24 lipca – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Ostatnie dni obfitowały w ciekawe wydarzenia i newsy z literackiej części internetu. Wiemy, jak będą wyglądały obchody 50 rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza i Brzeskie Dni Fantastyki. Zebraliśmy najlepsze książkowe premiery tych wakacji oraz dowiedzieliśmy się, jakie tytuły na lato polecają polscy pisarze. A to tylko kilka informacji, które znajdziecie w przeglądzie. Zapraszamy do lektury.


„Alicja w Krainie Czarów” Salvadora Dalí

Klasyczna opowieść zilustrowana przez jednego z najważniejszych artystów w historii? To po prostu nie mogło się nie udać. „Alicja w Kranie Czarów” w wydaniu z 1969 roku zawiera 12 kolorowych ilustracji autorstwa Salvadora Dalego. Nie są one odtworzeniem opisanych w książce zdarzeń, tekst posłużył artyście jako inspiracja do wykonania prac. Oryginalne wydanie jest bardzo trudno dostępne, ale z okazji 150-lecia „Alicji w Krainie Czarów” książka doczekała się ponownej publikacji. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na portalu Lubimy Czytać, a samą książkę zobaczycie poniżej:

Założyciel The Misfits wydaje komiks

Jak czytamy na Booklipsie, Glenn Danzig, założyciel kultowego zespołu The Misfits i lider grupy Danzig, po latach powrócił do pisania komiksów. We wrześniu tego roku na rynku ukaże się kolejny komiks z jego scenariuszem. Za ilustracje odpowiada Simon Buskey. Nowy tytuł oznacza też reaktywację należącej do Danziga oficyny Verotik Comics. Tytuł nowej miniserii to “Satanika Versus Morella’s Demon”. Poniżej prezentujemy okładkę pierwszego zeszytu (zapowiedzianego na wrzesień).

Odszedł Andrea Camilleri, pisarz, który stworzył komisarza Montalbano

W zeszłym tygodniu dotarła do nas smutna wiadomość. W środę, 17 lipca, zmarł włoski pisarz Andrea Camilleri. Z oświadczenia wydanego przez Szpital św. Ducha w Rzymie, gdzie pisarz przebywał, wynika, że jego stan był krytyczny, a w ostatnich godzinach życia jeszcze się pogorszył. Andrea Camilleri napisał przeszło 30 kryminałów przetłumaczonych na ponad 30 języków. Powieści Camilleriego wywarły ogromny wpływ na kulturę Włochów, a serial o stworzonym przez niego komisarzu Montalbano jest kręcony od 20 lat.

przegląd internetu
Kup ebooka na Woblink.com

50 rocznica śmierci Witolda Gombrowicza

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaplanowało cykl imprez „Kosmos” w celu uczczenia 50 rocznicy śmierci pisarza. Piątkowe obchody będą pełne spektakli, wystaw i koncertów. Sama nazwa cyklu jest związana z ostatnim dziełem pisarza, uznawanym za jedną z najlepszych polskich powieści. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na stronie Instytutu Książki.

Kup ebooka na Woblink.com

Brzeskie Dni Fantastyki

Brzeskie Dni Fantastyki zbliżają się wielkimi krokami. Odbędą się w dniach 19–24 sierpnia. To pierwszy tak duży konwent poświęcony fantastyce zorganizowany w Brzesku. Organizatorzy festiwalu pomyśleli nie tylko o dorosłych – coś dla siebie znajdą na nim także dzieci i młodzież. Uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę spotkać się z pisarzami i twórcami komiksów, gier oraz filmów, zagrać w gry planszowe i wideo czy wziąć udział w LARPach i sesjach RPG.

przegląd internetu
Najlepsze książkowe premiery wakacji

Wakacje to czas, kiedy zabieramy się za nadrabianie książkowych zaległości. Jednak tegoroczne lato pełne jest świetnych premier. Zebraliśmy dla was najciekawsze tytuły, których premiera przypada w wakacje. Listę książek znajdziecie w artykule poniżej.

Najlepsze książkowe premiery lata – wakacje 2019

George R.R. Martin nie zamierza zmieniać treści swoich książek

Jak informuje portal Onet Kultura, autor bestsellerowej serii książek „Gra o tron” nie ma zamiaru zmieniać treści książek po zakończeniu serialu. Chce napisać powieść tak, jak planował to od samego początku. Finał serialu spotkał się z krytyką fanów – rozwiązania zaproponowane przez producentów nie przypadły im do gustu. George R. R. Martin nie przejął się jednak tą krytyką i zapowiedział w wywiadzie dla „Entertainment Weekly”, że nie zmieni treści przyszłych książek.

Polscy autorzy polecają książki na wakacje

Nie wiecie, jaką książką umilić sobie wakacyjny wypoczynek? Portal Niestatystyczny i polscy autorzy przychodzą na ratunek. W obszernym artykule znajdziecie tytuły polecane między innymi przez Anetę Jadowską, Katarzynę Bondę, Wojciecha Chmielarza, Jakuba Małeckiego czy Katarzynę Puzyńską.

Książka true crime oparta o wymyślone wywiady ze skazanymi

W ubiegłym roku na rynku wydawniczym pokazała się książka „Mind Games” Paula Harrisona, który jest emerytowanym brytyjskim policjantem. Publikacja miała z założenia być wejrzeniem w psychikę najbrutalniejszych przestępców. Autor swoją książkę miał oprzeć na wywiadach z Tedem Bundym czy Charlesem Mansonem. Kilku agentów FBI, pracujących w Quantico w czasie, kiedy miał tam przebywać i współpracować z nimi autor książki, zdecydowanie temu zaprzeczyło. Wątpią także, że Harrison rozmawiał chociażby z Bundym. Wydawca publikacji podjął kroki, aby wycofać książkę ze sprzedaży. Więcej o tej sprawie przeczytacie TUTAJ.

Masz w domu książki, których nie potrzebujesz? Możesz nadać je paczką za darmo

Poczytajmi.pl wystąpiło z ciekawą inicjatywą, dzięki której możemy przekazać niepotrzebne książki przy pomocy Paczkomatów i darmowej usługi kurierskiej. Wystarczy tylko, że zarejestrujemy się na stronie projektu, wygenerujemy „list przewozowy”, spakujemy nasze książki i określimy sposób odbioru przesyłki. Wysłane tytuły trafią do różnych czytelni na terenie całej Polski.

Niższy podatek VAT na e-booki coraz bliżej

Jak donosi Niestatystyczny, wprowadzenie niższego podatku VAT na e-booki jest już coraz bliżej. Wystarczy, że ustawę zatwierdzi senat, a prezydent ją podpisze. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, być może już od 1 listopada bieżącego roku VAT na książki elektroniczne zostanie obniżony do 5% (z obecnych 23%). Prasa elektroniczna będzie miała VAT na poziomie 8%.

Fanowski komiks z przygodami Kajtka i Koka

W zeszłym tygodniu obchodziliśmy 85 rocznicę urodzin twórcy Kajtka i Kokosza oraz Kajka i Koka – Janusza Christy. Jak informuje Booklips, tego samego dnia, 19 lipca, w internecie pojawił się komiks mający być hołdem dla Christy. Komiks online nazywa się “The Spirit Journey” i ma przedstawiać w odcinkach nowe przygody postaci stworzonych przez Christę, Kajtka i Koka. Twórcą komiksu jest artysta posługujący się pseudonimem Ashika. W rzeczywistości twórca nazywa się Marek Ostapkowicz i jest Polakiem, który wyemigrował do Kanady, by potem osiedlić się w Australii. Póki co komiks jest dostępny tylko w wersji anglojęzycznej. Nowe odcinki będą pojawiać się co poniedziałek. Znajdziecie je TUTAJ.

przegląd internetu
Kup ebooka na Woblink.com

EFFE 2019–2020, poznaliśmy listę najlepszych europejskich festiwali

EFFE, czyli Europe for Festivals, Festivals for Europe, to międzynarodowa inicjatywa, która została powołana przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali. Jest ona ukierunkowana na promocję i współpracę topowych europejskich festiwali kulturalnych. W tym roku na liście znalazł się nasz rodzimy Conrad Festiwal. Gratulujemy!

I tym kończymy przegląd książkoholicznych informacji w tym tygodniu. Na więcej literackich newsów zapraszamy w przyszłym tygodniu.