5 czerwca– wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

Miniony tydzień obfitował w fascynujące doniesienia z literackiej części internetu. Poznaliśmy nominowanych do Nagrody im. Witolda Gombrowicza, a także laureata Nagrody Wielkiego Kalibru. Dowiedzieliśmy się też, że powstanie gra na podstawie powieści Stanisława Lema i film oparty o komiks Quentina Tarantino. Na dodatek powieść Olgi Tokarczuk znalazła się na liście letnich rekomendacji New Yorkera, a to tylko kilka z zebranych przez nas informacji.

Powstanie gra na podstawie powieści Stanisława Lema

Jak możemy przeczytać na blogu Woblinka, studio Starward Industries ogłosiło, że prace nad grą opartą o najgłośniejszą powieść Stanisława Lema trwają. Prasa branżowa przewiduje, że gra może okazać się kasowym hitem. Prezesem firmy odpowiadającej za tę produkcję, oraz Product Managerem gry jest Marek Markuszewski, który był Senior Producerem w CD Project RED. To właśnie ta firma stworzyła cenioną na całym świecie grę „Wiedźmin”. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Olga Tokarczuk na liście wakacyjnych must readów New Yorkera

Powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk znalazła się na liście lektur polecanych na lato przez New Yorkera. Książka, wydana w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, była nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Międzynarodowej Nagrody Bookera. Jej tematem są przede wszystkim relacje między ludźmi i zwierzętami. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, ekscentryczna starsza kobieta mieszkająca razem ze swoimi psimi towarzyszami w chatce w Kotlinie Kłodzkiej. W okolicy dochodzi do serii tajemniczych morderstw.

Znajdź ebooka na Woblink.com

W oparciu o powieść Tokarczuk powstał, doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, film Agnieszki Holland „Pokot”.

Całą resztę literackich propozycji New Yorkera znajdziecie TUTAJ.

Znamy nominowanych do Nagrody im. Witolda Gombrowicza

3 czerwca poznaliśmy listę nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jak czytamy na blogu Woblinka, jury dokonało wyboru nominowanych z ponad 70 zgłoszonych książek. Nagroda będzie przyznana już po raz czwarty. Jej laureatami mogą być autorzy debiutanckich i drugich książek – zarówno powieści, jak i zbiorów opowiadań. Laureatkę lub laureata nagrody poznamy we wrześniu. Poniżej przedstawiamy listę nominowanych:

Olga Hund za „Psy ras drobnych”
Katarzyna Pochmara-Balcer za „Lekcje kwitnienia”
Jakub Tabaczek za „Czytajcie, co jest Wam pisane”
Anna Wiśniewska-Grabarczyk za „Porzeczkowy Josefa”
Łukasz Zawada za„Fragmenty dziennika SI”.

Nie żyje Maciej Parowski, wieloletni redaktor „Nowej Fantastyki”

3 czerwca dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość. W wieku 72 lat odszedł Maciej Parowski, wieloletni redaktor „Nowej Fantastyki”, pisarz i krytyk literacki. Twórca był związany z czasopismem od początku jego istnienia, a jego zasługi dla polskiej fantastyki są nieocenione. Odkrył wielu autorów, jeszcze więcej z nich inspirował. Po wiadomości o śmierci Macieja Parowskiego żegnało go wielu ludzi związanych z kulturą, jak na przykład Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski, Tomasz Bagiński czy Jakub Żulczyk.

Quentin Tarantino planuje film o przygodach Django i Zorro

Jak informuje Filmweb, istnieje duża szansa na to, że komiks Quentina Tarantino „Django/Zorro” zostanie zekranizowany. Według portalu Collider znany reżyser zatrudnił Jerroda Carmichaela do pomocy przy pracach nad scenariuszem. Co ciekawe, o pomyśle na ten film wiemy tylko dzięki hakerom, którzy kilka lat temu włamali się na skrzynkę ówczesnej szefowej studia Sony. W jednym z maili, które zostały upublicznione widniała informacja o planach spotkania z Tarantino w sprawie ekranizacji komiksu.

Akcja charytatywna Katarzyny Puzyńskiej

Katarzyna Puzyńska, autorka bestsellerowej sagi kryminalnej o Lipowie, razem z wydawnictwem Prószyński Media zorganizowała akcję charytatywną #NIEBIESKIM. Celem akcji jest pomoc podopiecznym Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Więcej o akcji możecie przeczytać na portalu Rynek Książki.

Robert Małecki i Nagroda Wielkiego Kalibru 2019

Robert Małecki został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału ubiegłego roku za powieść „Skaza”. Jak wyznał prof. Zbigniew Mikołejko przewodniczący Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, opinia jury była mocno jednoznaczna. Po więcej informacji o Nagrodzie zapraszamy na portal Booklips.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Serialowa wersja „Kajko i Kokosza” już wkrótce

Jak czytamy na stronie Rynku Książki, Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał dotację na serial animowany „Kajko i Kokosz”. Dotacja wyniosła milion złotych, a prace nad pilotażowym odcinkiem już ruszyły. Reżyserem produkcji będzie Leszek Nowicki, a za scenariusz odpowiadają Rafał Skarżycki oraz Maciej Kur. Komiks powstał w Polsce na początku lat 70. i był wydawany aż do 1990 roku. Trzynaście lat później seria została wznowiona przez wydawnictwo Egmont.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Cztery nowe książki J. K. Rowling już niedługo

Już niedługo na rynku ukażą się cztery ebooki, w który J.K. Rowling będzie rozwijać magiczny folklor, jaki znamy z cyklu o przygodach Harry’ego Pottera. Ebooki ukażą się nakładem Pottermore Publishing. Historie będą skupione na poszczególnych przedmiotach, których uczą się czarodzieje. Po więcej informacji odsyłamy do portalu Niestatystyczny.

I to już koniec dzisiejszego książkoholicznego przeglądu internetu. Z kolejnymi literackimi newsami wracamy za tydzień.