Woblink znów oszalał

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać? by

Dla wielu już trwa, dla niektórych właśnie się zaczyna. Wyczekiwany, upragniony WEEKEND MAJOWY! Woblink jak zwykle przygotował się szczególnie na tę okazję i postanowił 1000 (słownie: TYSIĄC!) bestsellerów przecenić aż do -50%.

Postanowiliśmy przyjrzeć się tej promocji i wybrać najlepsze, naszym zdaniem, pozycje, na które warto polować. Tym razem, zgodnie z zaleceniami Woblinka, posegregowaliśmy lektury zgodnie z preferowanym miejscem wypoczynku.

Jedziesz na biwak? Kryminał dla Ciebie

Książka w promocji na Woblink.com
Kup w promocji na Woblinku

Nie ma nic przyjemniejszego niż mroczne opowieści snute przy ognisku. Nigdzie też thriller czy kryminał nie napawa niepokojem bardziej niż w namiocie, w którym nie dzielą nas od zewnętrznego świata grube ściany, a cienki materiał tak łatwy do rozcięcia nożem… Jak się przygotować na wieczorne mroczne opowiastki? Ano najlepiej zawczasu doładować czytnik odpowiednio mrożącymi krew w żyłach powieściami.

Jakimi? Na przykład kryminałami Marka Krajewskiego. „Dżuma w Breslau” nadaje się do tego celu idealne, jako że jej główny bohater, nadwachmistrz Eberhard Mock, na samym początku powieści budzi się niemalże nagi, opuszczony, w samym środku lasu. Wkrótce okaże się, że jest to początek intrygi, w którą został podstępnie wmieszany. Jeśli wolicie powieści, w których zbrodnia przeplata się z obłędem, koniecznie sięgnijcie po „Kredziarza„C. J. Tudora. Nie bez powodu zachwycają się nią recenzenci. A jeśli preferujecie skandynawskie kryminały, powinna ucieszyć Was informacja, że w promocji znalazło się najnowsze dzieło Camilli Läckberg pt. „Złota Klatka„.

Zaplanowałaś weekend na plaży? Powieści (mniej lub bardziej) obyczajowe już na Ciebie czekają

Książka w promocji na Woblink.com
Kup w promocji na Woblinku

Weekend majowy można by też rozkosznie spędzić na plaży i cieszyć się słońcem… gdyby nie to, że cały ten wolny czas nad polskim morzem ma padać, być zimno i pochmurnie. Jeśli któraś z Was (lub któryś z Was) zarezerwowała (lub zarezerwował) ten czas nad morzem, może zabrać ze sobą powieści, które rozświetlą te szare dni.

Dobrym wyborem z pewnością jest przezabawna „Ostatnia arystokratka” Evžena Bočeka. To czeska opowieść o rodzinie Kostków, która powróciła do ojczyzny z Ameryki, by przejąć swój rodowy zamek. Jeśli preferujecie książki bardziej o sprawach damsko-męskich, informujemy, że w promocji znalazła się też powieść „# to o nas” Piotra C., znanego z prowadzenia bardzo poczytnego bloga „Pokolenie Ikea”. W promocji są też książki Magdaleny Kordel, Anny Ficner-Ogonowskiej czy Katarzyny Michalak.

Lubisz zwiedzać? Weź ze sobą coś z lit. faktu

Wśród czytelników nie brakuje ludzie ciekawych świata, którzy uwielbiają podróżować i każdą wolną chwilę poświęcają na lepsze poznanie świata (ludzi, języka, kultura, zabytków, historii…). Dla nich Woblink przygotował osobną promocję.

Książka w promocji na Woblink.com
Kup w promocji na Woblinku

Z książek proponowanych przez księgarnię nas szczególnie urzekła „Trupia Farma„Billa Bassa. Opisuje ona zaprojektowane przez specjalistów miejsce, w którym ludzkim zwłokom pozwolono się swobodnie rozkładać, będąc m.in. podatnym na czynniki atmosferyczne. Dzięki niej udało się postawić milowe kroki w rozwoju kryminalistyki. Nie ma co ukrywać, kto nie chciałby na własny oczy poznać tak ekstremalnie posępnego miejsca?

Ale ponieważ w naszej redakcji są nie tylko zwyrole, polecamy także lżejsze książki, jak świetny reportaż Aleksandry Chrobot pt. „Beduinki na Instagramie„. Autorka zamieszkała w Abu Zabi i poznała Emiraty Arabskie od podszewki. Opisuje kraj, który jak żaden inny łączy ze sobą świat beduińskich tradycji przesiąknięty najnowocześniejszymi technologiami (a do tego opływający w luksusy).

Szczególnie na majową przerwę polecamy kolejne monumentalne dzieło Normana Davies pt. „Na krańce świata„. Autor opisując w niej własne podróże, postanawia opowiedzieć też niezwykłą historię miejsc, które odwiedza.

Wypływasz na szerokie wody? Jeśli lubisz lit. popularnonaukową to nic zaskakującego 🙂

Książka w promocji na Woblink.com
Kup w promocji na Woblinku

Są też i tacy, którzy przy poznawaniu i zwiedzaniu świata nie boją się wypłynąć dalej. Dla tych Woblink przygotował niezwykle interesującą ofertę pozycji popularnonaukowych.

Szczególnie do gustu przypadła nam książka, która pokazuje jak miliardy lat ewolucji ukształtowały niezwykły organizm ludzki, czyli coś… na wskróś sknoconego. Wciągająca jak ruchome piaski pozycja „Człowiek i błędy ewolucji” Nathana H. Lentsa zaskoczyła chyba każdego z nas. Żeby nie być gołosłownym, mały cytacik ze wstępu:

Mamy siatkówkę skierowaną do tyłu, pozostałości po ogonie i zdecydowanie zbyt dużo kości w nadgarstkach. Musimy zadbać, by w naszej diecie obecne były witaminy i składniki odżywcze, które inne zwierzęta wytwarzają na własne potrzeby. Jesteśmy kiepsko wyposażeni do życia w obecnym klimacie. Mamy dziwacznie przebiegające nerwy, nieprzytwierdzone do niczego mięśnie oraz węzły chłonne, które powodują więcej szkody niż pożytku. Nasz genom pełen jest genów, które nie działają, chromosomów, które się psują, oraz trucheł wirusów po dawnych zakażeniach. Mamy mózg, który płata nam figle i padamy ofiarą błędów poznawczych i uprzedzeń, a także lubimy się masowo mordować.

Książka w promocji na Woblink.com
Kup w promocji na Woblinku

Miłośnicy odległych światów nie powinny przegapić za to ostatniego bestsellera Neila deGrasse Tysona pt. „Kosmiczne zachwyty„. To serie esejów nt. kosmosu, które pokazują nam nie tylko jego ogrom, ale także to, jak wiele wciąż skrywa tajemnic.

Z kolei miłośnicy przyrody nie powinni sobie odpuścić książki „Nieznane więzi natury” Petera Wohllebena ukazującej, jak skomplikowane bywają ekosystemy. Niektórzy mogą powiedzieć, że to rzecz owista, ale czy wiecie, że np. na dobrostan niektórych lasów wpływ mają… łososie? Nie łosie, tylko te wielkie ryby, które tak dzielnie potrafią pokonywać prąd górskich rzek. Autor zdradza tę, jak i wiele innych zaskakujących tajemnic skrywanych przez naturę.

Zdobywasz szczyty? Najlepsza literacka proza dla Ciebie

Książka w promocji na Woblink.com
Kup w promocji na Woblinku

Są też tacy, którzy w wolnych chwilach marzą tylko o tym, by wspinać się jak najwyżej. Woblink dla tak wybrednych czytelników przygotował prawdziwą ucztę.

Z przygotowanej oferty szczególnie polecamy „Kotkę i generała” Nino Haratischwili. Jak mało która pokazuje koszmar, jakim była wojna w Czeczeni. Warto też zaznaczyć, że w promocji znajdziemy powieść „Bieguni” Olgi Tokarczuk, za którą to zdobyła ona nagrodę Bookera oraz dzieła Wiesława Myśliwskiego (z jego kultowym „Traktatem o łuskaniu fasoli” włącznie).

Zdobywasz przestworza, by bujać w obłokach? Fantastyka już czeka!

Książka w promocji na Woblink.com
Kup w promocji na Woblinku

Nie brakuje turystów, którzy najchętniej wznieśliby się w przestworza, by tam przeżyć niesamowite przygody. Z przygotowanej przez Woblinka oferty proponujemy na tę majówkę „Diunę” Franka Herberta, uznawaną za jedną z najlepszych powieści fantastycznych w dziejach. Zabierze ona czytelnika na planetę, gdzie znajduje się bezcenna substancja przedłużająca życie i umożliwiająca podróże kosmiczne. Nie jest to jednak spokojna kraina, lecz ziemia pełna intryg i wojen.

Dla tych, którzy wolą podróże rozpoczynające się od połykania kolorowych wesołych pigułek, proponujemy coś zdrowszego, a równie odjechanego. W promocji znalazły się największe dzieła Phillipa K. Dicka, a my proponujemy tym razem pozycję „Wbrew wskazówkom zegara„. Powieść, w której dla wielu zjawisk czas zaczął płynąć na opak, przez co ludzie np. rozpoczynają swój żywot od… bycia wykopywanym z grobów.

Oczywiście nie mogło też zabraknąć najlepszych dzieł Stanisława Lema. Pomijając już klasykę, którą polecaliśmy nieraz, tym razem zwrócimy Waszą uwagę na antologię opowiadań mistrza science fiction, do której utwory wybrali sami czytelnicy.

 

Oczywiście nasze propozycje to tylko kropla w morzu niezwykle gorących tytułów i jeśli nawet żadna z polecanych przez nas lektur Was nie zainteresowała, naprawdę polecamy przejrzeć ofertę księgarni samodzielnie. Nie ma możliwości, żebyście nie znaleźli czegoś, co szczególnie przypadnie Wam do gustu i co do piątego maja będzie do zdobycia w niezwykle atrakcyjnej cenie.

Mikołaj Kołyszko

Wielka promocja na Woblink.com