„Dark” – jakie książki czytać po obejrzeniu serialu

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/TOP Książek by

Jeśli seans pierwszego sezonu „Dark” już za wami to na pewno tak samo jak ja czujecie ogromny niedosyt i złość spowodowaną faktem, że na ciąg dalszy przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Aby pomóc wam przezwyciężyć uczucie pustki i „kaca” po „Dark”, przygotowałam dla was listę książek, które pomogą wam przetrwać czas oczekiwania na 2 sezon.


„Dark” to pierwsza niemiecka oryginalna produkcja Netflixa stworzona przez Barana bo Odara oraz Jantje’a Friese’a, przez wielu widzów całkowicie błędnie przyrównywana do „Stranger Things”. „Dark” to nie przyjemny i nostalgiczny hołd złożony latom 80., a ciężki i mroczny serial, gdzie podróże w czasie, przeznaczenie, energia jądrowa i tajemnicze morderstwa mieszają się ze sobą, tworząc w efekcie nadzwyczaj udane dzieło. Historia rozpoczyna się od tajemniczego zaginięcia, bliźniaczo podobnego do tego, co wydarzyło się już w Winden w przeszłości.

„Dark” jest mroczny, poważny i smutny, utrzymany w tonacji brudnych, szaroburych kolorów lasu w wyjątkowo deszczową jesień. Z ekranu emanuje chłód i napięcie rosnące z każdą chwilą. Ten niemieckojęzyczny serial jest dużo bliższy niszowym skandynawskich produkcjom, których akcja rozwija się bardzo powoli, by w kulminacyjnym momencie powalić widza na kolana i nie pozwolić mu się podnieść. „Dark” jest wielkim zaskoczeniem ubiegłego roku i najlepszą produkcją tego typu od dłuższego czasu. Po zakończonym seansie widz zostaje z mętlikiem w głowie i chęcią poznania dalszego ciągu, na który jednak musi poczekać. Aby wam to oczekiwanie ułatwić, przygotowałam listę książkowych propozycji, które (mam nadzieję) przypadną do gustu wszystkim fanom „Dark”.

Poniższą listę stworzyłam, kierując się czysto subiektywnymi skojarzeniami na linii książka–serial. Niektóre z propozycji mają podobne wątki czy postacie do tych serialowych, a przede wszystkim klimat – pełen mroku, powolny, powściągliwy, a mimo to budzący szereg skrajnych emocji.

Lista książek wartych przeczytania po obejrzeniu serialu „Dark”

Strach, Jozef Karika serial Dark
ebook | książka

Strach, Jozef Karika

„Strach” to książka, która pod względem klimatu jest chyba najbardziej podobna do „Dark”. Atmosfera jest tu tak samo ciężka i napięta. Powieść Karika określa się mianem mistycznego thrillera. Wszystko rozpoczyna się od rozpadu kilkuletniego związku głównego bohatera, Jożo Karsky’ego, i jego powrotu do rodzinnego Rużomberka. Czeka tam na niego puste mieszkanie rodziców, najmroźniejsza od lat zima i groźna tajemnica do odkrycia. Wraz z pojawieniem się Karsky’ego zaczynają ginąć dzieci. Okazuje się, że te wydarzenia mają wiele wspólnego z tym, co przed laty zdarzyło się w Rużomberu, a o czym wszyscy mieszkańcy starali się usilnie zapomnieć.

Wehikuł czasu, Herbert George Wells

Wehikuł czasu, Herbert George Wells serial Dark
ebook | książka

To powieść z gatunku science fiction napisana przez Herberta George’a Wellsa. Opowiada historię naukowca, który skonstruował maszynę umożliwiającą podróże w czasie. Dzięki niej udaje się do dalekiej przyszłości, w której ziemię zamieszkują dwie rasy: żyjący na powierzchni Ejolowie i kryjący się w podziemiach Morlokowie.

Oprócz oczywistych podobieństw do „Dark” (motyw podróży w czasie) warto sięgnąć po tę pozycję także ze względu na to, że serialowy zegarmistrz H.G. Tannhaus zdaje się być nawiązaniem do postaci autora „Wehikułu czasu”. To jedna z pierwszych książek, w których zostaje podjęty temat podróży w czasie i ich konsekwencji.

Paradoks. Dziesięć największych zagadek fizyki, Jim Al-Khalili serial Dark
ebook Paradoks epub, mobi

Paradoks. Dziesięć największych zagadek fizyki, Jim Al-Khalili

Skoro już o konsekwencjach podróży w czasie mowa polecam zerknąć do książki „Paradoks. Dziesięć największych zagadek fizyki” i przeczytać rozdział poświęcony „Paradoksowi dziadka”, który polega na tym, że jeśli ktoś cofnie się w czasie i zabije własnego dziadka, sam nigdy się nie narodzi. Zapoznanie się z tą teorią na pewno przyda się podczas oglądania „Dark” i tworzenia własnych teorii dotyczących tego, co widzimy na ekranie.

Autor książki opisuje zagadnienia fizyki bardzo przystępnie, humorystycznie i rzetelnie.

Lśniące dziewczyny, Lauren Beukes

Dallas '63, Stephen King serial Dark
ebook | książka | audiobook

Co łączy „Lśniące dziewczyny” z „Dark”? Przede wszystkim podróże w czasie i tajemnicze morderstwa, a dokładniej morderca podróżujący w czasie, aby dopaść wybrane przez siebie. Udaje mu się to do czasu, kiedy jedna z nich cudem ocaleje. Tą dziewczyną jest Kirby Mazrachi, która po nieudanej napaści postanawia odnaleźć mordercę. Natrafia na ślady innych ofiar, które nie miały tyle szczęścia, jednak odnalezione przez nią dowody są przerażające i nieprawdopodobne.

Dallas ’63, Stephen King

„Dallas ‘63” to jedna z najlepszych i najbardziej dopracowanych (a także jedna z najgrubszych) książek Stephena Kinga. Tak jak w Netflixowym serialu wiodącym tematem stają się podróże w czasie. Główny bohater powieści, Jake Epping, korzystając z umiejscowionego w barze portalu, cofa się do 1958 roku, aby udaremnić zamach na prezydenta Johna F. Kennedy’ego.

„Dallas ‘63” jest swoistym hołdem złożonym dawno zakończonej już epoce. Pełna nostalgii historia staje się dla Kinga pretekstem do nakreślenia klimatu panującego w USA w latach 60. ubiegłego wieku. To również dekonstrukcja i reinterpretacja mitu o śmierci J.F.K., a także napisanie własnej, alternatywnej wersji tej znanej i budzącej skrajne emocji historii.

Wayward Pines, Blake Crouch serial Dark
ebook | książka

Wayward Pines, Blake Crouch

„Wayward Pines” to małe miasteczko kryjące wielką tajemnicę. Agent specjalny Ethan Burke zjawia się tam i prawie od razu pojmuje, co tak naprawdę się dzieje. Mieszkańcom mówi się, gdzie mają mieszkać, gdzie pracować, kogo poślubić. Ponadto wpaja się im, że założyciel miasteczka jest bogiem. Nikt nie może wyjechać ani nawet zadawać pytań. Wszystko w ryzach trzyma umacniany w mieszkańcach przez lata strach. Skojarzenia z „Dark” budzi przede wszystkim niepokojący klimat małego miasteczka, wszechobecne tajemnice i niedopowiedzenia.

Przebudzenie, Stephen King

Przebudzenie, Stephen King serial Dark
ebook | książka | audiobook

Ta książka mistrza grozy zdecydowanie najbardziej przywołuje na myśl „Dark” – przede wszystkim przez postać dziwnego i mocno niepokojącego kaznodziei, która łączy oba te teksty kultury. W małym miasteczku w Nowej Anglii mały Jamie poznaje nowego pastora Charlesa Jacobsa, który wraz z ukochaną żoną całkowicie odmienia tamtejszy kościół. Wszyscy mieszkańcy uwielbiają pastora i jego żonę, jednak pewnego dnia rodzinę Jacobsów spotyka tragedia. Pełen charyzmy Charles szydzi z Boga i wiary, przez co zostaje wygnany z miasta. Po wielu latach na drodze dorosłego już i uzależnionego od narkotyków Jamiego znowu pojawia się kaznodzieja Jacobs. Czy ponowne spotkanie okaże się ratunkiem czy może przekleństwem?

„Przebudzenie” jest w miarę nową powieścią Kinga. Jest bardzo świeża i mroczna, to książka o tym, co może znajdować się po drugiej stronie życia.

Ludzka przystań, John Ajvide Lindqvist

Pewnego słonecznego zimowego dnia Anders i jego mała córka Maja wybierają się na wycieczkę do latarni morskiej. Z jej szczytu podziwiają rozciągający się biały płat ziemi tworzący naprawdę piękny obraz. Maja schodzi na dół, by przyjrzeć się z bliska czemuś, co zauważyła i ślad po niej ginie. Nikt nie wie, co się stało, gdzie jest dziewczynka, ani dlaczego ślady w śniegu nagle zupełnie się urywają. Ojciec dziecka będzie musiał stanąć przed przerażającym wyzwaniem, aby uratować ukochaną córkę. Przed takim samym wyzwaniem stanął również jeden z głównych bohaterów „Dark”, który aby odnaleźć najmłodszego syna, musiał zmierzyć się z prawdziwym koszmarem.

Najmroczniejszy sekret, Alex Marwood

Najmroczniejszy sekret, Alex Marwood
ebook | książka

Niezwykle szokujący, zagadkowy thriller. Nic co tu się dzieje, nie jest tym, czym z pozoru wydaje się być. Stworzona w „Najmroczniejszym sekrecie” opowieść jest pełna nieustającego napięcia. W pięćdziesiąte urodziny pana Jacksona w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jedna z jego córek – Coco. Dwanaście lat później, po śmierci mężczyzny, na jego pogrzebie spotykają się wszyscy ci, którzy byli obecni podczas tragicznego przyjęcia sprzed lat. Stają o krok od rozwiązania zagadki, a mroczne sekrety mają wreszcie szansę wydostać się na światło dzienne. Tak jak w serialu Netflixa ujawnione tu zostały toksyczne relacje między najbliższymi sobie ludźmi.

Nie oglądaj się, Karin Fossum

„Nie oglądaj się“to prosta i przerażająca historia. Klimatem bardzo przypomina „Dark“, zwłaszcza jeśli chodzi o sposób prowadzenia historii.

W małym miasteczku położonym w Norwegii ginie mała dziewczynka. Następnego dnia policjanci znajdują zwłoki młodej dziewczyny imieniem Annie. Do pełnej tajemnic sprawy zostaje przydzielony doświadczony inspektor i jego pomocnik. Aby dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się w miasteczku, będą musieli wyjaśnić relacje Annie z rodziną i znajomymi – tylko w ten sposób poznają sekret ofiary będący kluczem do rozwikłania sprawy.

Każda z powyższych książek jest inna, ale łączy je jedno – w pewien sposób przypominają „Dark” i kojarzą się z nim. Czy to poprzez podobny klimat, postacie, wątki czy zastosowane zabiegi fabularne – odwołują zaznajomionego z serialem czytelnika do tej chłodnej i prostej, a zarazem złożonej rzeczywistości stworzonej przez Barana bo Odara i Jantje’a Friese’a. Mam nadzieję, że któraś z powyższych pozycji przypadnie wam do gustu i pomoże przetrwać czas oczekiwania na drugi sezon. Oby tylko był tak dobry jak pierwszy!

*Zdjęcie wyróżniające pochodzi z oryginalnego plakatu serialu „Dark” Barana bo Odara i Jantje’a Friese’a.

Martyna Gancarczyk

Martyna Gancarczyk serial Dark

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).