkim przeczytacie w artykule.

Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. Janusza Zajdla

10 sierpnia, w czasie trwającego w Białymstoku konwentu fantastyki Polcon, ogłoszeni zostali laureaci Nagrody im. Janusza A. Zajdla – najważniejszej polskiej nagrody przyznawanej literaturze fantasy i science-fiction. W kategorii powieść triumfował Robert M. Wenger, za „Każde martwe marzenie” – powieść wchodzącą w skład cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”. W kategorii opowiadanie, nagrodę odebrała Marta Kisiel, za tekst „Pierwsze słowo”. Więcej przeczytacie na stronie booklips.pl.

Każde martwe marzenie - przegląd książkoholicznego internetu
Kup książkę na Woblink.com

Książki o podróżach

Mamy wakacje, a zatem czas gdy można zwiedzać świat, odpoczywać i czytać. Na portalu niestatystyczny.pl pojawił się artykuł, w którym opisane zostały najciekawsze książki o podróżach. I nie chodzi tylko i wyłącznie o tytuły stricte podróżnicze. W artykule pojawiły się bowiem reportaże, powieści i zapiski o różnych aspektach podróży – zarówno tych fizycznych, jak metafizycznych, w głąb siebie.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Nie żyje Toni Morrison

5 sierpnia, w wieku 88 lat, zmarła amerykańska laureatka nagrody Nobla Toni Morrison. Była pierwszą Afroamerykanką, która zdobyła to prestiżowe wyróżnienie. Oprócz tego otrzymała Nagrodę Pulitzera, National Book Critics Award oraz najważniejsze amerykańskie wyróżnienie cywilne – Medal Wolności. Autorka „Umiłowanej” i „Najbardziej niebieskiego oka” pisała głównie o nierównościach społecznych, rasizmie i ksenofobii. Więcej przeczytacie na portalu niestatystyczny.pl.

Turecki rząd zniszczył 300 tys. książek

Jak donosi portal Onet Kultura, na rozkaz tureckich władz, w kraju zniszczono przeszło 300 tysięcy książek. Ofiarami dramatycznej decyzji rządu padły książki historyczne, podręczniki i powieści. Zniszczenia dokonano w wyniku powiązania Fethullaha Gülena, założyciela ruchu Gülen Movement, szerzącego dostęp do powszechnej wiedzy, z nieudanym zamachem stanu z 2016 roku. Fethullah, który obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych jednoznacznie odcina się od powiązań z zamachem. W świetle poglądów tureckiego rządu, książki które przechodziły przez „ręce” Gülen Movement, przykładają się do szerzenia terrorystycznej propagandy. Więcej przeczytacie tutaj.

Książka Snowdena

17 września, jednocześnie w kilkunastu krajach, ukaże się książka Edwarda Snowdena, byłego pracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Snowden ujawnił wiele kontrowersyjnych dokumentów, świadczących o masowej inwigilacji obywateli. W swojej książce pt. „Permanent record” (ang. ciągły zapis), opisuje swoją pracę w NSA oraz wyrzuty sumienia, które targały nim na tyle, że postanowił poświęcić swoje życie by ujawnić skalę inwigilacji. Kiedy polska premiera? Jeszcze nie wiadomo. Więcej o książce przeczytacie na stronie Onet Kultura.

Pewnego razu w Stanach Zjednoczonych…

Powszechnie mówi się, że wakacje to jeden z najlepszych okresów w roku na czytanie. Na portalu New York Timesa, przy tej okazji pojawił się ciekawy wpis o tym co czytało się w wakacje… 50 lat temu. Obecnie na listach bestsellerów New York Timesa prowadzą dwie książki „Where the Crawdads Sing” Delii Owens (polska premiera zapowiedziana na wrzesień 2019) oraz „Educated” Tary Westover. W 1969, w sierpniowym zestawieniu bestsellerów królowały cztery książki:

  1. Jacqueline Susann – Bez zobowiązań
  2. Mario Puzo – Ojciec Chrzestny
  3. Philip Roth – Kompleks Portnoya
  4. Michael Crichton – Andromeda znaczy śmierć

To by było na tyle. Kolejny przegląd książkoholicznego internetu już w przyszłym tygodniu.