7 maja – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

Pierwszy tydzień maja przyniósł nam wiele interesujących newsów z książkoholicznego internetu. Poznaliśmy między innymi nowego sekretarza Akademii Szwedzkiej, twórców nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019 oraz European Union Prize for Literature. Wiemy także, kiedy możemy spodziewać się premiery serialowej wersji „Paragrafu 22” i drugiej części „Pudełka z guzikami Gwendy”, tym razem już bez udziału Stephena Kinga. Zapraszamy do lektury!


Kontynuacja „Pudełka z guzikami Gwendy” bez Stephena Kinga…

ale za jego pełną aprobatą. Nowela, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros, została napisana wspólnie przez Stephena Kinga i Richarda Chizmara. Kontynuacja przygód głównej bohaterki powstała już bez udziału Kinga. Pisarz zgodził się jednak dokonać pierwszej redakcji tekstu.
Nowa książka w całości napisana przez Richarda Chizmara nosi tytuł “Gwendy’s Magic Feather”. Rozgrywa się w momencie, gdy Gwendy jest już dorosłą kobietą. Nagle w tajemniczych okolicznościach w jej życiu znowu pojawia się dobrze znane z poprzedniej części pudełko z guzikami.
Światowa premiera “ Gwendy’s Magic Feather” jest zapowiadana na listopad tego roku. Więcej informacji o książce znajdziecie na portalu Booklips.

Nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej wybrany

Jak informuje Instytut Książki, Akademia Szwedzka dokonała wyboru nowego stałego sekretarza – został nim profesor Mats Malm, tłumacz i literaturoznawca. Malm będzie osobą ogłaszającą przed kamerami nazwisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Oficjalnie obejmie on tę posadę 1 czerwca 2019 roku. To właśnie profesor Mats Malm przedstawi w październiku tego roku nazwiska literatów, którzy zostaną uhonorowani noblowskimi medalami za zeszły i bieżący rok.

Nora Roberts oskarża o plagiat

Znana i lubiana pisarka Nora Roberts oskarżyła Cristiane Serruyę o wielokrotny plagiat. Brazylijska pisarka została w lutym tego roku poproszona o wycofanie ze sprzedaży swoich książek, które miały znacząco czerpać z powieści Nory Roberts. Brazylijka jest przekonana o swojej niewinności. Jeśli plagiat zostałby potwierdzony, Serruya zrzuci winę na ghostwriterów pomagających jej w pracy twórczej. Co ciekawe, Nora Roberts nie jest pierwszą pisarką, która oskarżyła Brazylijkę o plagiat. Wcześniej w tym roku Courtney Milan napisała na swoim blogu, że Serruya narusza prawa autorskie. Więcej o tej sprawie przeczytacie na portalu Niestatystyczny.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2019

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru ogłosiła już nominacje do szesnastej edycji Nagrody:
Igor Brejdygant, Rysa (wydawnictwo W.A.B.)
Wojciech Chmielarz, Cienie (wydawnictwo Marginesy)
Wojciech Chmielarz, Żmijowisko (wydawnictwo Marginesy)
Mariusz Czubaj, Dziewczynka z zapalniczką (wydawnictwo W.A.B.)
Marta Guzowska, Ślepy archeolog (wydawnictwo Marginesy)
Robert Małecki, Skaza (wydawnictwo Czwarta Strona)
Maciej Siembieda, Miejsce i imię (wydawnictwo Wielka Litera).

Nagroda zostanie wręczona podczas gali, która odbędzie się 1 czerwca w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

European Union Prize for Literature

Znamy już nominacje do tegorocznej edycji European Union Prize for Literature. Na krótkiej liście nominowanych znalazły się trzy nazwiska: Anna Cieplak i powieść „Lekki bagaż” (wydawnictwo Znak), Marta Dzido z „Frajdą” (Korporacja Ha!art) oraz Jarosław Maślanek i jego „Góra miłości” (wydawnictwo W.A.B.). Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Nagrody Literackiej Unii Europejskiej.

Darmowe opowiadania

Jak informuje Niestatystyczny, w Londynie pojawiły się pierwsze w Wielkiej Brytanii automaty, w których dostępne są krótkie darmowe opowiadania. Jak działa taki automat? Czytelnik wybiera na pulpicie, jaka długość opowiadania go interesuje (1, 3 i 5 minutowe), a następnie maszyna drukuje tekst na wąskim kawałku papieru. Cała operacja jest darmowa.

Chilling Adventures of Sabrina

Niedawno mieliśmy okazję obejrzeć drugi sezon „Chilling Adventures of Sabrina” od Netflixa. Jeśli jesteście fanami serialu, podrzucamy wam nasz tekst, gdzie polecamy książki, których lektura umili i skróci wam czas oczekiwania na kolejną dawkę przygód Sabriny.

„Chilling Adventures of Sabrina” – jakie książki czytać po obejrzeniu serialu?

Serialowa wersja „Paragrafu 22” coraz bliżej

Serial „Paragraf 22” jest, jak łatwo się domyślić, oparty o pełną czarnego humoru powieść Josepha Hellera z 1961 roku. Głównym bohaterem jest coraz bardziej sfrustrowany swoją pracą bombardier amerykańskich sił powietrznych. W sześcioodcinkowym serialu będziemy mogli zobaczyć wiele znanych twarzy – przede wszystkim George’a Clooneya i Hugh Lauriego.
Jak informuje AntyRadio, premiera serialowej wersji „Paragrafu 22” już 17 maja, czyli naprawdę niedługo. Dobrą wiadomością jest to, że będziemy mogli obejrzeć serial na platformie HBO GO. Tymczasem odsyłamy was do zwiastuna:

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2019

W dniach 9−11 maja w Poznaniu odbędzie się Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej. W czasie wydarzenia będziemy mieli szansę uczestniczyć w wielu warsztatach, wystawach oraz spotkaniach. Zapowiedziane są także konferencje naukowe i Dzień Darmowego Komiksu (wykaz darmowych komiksów, które mają zostać rozdane na imprezie, znajdziecie TUTAJ). Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

Przypominamy, że możecie śledzić nas również na Instagramie, a z kolejną porcją książkoholicznych newsów wracamy już w przyszłym tygodniu!