„Stranger Things” – co czytać po obejrzeniu serialu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Jak czytać?/Książka czy film by

4 lipca Netflix udostępnił na swojej platformie 3 sezon serialu „Stranger Things”. Pierwszy sezon tej produkcji został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytyków, jak i widzów na całym świecie. W związku z powrotem „Stranger Things” na srebrne ekrany przygotowaliśmy dla was propozycje książek, które uzupełnią waszą wiedzę o serialowym uniwersum, albo swoim klimatem przeniosą was z powrotem do małego miasteczka w stanie Indiana.


„Stranger Things” to amerykański serial stworzony przez braci Matta i Rossa Dufferów dla platformy Netflix. Twórcy serialu są również jego reżyserami i scenarzystami. Produkcja określana jest najczęściej jako sciencie-fiction z elementami horroru. Akcja „Stranger Things” rozgrywa się w latach 80. w amerykańskim stanie Indiana. Czas akcji nie jest przypadkowy – cały serial, zarówno formą, jak i treścią, nawiązuje do kultury popularnej tamtego okresu, czerpiąc garściami z twórczości Stevena Spielberga, Stephena Kinga, Johna Carpentera, Ridleya Scotta, George’a Lucasa i innych gigantów tamtych lat.

Netflixową produkcję można określić jako arcyciekawą nostalgiczną laurkę, wystawioną przez twórców latom 80-tym w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, owa laurka genialnie sprawdza się jako osobne dzieło, które zachwyca nie tylko ludzi pamiętających tamte czasy, ale także nowych, młodych widzów (przynajmniej jeśli chodzi o świetny sezon 1, w kolejnym potencjał nie został w pełni wykorzystany). Serial jest często, niesłusznie, porównywany z niemieckim „Dark”, również od Netflixa. O serialu „Dark” przeczytacie więcej TUTAJ.

Światowa premiera produkcji miała miejsce trzy lata temu, 15 lipca 2016 roku. Serial z miejsca został dobrze przyjęty przez krytyków, którzy zachwycali się przede wszystkim niezwykle dopracowaną stylizacją serialu, a także klimatem, reżyserią czy aktorstwem. Nieobojętne dla nich były również liczne nawiązania do klasyków z lat 80, których odczytywanie sprawia widzowi, zaznajomionemu z ówczesnymi filmami, wiele radości.

O czym jest sam serial? Wszystko zaczyna się od zaginięcia dwunastoletniego Willa Byersa, który w tajemniczych okolicznościach „wyparowywuje” z Hawkins. Nikt nie wie co stało się z chłopcem. Miejscowy komendant policji rozpoczyna śledztwo. Zaraz potem w miasteczku pojawia się dziwna dziewczynka o nadprzyrodzonych umiejętnościach, która zdaje się wiedzieć, gdzie jest Will.

Uniwersum „Stranger Things”

Serial okazał się wielkim hitem i wciąż jest, mimo gorszego drugiego sezonu, niesłabnącym fenomenem. Uniwersum powiększa się – w jego obrębie powstają książki, komiksy i gry. Jedną z nich jest powieść „Stranger Things. Mroczne umysły” będąca pierwszym tytułem poszerzającym wiedzę o serialu. Opowiada o wydarzeniach jakie miały miejsce jakiś czas przed zniknięciem Willa. Ambitna i młoda Terry Ives (!) prowadzi spokojne życie w małym miasteczku w stanie Indiana. Kiedy dowiaduje się o rządowym eksperymencie MKUltra postanawia wziąć w nim udział. Nie wie jeszcze, że ta decyzja zmieni całe jej życie.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Kolejną książką z tego uniwersum jest „Stranger Things. Ciemność nad miastem” Adama Christophera, która miała swoją premierę 3 lipca. Szeryf Hopper i Jedenastka spędzają pierwsze wspólne święta. Dla adoptowanej córki jest to świetna okazja do wyciągnięcia kilku informacji o przeszłości Hopper – dlaczego mężczyzna wiele lat temu wyjechał z miasteczka? Co znaczy „Wietnam” i dlaczego szeryf nigdy nie opowiada o Nowym Jorku?

Kup ebooka na Woblink.com

Niedługo ukaże się powieść „Wszyscy mówią na mnie Max. Stranger Things” Brenny Yovanoff poświęcona tytułowej Max, którą poznaliśmy w drugim sezonie.

Poza książkami powstał także komiks „Stranger Things. Po drugiej stronie”. Za jego powstanie odpowiedzialni są Jody Houser, Stefano Martino, Keith Champagne, Lauren Affe i Nate Piekos. Komiks idealnie oddaje mroczny, horrorowy klimat netfliksowej produkcji. Uzupełnia on fabułę pierwszego sezonu i pozwala zobaczyć to, czego nie pokazano na ekranie. Dowiemy się przede wszystkim co działo się z Willem w „odwróconym świecie”.

Kup komiks na Woblink.com

Na marginesie, oprócz książek czy komiksów dostępne są również dwie gry z tego uniwersum. Pierwsza z nich to „Stranger Things: The Game”, darmowa, utrzymana w retro grafice, pikselowa gra przygodowa promująca serial. Zaczyna się w 1984 roku, wcielamy się w niej początkowo w postać Hoppera, który stara się odnaleźć zaginione dzieci. Zagracie w nią na urządzeniach mobilnych (iOS oraz Android).

Z okazji premiery 3 sezonu pojawiła się także druga gra, „Stranger Things 3: The Game”. Jej premierę ogłoszono na gali rozdania nagród Game Awards 2018 – grę zaprezentowali sami twórcy serialu. Jest to przygodówka akcji graficznie odwzorowująca 16-bitowe produkcje.

Lista książek wartych przeczytania po obejrzeniu serialu „Stranger Things”

Jeśli jednak wszystkie dostępne sezony „Stranger Things” już za wami, przeczytaliście też książki i komiks oraz przeszliście obie gry i nadal nie chcecie rozstawać się z ekipą z Hawkins mamy dla was kilkanaście książkowych propozycji, które swoim klimatem przypominają produkcję Netflixa.

To, Stephen King

To jedna z najgrubszych i najlepszych książek mistrza grozy. Opowiada o paczce dzieciaków, które muszą połączyć siły, aby pokonać tajemnicze zło nawiedzające ich miasteczko. Brzmi znajomo? „To” jest powieścią, która klimatem niezwykle przypomina „Stranger Things”. Sami bracia Duffer w wywiadach przytaczali właśnie tę powieść jako jedną ze swoich inspiracji.

Kup ebooka na Woblink.com

Letnia noc, Dan Simmons

„Letnia noc” Dana Simmonsa to kolejna powieść, która była inspiracją dla twórców „Stranger Things”. Tobardzo dobry horrornawiązujący do klasyki gatunku. Lato 1960 roku, potężne gmaszysko Old Central School górujące nad małym miasteczkiem w Illinois. Ostatni dzień roku szkolnego jest także ostatnim dniem życia budynku, który ma zostać zburzony. W Elm Haven zaczyna dochodzić do zaginięć dzieci, zło zaczyna nawiedzać miasteczko. Grupa dzieciaków odkrywa tajemnicę związaną z Old Central – tylko oni mogą pokonać złowrogą siłę.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Interludium Odda, Dean Koontz

Dean Koontz to, obok Stephena Kinga i Grahama Mastertona, jeden z czołowych twórców horrorów. W powieści „Interludium Odda” pierwsze skrzypce gra położony na wyludnionym odcinku wybrzeża Pacyfiku, urokliwy hotel Harmony Corner. Zmęczeni podróżą goście znajdą w nim wszystko, czego potrzebują – przytulną knajpkę, stację paliw i domki do wynajęcia. Pewnego dnia trafia tam obdarzony niezwykłymi mocami nastolatek Odd Thomas, który odkrywa, że w tym istnym raju na ziemi dzieje się coś więcej, niż pozornie może się wydawać.

Kup ebooka na Woblink.com

Ciało, Stephen King (opowiadanie z tomu „Cztery pory roku”)

„Ciało” to jedno z czterech opowiadań z tomu „Cztery pory roku” Stephena Kinga. Poświęcone jest czwórce nastoletnich przyjaciół, którzy wyruszają w wędrówkę aby, po raz pierwszy w życiu, zobaczyć na własne oczy zwłoki. Podróż okaże się sprawdzianem ich relacji, a także wprowadzeniem w trudny okres dojrzewania. To zdecydowanie najlepsze opowiadanie jakie wyszło spod pióra Kinga. Polecamy również doskonałą adaptację opowiadania „Stań przy mnie”.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Książę Mgły, Carlos Ruiz Zafón

Carlos Ruiz Zafón jest kojarzony przede wszystkim z bestsellerowym „Cieniem wiatru”. My jednak w kontekście „Stranger Things” proponujemy „Księcia Mgły”, debiut autora, otwierający „Trylogię mgły”. Jest tu groza, tajemnica, pierwsza miłość, okrucieństwo i wielka przygoda. Nastoletni Max wraz z rodziną przeprowadza się do domu, który w przeszłości należał do rodziny Fleishmanów. Ich mały synek Jacob utonął przed laty w morzu. Zaraz po przeprowadzce w posiadłości zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kiedy dzieci dowiadują się o istnieniu tajemniczego Księcia Mgły okazuje się, że mroczna miejscowa legenda może być prawdą.

Kup książkę na Woblink.com

Podpalaczka, Stephen King

„Podpalaczka” to kolejna pozycja Stephena Kinga jaka znalazła się na naszej liście. Tym razem ze względu na wyraźną analogię między Jedenastką, a główną bohaterką powieści mistrza grozy, Charlie. Mała Charlie McGee wraz z tatą muszą uciekać przed agentami rządu, którzy chcą wykorzystać paranormalne zdolności dziewczynki do swoich celów. Charlie boi się ludzi, którzy starają się ją wytropić i boi się również swoich zdolności. Nie cofnie się jednak przed niczym, aby ocalić bliskich.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Pandora, Mike Carey

„Pandora” to kolejna pozycja na liście, której bohaterką jest mała dziewczyna o wielkiej mocy. Melanie ma dziesięć lat i dokąd tylko sięga pamięcią mieszka w celi bez okien. Codziennie uzbrojeni żołnierze przywiązują ją do wózka i zabierają na lekcje nie zamieniając z nią ani jednego słowa. Wydają się bać tego, że mogłaby ich zjeść. Podczas chwil samotności Melanii wyobraża sobie, że jest tak samo niezwykła i odważna jak znana z mitów Pandora. Chciałaby móc obronić ukochanych, a także samą siebie.

Kup ebooka na Woblink.com

Siedem minut po północy, Ness Patrick

„Siedem minut po północy” jest niezwykłą opowieścią o miłości, stracie, stawianiu czoła prawdzie, a także o potworach, które gdy goszczą w ludzkim życiu, potrafią zmienić je na zawsze. Trzynastoletni Conor budzi się i widzi za swoim oknem potwora. Jest to jednak inny potwór niż chłopiec się spodziewał – myślał, że nawiedzi go stwór z dręczącego go koszmaru, nawiedzający go od chwili, gdy jego matka rozpoczęła leczenie. Potwór zza okna jest inny, stary, dziki i zdecydowanie chce czegoś od chłopca. Tylko czego? „Siedem minut po północy” to, momentami, trudna i bardzo ważna historia, poruszająca takie tematy, jak strata i potwory – realne, a także te z wyobraźni.

Kup książkę na Woblink.com

W górach szaleństwa i inne opowieści, H.P. Lovecraft

Niesamowite potwory rodem z najgorszych koszmarów, inne światy, ciągłe uczucie dziwności i strach znajdziemy zarówno w „Stranger Things” jak i u H.P. Lovecrafta, ojca horroru. Jego utworami inspirowali się Clive Barker, Graham Masterton i oczywiście Stephen King. Lektura jego opowiadań początkowo wydaje się być trudna, jednak polecamy się nie zniechęcać. Jeśli chcecie rozpocząć czytelniczą podróż do świata Lovecrafta, ale nie wiecie od czego zacząć podpowiadamy jak to zrobić.

Kup ebooka na Woblink.com

Magiczne lata, Robert McCammon

Robert McCammon napisał powieść o utracie niewinności, będącą pełną sentymentu wycieczką do lat 60. i małego miasteczka położonego w Alabamie. Nastolatek i jego tata są światkami zatopienia samochodu ze zmasakrowanymi ludzkimi zwłokami w środku. Policja szybko i zdecydowanie zamyka sprawę, jednak dwunastolatek za wszelką cenę chce dowiedzieć się, kto z mieszkańców miasteczka mógł popełnić taką zbrodnię. W rozwikłaniu zagadki pomaga mu kobieta, którą miejscowi uznają za czarownicę.

Kup książkę na Woblink.com

HEX, Thomas Olde-Heuvelt

„HEX” jest nowoczesnym horrorem z małym, hermetycznym miasteczkiem i mroczną tajemnicą w rolach głównych. Grupa nastoletnich chłopców ma dosyć życia w zamkniętej społeczności, ciągłego przestrzegania zasad i strzeżenia ciążącej im tajemnicy. Chłopcy postanawiają przeciwstawić się panującym w Black Spring regułom wywołując tym samym serię tragicznych zdarzeń. Ta pozycja jest dużo mroczniejsza i bardziej brutalna niż serial Netflixa.

Kup ebooka na Woblink.com

Brom, Unka Odya

Jeśli preferujecie komiksy i „Stranger Things. Po drugiej stronie” skradło wasze serca koniecznie sięgnijcie po „Broma”. Akcja rozgrywa się na Pomorzu, główny bohater, tytułowy Brom, zostaje wysłany do rodziny w Kartuzach, o której wcześniej nie słyszał. Poznaje tam Marysię, która pokaże mu, że otaczający go świat pełen jest dziwnych, przerażających stworzeń, o których istnieniu nie miał dotychczas pojęcia.

Kup komiks na Woblink.com

Znajdziecie oczywiście dużo więcej książek przypominających klimatem „Stranger Things”, szczególnie w dorobku Stephena Kinga. My wybraliśmy te, które najbardziej przypadły nam do gustu. Możemy spodziewać się także na rynku dalszego „wysypu” książek rozwijających serialowe uniwersum, przynajmniej dopóki serial utrzyma swoją popularność. „Stranger Things” najprawdopodobniej zamknie się w 4 bądź 5 sezonach, gdyż ponoć na tyle bracia Duffer rozpisali swoją historię.

Martyna Gancarczyk

Zdjęcie wyróżniające: autor: Lowtrucks, licencja: licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, źródło: Wikipedia.org.