„Chilling Adventures of Sabrina” – jakie książki czytać po obejrzeniu serialu?

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/TOP Książek by

Kolejny sezon serialu „Chilling Adventures of Sabrina” już za nami. Produkcja, która ukazała się na Netflixie zeszłej jesieni, okazała się naprawdę dobra. Ciężki, pełen mroku klimat, liczne nawiązania do klasyków kina oraz literatury grozy, magia i Kościół Nocy, ale także silne kobiece postacie, przyjaźń oraz miłość – połączenie tego wszystkiego i przedstawienie w konwencji mrocznego serialu dla nastolatków sprawia, że ogląda się go z czystą przyjemnością.


Główny zarys fabuły „Chilling Adventures of Sabrina” jest bardzo prosty – nastoletnia dziewczyna, która jest w połowie wiedźmą, a w połowie zwykłą śmiertelniczką, stara się połączyć swoje codzienne życie z rodzinną tradycją oraz przynależnością do Kościoła Nocy. Magia fascynuje nas od zawsze – stąd niesłabnąca popularność książek, filmów czy seriali z czarownicami i czarodziejami w rolach głównych. Rzadko kiedy jednak wychodzi to tak dobrze jak w netflixowej Sabrinie. Kiernan Shipka w roli Sabriny jest po prostu rewelacyjna, a postawienie w serialu na mroczny, pełen grozy klimat okazało się strzałem w dziesiątkę. Cieszą także liczne nawiązania do klasycznych horrorów – czy to filmowych, czy literackich.

Na powrót Sabriny będziemy musieli pewnie chwilę poczekać. Aby umilić i zająć czas oczekiwania sobie i wam, przygotowałam listę książek, które w jakiś sposób przypominają netflixową Sabrinę – czy to klimatem, nawiązaniami, rozwiązaniami fabularnymi, czy też postaciami. Znalazły się na niej zarówno klasyczne powieści grozy, współczesne horrory, jak i powieści obyczajowe.

Omen, David Seltzer

„Omen” to książkowa wersja kultowego filmu w reżyserii Richarda Donnera. Dzieło Donnera, tak jak „Dziecko Rosemary” Polańskiego, stało się kultowym horrorem biorącym na warsztat satanizm i poczęcie Antychrysta. Powieść pogłębia charakterystykę postaci, a także rzuca zupełnie nowe światło na część wątków. Jest tym samym idealnym dopełnieniem kinowej wersji opowieści.
Jeremy Thorn jest wpływowym i spełnionym prawie na każdej płaszczyźnie mężczyzną. Jego kariera prężnie się rozwija, a żoną jest piękna i dobra Katherine. Jedyne, czego mu brakuje, to długo oczekiwane dziecko. Katherine w przeszłości dwukrotnie poroniła, a jej obecna ciąża jest ostatnią szansą na potomka. Jeremy Thorn dociera do szpitala po porodzie. Od ojca Spilletto dowiaduje się, że jego syn nie przeżył, jednak oprócz ich dwojga nikt o tym nie wie. Ksiądz proponuje mężczyźnie wzięcie noworodka, którego matka zmarła przy porodzie. Thor wie, że informacja o śmierci dziecka zabiłaby Katherine, dlatego przystaje na tę propozycję. Niestety nie wie, że ta decyzja zmieni całe jego życie w piekielny koszmar.

Znajdź książkę na Woblink.com

Egzorcysta, William Peter Blatty

„Egzorcysta” Williama Blatty’ego to wciągająca, straszna i zatrważająco rzeczywista historia. Mamy lata 70. ubiegłego wieku, Georgetown w Stanach Zjednoczonych. Nastoletnia Regan podczas zabawy spirytystyczną tabliczką ouija nawiązuje kontakt z bytem nazywającym się Kapitan Howdy. Niedługo po seansie w otoczeniu dwunastolatki zaczyna dochodzić do zjawisk paranormalnych, a sama Regan zaczyna przejawiać objawy opętania. Zaniepokojona zachowaniem dziewczyny matka zaprowadza ją do kilku lekarzy, jednak żaden z nich nie może jej pomóc. W akcie desperacji matka prosi więc o pomoc znajomego duchownego przechodzącego kryzys wiary, który wraz ze schorowanym i doświadczonym księdzem podejmuje się odprawienia egzorcyzmów. Rozpoczyna się śmiertelna walka o uwolnienie młodej Regan z rąk niebezpiecznego demona.

Znajdź książkę na Woblink.com

Dziecko Rosemary, Ira Levin

„Dziecko Rosemary” to idealny przykład na to, że można wywołać poczucie lęku i zagrożenia bez konieczności ciągłego epatowania obrazami pełnymi krwi i brutalności. Mamy tu wszystko czego trzeba, żeby napędzić komuś porządnego stracha – dziwni i niepokojący sąsiedzi, przerażające sny, zioła o magicznych właściwościach, nagła śmierć przyjaciela, osobliwe odgłosy zza ściany i tajemnicze książki zawierające przyprawiające o gęsią skórkę informacje. To wszystko wystarczy, żeby młoda, dobroduszna dziewczyna oczekująca narodzin pierwszego dziecka zaczęła zastanawiać się, czy aby jej mąż nie oddał duszy szatanowi i nie ofiarował mu dziecka, które ona w sobie nosi.
Powieść ta została spopularyzowana dzięki Oscarowej adaptacji Romana Polańskiego.

Znajdź książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Seria „Żniwiarz”, przede wszystkim „Pusta noc”, Paulina Hendel

„Pusta noc” jest pierwszą częścią bestsellerowego cyklu „Żniwiarz” Pauliny Hendel. Mamy tu słowiańską mitologię oraz pradawne wierzenia, a wszystko to utrzymane w klimacie młodzieżowej fantastyki.
Demony i zabobony już dawno odeszły w niepamięć. Ale czy aby na pewno? Magda to na pozór zwykła dwudziestolatka. Jak wielu młodych dorosłych dzieli swój czas pomiędzy dom a miejsce pracy, którym jest mała, klimatyczna księgarnia. Pozory lubią jednak mylić… Magda nie spędza wolnego czasu w kawiarni czy kinie, a tropi upiory rodem z pradawnych słowiańskich wierzeń. Niespodziewanie z krainy umarłych ucieka jedna z najpotężniejszych istot, jakie tam przebywały. Tymczasem dziewczyna zaczyna zakochiwać się w tajemniczym Mateuszu, który ostatnimi czasy zamieszkał w okolicy. Magda nie wie jeszcze, że za niedługo zarówno ona sama, jak i jej najbliżsi staną twarzą w twarz ze śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Skojarzenia z serialem przychodzą same – to trochę Sabrina w słowiańskich klimatach.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Śpiące królewny, Stephen King, Owen King

„Śpiące królewny” Stephena i Owena Kingów to powieść z pozoru prosta i wtórna. Jednak nie dajcie się zwieść! Akcja powieści rozgrywa się w bliskiej przyszłości. Z żeńską częścią populacji zaczyna dziać się coś dziwnego. Gdy tylko zasną, zaczyna oplatać je dziwna substancja podobna do kokonu. Jeśli ktoś spróbuje obudzić którąś ze śpiących kobiet lub chociaż odrobinę naruszy pokrywający je materiał, wpadają w furię, której nie sposób opanować. Stają się niebezpieczne i agresywne. W czasie snu przenoszą się do zupełnie innego świata, z którego nie chce się wracać, świata pełnego pokoju i harmonii. Odporna na to dziwne zjawisko wydaje się być tylko tajemnicza Evie. Czy kobieta jest anomalią? Czy może demonem, którego trzeba jak najszybciej unieszkodliwić? Mężczyźni, który pozostali prawie zupełnie sami, chcą zrobić wszystko, żeby jakoś przetrwać tę dziwną apokalipsę. Jedni chcą ocalić Evie, inni pragną jej śmierci. W nowym świecie bez kobiet zaczyna dominować przemoc. Książka wciąga od pierwszego zdania, a zawarta w niej historia zmusza do myślenia. Ogromnym plusem powieści są silne kobiece postacie i baśniowy, pełen magii klimat.

Znajdź książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Portret Doriana Graya, Oscar Wilde

Ta pozycja znalazła się na liście przede wszystkim ze względu na pojawienie się postaci Doriana Graya w serialu. Jeśli jesteście już po seansie Sabriny, a jeszcze nie czytaliście słynnej powieści Oscara Wilde’a, warto to nadrobić. Dzięki temu poznacie lub przypomnicie sobie oryginalną wersję historii o pewnym niesamowitym obrazie i wiecznie młodym, pięknym mężczyźnie skrywającym przerażającą tajemnicę.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Złamane dusze, Simone St. James

W szkole z internatem dla problematycznych dziewcząt (dzieci z nieprawego łoża i awanturnic, ale też dziewczynek zbyt inteligentnych) zwanej Idlewild Hall doszło do tragedii – w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła jedna z dziewcząt. Tragedia miała miejsce w 1950 roku.

Obecnie, w 2014 roku, dziennikarka Fiona Sheridan wciąż nie może przestać myśleć o tajemniczych okolicznościach śmierci swojej starszej siostry, której ciało odnaleziono nieopodal ruin Idlewild Hall. Chociaż morderca został skazany, Fiona ma przeczucie, że za tą sprawą kryje się coś więcej. Kiedy tylko dowiaduje się, że budynek ma zostać odrestaurowany, postanawia napisać poświęcony szkole artykuł. Wstrząsające odkrycie, jakie zostanie dokonane podczas prac w Idlewild Hall, połączy sekrety tkwiące głęboko w przeszłości ze śmiercią siostry Fiony. Książka łączy w sobie powieść obyczajową, thriller i miejscami horror. To nowoczesna opowieść o duchach, przyjaźni i obsesjach.

Znajdź książkę na Woblink.com

HEX, Thomas Olde-Heuvelt

„HEX” to klimatyczny, nowoczesny horror o wiedźmie i małym, hermetycznym miasteczku zmuszonym do utrzymania za wszelką cenę jej istnienia w tajemnicy.

Zapraszam do Black Spring, urokliwego miasteczka w dolinie rzeki Hudson. Jeśli się tu urodziłeś, musisz tu pozostać. Jeśli postanowiłeś się tu wprowadzić, już nigdy nie opuścisz tego miejsca. A to wszystko z powodu wiedźmy terroryzującej miasteczko od siedemnastego wieku. Jej usta i oczy są zaszyte, milcząc krąży po ulicach i kiedy tylko chce, wchodzi do domów mieszkańców. Wszyscy wiedzą, że jeśli kiedykolwiek otworzy oczy, konsekwencje będą przerażające. Dorośli mieszkańcy Black Spring przy użyciu nowoczesnej technologii starają się nie dopuścić do ujawnienia klątwy. Wytworzyli sieć rygorystycznych zasad, których dla własnego bezpieczeństwa muszą przestrzegać. Jednak sfrustrowani takim życiem nastoletni chłopcy mają dosyć. Postanawiają złamać zasady. Nie wiedzą jeszcze, że ich czyn diametralnie zmieni życie wszystkich mieszkańców Black Spring.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Czarownice z Manningtree, Beth Underdown

Mamy rok 1645, młodziutka wdowa powraca do małej miejscowości położonej w hrabstwie Essex, gdzie mieszka jej brat. Niestety szybko okazuje się, że miejsce, które uważała za swój dom, nie jest już bezpieczne. Matthew bardzo się zmienił. W dodatku po okolicy Manningtree krążą bardzo dziwne plotki – ludzie coraz częściej szepczą o czarach oraz o wielkiej księdze, w której brat Alice zapisuje nazwiska domniemanych czarownic.
Ta pozycja, tak jak Sabrina, porusza temat czarownic, ale w zupełnie inny sposób. W swojej powieści Beth Underdown skupiła się na ukazaniu bestialstwa polowań na czarownice. Książka trzyma w napięciu i na pewno spodoba się wielbicielom powieści historycznych z wątkami magicznymi. Skąd skojarzenie z Sabriną? W obu tytułach mamy główną postać kobiecą, która przeciwstawia się narzuconym i pełnym opresji rolom społecznym. W „Czarownicach z Manningtree” pochodzą one od brata bohaterki i społeczności, w przypadku „Chilling Adventures of Sabrina” bezpośrednio od Czarnego Pana i Kościoła Nocy.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Emily the Strange, Rob Reger

Ostatnia pozycja to książka bardziej do oglądania niż do czytania. Główną postacią przedstawioną w albumie jest nastoletnia Emily, mroczna dziewczyna o posępnym wyrazie twarzy, długich czarnych włosach i w krótkiej, równie czarnej sukience. Towarzyszą jej cztery czarne jak noc koty. „Emily the Strange” jest książką z mrocznymi, melancholijnymi i intrygującymi rysunkami przedstawiającymi przygody dziewczynki. Całość dopełniają ironiczne komentarze. Horrorowa estetyka, w jakiej utrzymana jest ta pozycja, przypomina momentami mroczną stronę świata Sabriny. Podobne są również same bohaterki, chociaż Emily jest znacznie bardziej tajemnicza.

Każda z podanych powyżej książek w jakiś sposób kojarzy się z serialem o mrocznych przygodach nastoletniej wiedźmy Sabriny. Niektóre łączą podobne wątki albo postacie, ale przede wszystkich stawiałam na ten sam klimat – gęsty od mroku i czarnej magii, a mimo to pełen ironicznego humoru. Mam nadzieję, że tytuły te przypadną wam do gustu, a dzięki lekturze czas do kolejnego, trzeciego już sezonu minie szybciej.

Martyna Gancarczyk

*Zdjęcie wyróżniające pochodzi z oryginalnego plakatu serialu „Chilling Adventures of Sabrina” Roberta Aguirre-Sacasa.