29 kwietnia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Książka czy film/TOP Książek by

Ostatni tydzień aż kipiał od wydarzeń związanych z literaturą. Wśród informacji zebranych w kolejnym książkoholicznym przeglądzie internetu znalazły się ogłoszenie nominowanych do nagrody im. Zajdla, niecodzienne odkrycie w dokumentach Anthony’ego Burgessa oraz werdykt jury nagrody Mądra Książka Roku. Częstujcie się!

Rok Leopolda Tyrmanda

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę, na mocy której rok 2020 będzie Rokiem Leopolda Tyrmanda. W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin oraz 35. rocznica śmierci wybitnego polskiego pisarza, publicysty, dziennikarza i popularyzatora kultury. W związku z tym możemy spodziewać się różnych akcji i wydarzeń mających na celu „uznanie wielkich zasług Artysty”. Na pewno będziemy o nich pisać w kolejnych przeglądach w przyszłości. Więcej znajdziecie na stronie Instytutu Książki.

Kontynuacja „Mechanicznej pomarańczy”?

Jak donosi portal Smithsonianmag wśród notatek Anthony’ego Burgessa odnaleziono 200-stronicowy maszynopis będący uzupełnieniem „Mechanicznej pomarańczy”. Autor zawarł w nim filozoficzne przemyślenia na temat kondycji współczesnej mu ludzkości oraz odnosił się do nastrojów społecznych, które narodziły się po premierze filmu Stanleya Kubricka, adaptacji „Mechanicznej pomarańczy”. Po premierze filmu głośno było o morderstwach zainspirowanych obrazem. Burgess postanowił wyjść naprzeciw kontrowersjom i opisać swój stosunek do przemocy oraz wpływu kultury na ludzkie zachowanie. Czy doczekamy się druku? Wszystko pozostaje w rękach spadkobierców pisarza. Wiemy tylko jedno, oprócz pracy zatytułowanej „The Clockwork Condition”, podczas katalogowania zbiorów, biograf Andrew Biswell znalazł przeszło 40 innych tekstów Burgessa. Więcej przeczytacie tutaj lub na stronie Booklips.pl

Nominowani do Nagrody im. Zajdla

Podczas festiwalu fantastyki Pyrkon 2019 poznaliśmy nominowanych do Nagrody im. Janusza Zajdla, najważniejszej polskiej nagrody literackiej przyznawanej literaturze fantasy i science-fiction. Tradycyjnie nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach – najlepsza powieść oraz najlepsze opowiadanie.

W pierwszej kategorii nominowani zostali:

Anna Brzezińska za książkę „Woda na sicie” (wyd. Wydawnictwo Literackie)
Krystyna Chodorowska za książkę „Triskel. Gwardia” (wyd. Uroboros)
Michał Cholewa za książkę „Sente” (wyd. War Book)
Marta Kisiel za książki „Małe Licho i tajemnica niebożątka” (wyd. Wilga) i „Toń” (wyd. Uroboros)
Martyna Raduchowska za książkę „Spektrum” (wyd. Uroboros)
Robert M. Wegner za książkę „Każde martwe marzenie” (wyd. Powergraph)

O statuetkę w kategorii „opowiadanie” powalczą:

Krystyna Chodorowska za „Dzikie stworzenia” („Esensja” nr 2 /CLXXIV/, marzec 2018) i „Jeden spalony rzut” („Skafander i melonik”, wyd. Śląski Klub Fantastyki)
Anna Hrycyszyn za „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” („Skafander i melonik”, Śląski Klub Fantastyki)
Maciej Maźmierczak za „Moloch”(„Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018”, wyd. Phantom Books)
Marta Kisiel za „Pierwsze słowo” („Pierwsze słowo”, wyd. Uroboros)

Więcej znajdziecie tutaj.

Steve Jobs

24 kwietnia swoją premierę miała książka Chrisann Brennan, wieloletniej partnerki Steve’a Jobsa, matki jego dziecka. Przy tej okazji, na naszej stronie, zebraliśmy garść ciekawostek o współzałożycielu Apple’a, które możecie przeczytać tutaj.

Steve Jobs jakiego nie znacie – nadgryzione jabłko i inne ciekawostki

Blog Woblinka

Kilka dni temu na zaprzyjaźnionej z nami księgarni internetowej Woblink.com wystartował blog. Dlaczego o tym mówimy? Od czasu do czasu będą bowiem pojawiać się tam teksty autorstwa członków naszej redakcji. Koniecznie zajrzyjcie!

Założyliśmy bloga!

Brak autoryzacji „Tolkiena”

Parę tygodni temu donosiliśmy o trailerze do filmu biograficznego o J.R.R. Tolkienie, który swoją premierę będzie miał na początku maja. Jak można dowiedzieć się z portalu Booklips.com, członkowie rodziny autora „Władcy Pierścieni” zapewnili, że nie autoryzowali oraz nie brali udziału w tworzeniu filmu „Tolkien”. Mimo, iż rodzina jednoznacznie odcięła się od produkcji – nie wspiera jej promocji oraz treści w niej zawartej – to nie zamierza wychodzić na drogę sądową w celu utrudniania dystrybucji filmu. Więcej przeczytacie tutaj.

Mądre Książki

Znamy laureatów nagrody Mądra Książka Roku, przyznawanej od 2015 roku przez Uniwersytet Jagielloński, dla najlepszych książek popularnonaukowych. Statuetki przyznawane są w pięciu kategoriach, w tym w dwóch głównych – dla dzieci i młodzieży, które wybiera Jury. W kategorii dla dzieci, najlepsza okazała się książka autorstwa Katarzyny Gładysz, Nikoli Kucharskiej, Pawła Łaczka i Joanny Wajs – „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”. W drugiej wyróżniono książkę „Mikrobiom”, debiut brytyjskiego dziennikarza naukowego Eda Yonga. Więcej o nominowanych i nagrodzonych książkach możecie dowiedzieć się z 297 odcinka Xięgarni. Więcej przeczytacie tutaj.

Śmierć Karola Modzelewskiego

28 kwietnia 2019 roku zmarł Karol Modzelewski, działacz opozycji w czasach komunizmu, jeden z kreatorów III Rzeczypospolitej, kawaler Orderu Orła Białego. Za swoją poruszającą autobiografię, „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” został wyróżniony Nagrodą Literacką Nike. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy tę wiadomość, jednocześnie łączą się w bólu z rodziną zmarłego.

Na koniec pragniemy przypomnieć, że prowadzimy profil na Instagramie, więc jeśli jeszcze nas nie obserwujecie to koniecznie musicie to nadrobić! Z kolejnym przeglądem wracamy zaraz po majówce!