Fantastyka młodzieżowa – nie tylko Harry Potter

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/TOP Książek by

Jeśli w książkach szukacie przede wszystkim niebanalnych historii, takich które są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających czytelników, oraz misternie skonstruowanych i nieoczywistych światów pełnych magii, a także uwielbiacie śledzić walkę dobra ze złem (nie tylko zła planującego przejąć władzę nad całym światem i walczącego z nim dobra, ale także wewnętrzną walkę tych dwóch sił, jaką musi stoczyć każdy z nas), to zdecydowanie powinniście sięgnąć po powieści z nurtu fantastyki młodzieżowej.


Ten typ literatury pozwala czytelnikom zanurzyć się w zupełnie inną rzeczywistość, pełną magii i niesamowitości, jednocześnie przedstawiając znane z realnego świata problemy, takie jak pierwsza miłość, walka o własne przekonania, obawy o przyszłość i kierunek, jaki trzeba obrać w życiu. Dzięki takim książkom młody odbiorca poznaje cały szereg wartości − przyjaźń, wolność czy prawdę − a nieco już starszy czytelnik może przypomnieć sobie o ich wadze i wrócić wspomnieniami do własnej młodości. To właśnie dlatego po fantastykę młodzieżową warto sięgać w każdym wieku.

W zestawieniu nie znajdziecie książek o Harrym Potterze czy cyklu „Zwiadowcy”, gdyż o tych (i wielu innych!) powieściach pisaliśmy już TUTAJ. Postanowiłam skupić się na nowszych tytułach i najświeższych premierach, takich jak chociażby powieść „Mysia wieża”, której premiera wypada właśnie dzisiaj. Wybór jest całkowicie subiektywny, a kolejność przypadkowa. Zaczynajmy!

Mysia Wieża, Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar

Wakacje, wykopaliska i zadziwiające tajemnice z przeszłości – tak pokrótce można opisać „Mysią Wieżę”, fantastyczną powieść przygodową, której tłem jest nasza rodzima słowiańska mitologia. Dwóm nastolatkom, Igorowi i Hance, przyjdzie spędzić wakacje nad jeziorem Gopło. Letni czas będą umilać im spotkania z gadającymi myszami, duchami pradawnych królów i jak najbardziej żyjącymi guślarzami oraz wieszczkami. Tajemnice mające swoje źródło w przeszłości okażą się niezwykle ważne dla naszych młodych bohaterów. Kim była mama Igora? W jaki sposób można rozprawić się z lichem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w „Mysiej Wieży”, pierwszym tomie cyklu „Dzieci dwóch światów”.

Książka Agnieszki Fulińskiej i Aleksandry Klęczar jest wyjątkową, satysfakcjonującą lekturą. Sensacja i fantastyka mieszają się tu z powieścią obyczajową, a momentami całość ociera się o horror. Warto zwrócić uwagę na temat wykopalisk i wątki archeologiczne, które wzbogacają „Mysią Wieżę” czyniąc ją niezwykle interesującą także dla dorosłego czytelnika.

Premiera już dziś!
Znajdź książkę na Woblink.com

Onyx & Ivory, Mindee Arnett

Kate Brighton jest córką mężczyzny, który próbował zamordować arcykróla Rime. Przez to wszyscy nazywają ją teraz Zdrajczynią Kate. Dziewczyna została bezwzględnie wypędzona z szeregów szlachty i podjęła pracę pocztowej kurierki. W jej nowym fachu przetrwają tylko najszybsi i najlepsi jeźdźcy, bo gdy zapada noc, na powierzchnię wychodzą bezskrzydłe smoki. Jednak Kate ma sekret, który daje jej przewagę nad innymi – jest dzikunką. Włada zakazaną magią, dzięki której może wpływać na umysły zwierząt. Za sprawą tej magii znalazła się w miejscu, w którym smoki zmasakrowały karawanę. Cudem ocalał jedynie syn króla, Corwin Tormane, pierwsza miłość Kate, o której postanowiła zapomnieć po skazaniu ojca. Teraz drogi Kate i Corwina ponownie się przecinają. Para musi zapomnieć o przeszłości, aby móc stanąć do walki z mrocznymi siłami budzącymi się w królestwie.

„Onyx & Ivory” to ekscytująca opowieść o miłości, magii i potworach, w której autorka na każdym kroku pokazuje, jak ważna jest siła przyjaźni.

Znajdź książkę na Woblink.com

Fandom, Anna Day

Kto z nas nie zastanawiał się kiedyś nad tym, co by było, gdyby mógł przenieść się do czytanej powieści. A jeśli czytaną książką jest opowieść o przyprawiającej o ciarki dystopii? „Fandom” jest odpowiedzią na to pytanie.

Violet i jej znajomi są oddanymi fanami powieści „Taniec na szubienicy”, a także członkami fandomu książki i jej filmowej adaptacji. Akcja „Tańca na szubienicy” rozgrywa się w XXII wieku, kiedy ludność została podzielona na ulepszonych genetycznie Genuli i zmuszonych do bezwzględnego posłuszeństwa zwykłych ludzi nazywanych Niedoskami. Żeby zachować władzę opartą na strachu, Genule urządzają regularnie publiczne egzekucje, podczas których wieszają Niedosków. Violet wraz z bratem i dwiema przyjaciółkami jedzie na londyński Comic Con, aby spotkać się z gwiazdami filmowej adaptacji powieści. Nieoczekiwanie cała paczka zostaje przeniesiona wprost do świata książki – przypadkowo zabijają w nim Rose, główną bohaterkę. Istnieje tylko jeden sposób, aby Violet i jej przyjaciele mogli się uratować – dziewczyna musi zając miejsce Rose i doprowadzić historię do końca.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Aberrations. Bestia się budzi, Joseph Delaney

„Bestia się budzi” to pierwszy tom dobrze zapowiadającej się mrocznej serii „Aberrations”. Joseph Delaney przedstawia tu przerażającą walkę ludzi ze złem, które ogarnia hrabstwo Lancashire.

Sprytek nie pamięta czasów przed rozlaniem się tajemniczej plamy mroku zwanej Szolem. Nieszczęśnicy, który zostali w niej uwięzieni, zginęli. Ci, którzy nie mieli tyle szczęścia, zostali przemienieni w żądne krwi potwory. Sprytek już od dłuższego czasu tkwi w jednym z nielicznych bezpiecznych miejsc, jakim jest piwnica jego rodzinnego domu, a jedynymi towarzyszami jego niedoli są szepty zmarłych braci i przyjaźnie nastawiona Królowa Bagien. Życie bohatera odmienia się, gdy zostaje zaprowadzony do zamku i zgłoszony na stanowisko pomocnika bramomantów, mogących przez specjalne portale zaglądać do wnętrza Szolu w celu prowadzenia badań nad tajemniczym zjawiskiem. To właśnie w tej pracy zginęli bracia chłopca. Żeby przeżyć, Sprytek będzie musiał wykazać się niezwykłą przebiegłością i determinacją – nie zważając na cenę, jaką przyjdzie mu zapłacić za przetrwanie.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Smocza perła, Ha Lee Yoon

Trzynastoletnia Min wywodzi się z prastarego rodu lisich duchów. Aby chronić najbliższych przed grożącym im niebezpieczeństwem, matka dziewczyny zabroniła bliskim używania lisiej magii. Nie wolno czarować i zmieniać postaci – wszyscy stale muszą przebywać w swojej ludzkiej formie. Nastolatka czuje się bardzo przytłoczona rygorystycznymi zasadami panującymi w rodzinie. Nie cierpi niekończących się prac domowych, szarogęszących się kuzynów i niezwykle krytycznych ciotek. Wszystko, o czym marzy, to ucieczka z ubogiej rodzinnej planety. Min planuje iść w ślady starszego brata Juna i zaciągnąć się do Sił Kosmicznych. Kiedy dociera do niej wiadomość, że Jun zdezerterował, aby rozpocząć poszukiwania Smoczej Perły, dziewczyna przeczuwa, że coś jest nie tak. Min ucieka z domu, aby odszukać brata, oczyścić jego imię i za wszelką cenę dotrzeć do prawdy. W czasie wyprawy spotka na swoje drodze duchy, przemytników i piratów. Będzie także zmuszona do używania lisiej magii, a przede wszystkim własnego sprytu i odwagi.

„Smocza perła” to nietypowa, pełna humoru powieść łącząca kosmiczną sagę sci-fi z koreańską mitologią, tworzącą tło całej historii.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Niedźwiedź i słowik, Katherine Arden

„Niedźwiedź i słowik” Katherine Arden to magiczna, baśniowa opowieść, dzięki której mamy szansę na odbycie cudownej wyprawy wprost na średniowieczną Ruś, gdzie magia to integralna część codziennego życia.

Wasilia i jej rodzeństwo mieszkają na skraju pustkowia na Rusi. Długą zimę umilają im opowieści niani – Wasia szczególnie lubi tę o demonie zimy Mrozie. Roztropni Rusini obawiają się go, bo zabiera zabłąkane dusze. Pewnego dnia ojciec bohaterki przywozi do domu nową żonę. Kobieta ze względu na fanatyczną religijność zabrania rodzinie Wasi składania ofiar domowym duchom. Na wioskę zaczynają spadać nieszczęścia. Aby uchronić rodzinę przed niebezpieczeństwem rodem z najstraszniejszych opowieści niani, Wasilia będzie musiała obudzić skrywaną dotychczas magiczną moc.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Marzyciel, Laini Taylor

Lazlo Strange to sierota znaleziony podczas wojny, dorastający wśród mnichów w Wielkiej Bibliotece królestwa Zosmy. Od kiedy tylko sięga pamięcią, marzy, aby poznać sekrety Szlochu, zaginionego miasta, którego prawdziwa nazwa została skradziona. Pragnie poznać wszystkie jego tajemnice i cuda. Wkrótce przekona się, że jeśli nie przejmie inicjatywy, to ktoś inny może zrealizować jego marzenia.

„Marzyciel” Laini Taylor to powieść, w której jawa i sen są nie do odróżnienia. To marzenia wybierają marzycieli – nigdy odwrotnie.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Ukryta wyrocznia, Rick Riordan

W jaki sposób można ukarać kogoś, kto jest nieśmiertelny? Zmieniając go w śmiertelnika. Apollo zdenerwował swojego ojca Zeusa, który za karę strącił go z Olimpu. Zdezorientowany i słaby Apollo trafia do Nowego Jorku jako zwykły nastolatek. Wszystkie nadprzyrodzone moce zostały mu odebrane. Liczący sobie cztery tysiące lat bóg musi zmierzyć się ze współczesnym światem i zaplanować, jak odzyskać przychylność ojca. Niestety Apollo ma bardzo wielu wrogów, do których grona należą zarówno bogowie, potwory, jak i ludzie. Łączy ich jedno – wszyscy chcą widzieć jego ostateczną zagładę. Potrzebujący pomocy chłopak udaje się do jedynego miejsca, które przychodzi mu do głowy – do Obozu Herosów, enklawy współczesnych półbogów.

„Ukryta wyrocznia” Ricka Riordana, twórcy bestsellerowej serii o Percym Jacksonie, to pierwszy tom cyklu „Apollo i boskie próby”.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Okrutny książę, Holly Black

„Okrutny książę” to powieść Holly Black, autorki znanej ze świetnej serii fantastyki młodzieżowej „Kroniki Spiderwick”, i pierwsza część trylogii o czarach, magii, żądzy władzy, misternych podstępach oraz wymyślnych intrygach.

Los trzech sióstr został na zawsze odmieniony przez niezwykle krwawą zbrodnię. Zostają porwane do Elysium, magicznego świata elfów. Jude dąży do odnalezienie swojego miejsca w krainie elfów, którzy gardzą śmiertelniczką. Największą pogardą do dziewczyny pała książę Cardan, młody i niezwykle okrutny potomek Najwyższego Króla. Aby zdobyć pozycję na dworze, Jude postanawia rzucić Cardanowi wyzwanie – po tym nie ma już odwrotu, dziewczyna będzie zmuszona ponieść wszystkie konsekwencje, jakie idą za tym czynem. Jude pozna labirynt intryg, spisków i podstępów. Gdy zagrożenie krwawą wojną spowodowaną zdradzieckimi zmowami stanie się rzeczywiste, dziewczyna będzie musiała narazić własne życie, aby ocalić Królestwo i siostry.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Pusta noc, Paulina Hendel

„Pusta noc” to pierwsza część bestsellerowej serii „Żniwiarz” Pauliny Hendel (kolejnymi są „Czerwone słońce”, „Trzynasty księżyc” i „Droga dusz”). Słowiańska mitologia i pradawne wierzenia przedstawione w klimacie fantastyki młodzieżowej? Ja to zdecydowanie kupuję i polecam!

Podobno demony, czary, a nawet zabobony odeszły dawno w niebyt. Czy aby na pewno?
Magda to pozornie zwykła dwudziestolatka, która dzieli swój czas między pracę w niewielkiej księgarni a dom. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom! Dziewczyna w wolnym czasie nie chodzi do kina czy kawiarni, a tropi upiory rodem ze słowiańskich wierzeń. Z krainy umarłych wymyka się jedna z najpotężniejszych istot, z jaką żniwiarze mieli kiedykolwiek do czynienia. W tym czasie Magda zaczyna darzyć uczuciem tajemniczego Mateusza, który ostatnio zamieszkał w miasteczku. Dziewczyna nie ma pojęcia, że niedługo zarówno ona, jak i jej przyjaciele staną w obliczu śmiertelnego wręcz niebezpieczeństwa.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Mam nadzieję, że każdy fan młodzieżowej fantastyki znajdzie w powyższym zestawieniu coś dla siebie. Wszystkich tych, którzy dotychczas byli zdania, że taka literatura nie jest dla nich, gorąco zachęcam do zmierzenia się z którąś ze wspomnianych książek. Przekonacie się, że fantastyka młodzieżowa nadaje się tylko dla młodych czytelników, a przedstawiane w niej historie poruszają wiele ważnych, uniwersalnych tematów.

Po kolejna porcję literatury młodzieżowej zapraszam TUTAJ oraz TUTAJ.

Martyna Gancarczyk