Najbardziej wyczekiwane książki na wiosnę!

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać?/Dla zabieganych/TOP Książek by

21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. W ciągu najbliższych trzech miesięcy ukażą się nowe książki Wojciecha Kuczoka, Marka Krajewskiego, Camilli Läckberg Jacka Dukaja, Moniki Sznajderman, Michela Houellebecqa, kilka arcyciekawych reportaży, w tym o pierwszych polskich „posełkach”. Wybraliśmy przeszło dwadzieścia najbardziej wyczekiwane książki na wiosnę.

Oto najciekawsze książki, które ukażą się na wiosnę:

13 III

Rozmemuary” – Wojciech Kuczok, Wielka Litera

Poprzednią książką Kuczoka była „Czarna” – literacki eksperyment wydawnictwa Tomasza Sekielskiego. Tym razem ukaże się książka dużo bardziej intymna, bowiem „Rozmemuary” to połączenie dzienników, zapisków, spostrzeżeń i dygresji autora „Gnoju”. A zatem – seks, piłka nożna, speleologia i cięty, ostry, momentami bardzo gorzki humor. Czekamy z niecierpliwością!

27 III

Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza” – Eric Karpeles, Noir Sur Blanc

To pierwsza na polskim rynku biografia stricte poświęcona Józefowi Czapskiemu. Co ciekawe, napisał ją Amerykanin, zafascynowany polskim artystą. Czy na 450 stronach udało mu się rzetelnie opisać arcybogaty życiorys Czapskiego? Okaże się już 27 marca.

Pusty las” – Monika Sznajderman, Wydawnictwo Czarne

Najnowsza książka autorki „Fałszerzy pieprzu”, poświęcona jest Wołowcowi – małej wsi, w której Monika Sznajderman mieszka ze swoim mężem Andrzejem Stasiukiem, skąd dowodzą Wydawnictwem Czarne.  O historii wydawnictwa, a zatem także nieco o Wołowcu, możecie przeczytać w naszym artykule – „Opowiadając Czarne – historia unikalnego wydawnictwa”.

Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” – Patrycja Dołowy, Wydawnictwo Czarne

Jak pisze Mikołaj Grynberg, „Wrócę gdy będziesz spała”, to książka o szczęściu i nieszczęściu. W marcowej zapowiedzi wydawnictwa Czarne, Patrycja Dołowy rozmawia z dziećmi, które cudem, często przez przypadek, przeżyły Holocaust.

2 IV

Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne” – Ursula LeGuin, Prószyński i S-ka

Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne” to zbiór esejów amerykańskiej mistrzyni fantasy. W swoich tekstach podejmuje m.in. temat swojej twórczości, starości oraz pojawiającej się często w jej książkach wolności.

Policjanci bez mundurów” – Katarzyna Puzyńska, Prószyński i S-ka

Policjanci bez mundurów” to druga książka Katarzyny Puzyńskiej poświęcona pracy policjantów. Tym razem autorka bestsellerowych kryminałów odkrywa kulisy działania ludzi, na co dzień będących w ukryciu, pracujących incognito bądź w laboratoriach. W najnowszej książce skupia się na pracy dochodzeniowych i operacyjnych funkcjonariuszy wydziałów kryminalnych, patologach sądowych, technikach kryminalistyki oraz pracownikach CBŚ.

3 IV

Tokyo Lifestyle Book” – Aleksandra Janiec, Wydawnictwo Znak

Posełki. Osiem pierwszych kobiet” – Olga Wiechnik, Wydawnictwo Poznańskie

W 1918 roku Polska, po 123 latach, odzyskała niepodległość. Wtedy przyznano kobietom prawa wyborcze oraz umożliwiono im kandydowanie do Sejmu Ustawodawczego. W pierwszych wyborach po rozbiorach do parlamentu dostało się 422 mężczyzn i 8 kobiet. To właśnie tej garstce kobiet Olga Wiechnik poświęciła swoją książkę. Ważna premiera!

Pochowani w niebie” – Peter Zuckerman, Amanda Padoan, Marginesy

Trend na wydawanie książek poświęconych górom trwa. Tym razem pod skrzydłami wydawnictwa Marginesy ukaże się książka „Pochowani w niebie” o Szerpach – pozostających w cieniu i pomijanych podczas relacji z wypraw bohaterach, którzy od samego początku towarzyszą himalaistom w zdobywaniu gór.

11 IV

Złota klatka” – Camilla Läckberg, Czarna Owca

Złota klatka” to najnowszy kryminał szwedzkiej mistrzyni kryminału Camilli Läckberg. Będzie to pierwszy tom nowej serii, w którym mimo fabularnego odejścia od Fjällbecki, echo rodzinnych stron autorki nadal pobrzmiewa.

17 IV

Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower” – Christopher Skaife, Wydawnictwo Znak

W Wielkiej Brytanii krąży pogłoska, że Królestwo będzie istnieć dopóki w wieży Tower będą mieszkać kruki. Dlatego w samym sercu Londynu pracuje strażnik kruków, który dba o to by ptaki nie myślały o zamieszkaniu gdzie indziej. Historia opisana przez Christophera Skaife’a jest dowodem na to, że legendy są wciąż żywe.

24 IV

Jak nie zostałem poetą” – Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie

Najnowsza książka Szczepana Twardocha nie jest ani powieścią, ani tomem opowiadań. „Jak nie zostałem poetą” to zbiór felietonów autora „Króla”, które ukazywały się w „Pani” oraz jeden dłuższy, tytułowy tekst.

Byli sobie raz” – Maria Konwicka, Wydawnictwo Znak

Maria Konwicka po śmierci Tadeusza Konwickiego postanowiła uporządkować rodzinne archiwum i opisać swoje wspomnienia związane z ojcem. W „Byli sobie raz” pisze o przyjaźniach ojca, jego manierach, nawykach, twórczości i kreśli obraz warszawskiej bohemy artystycznej.

Czarnobyl. Instrukcje przetrwania” – Kate Brown, Wydawnictwo Czarne

Po znakomicie przyjętej „Plutopii”, Kate Brown ponownie sięga po temat związany z zagrożeniami wynikającymi z wykorzystywania energii atomowej. W swojej najnowszej książce opisuje nie tylko tragedię jaką była awaria w Czarnobylu, ale także całą akcję propagandową, która rozpoczęła się zaraz po katastrofie. Niewątpliwie jedna z bardziej interesujących premier wiosny.

26 IV

Zew Cthulhu” – H.P. Lovecraft Il.: Krzysztof Wroński Tł.: Maciej Płaza

Nowe wydanie opowiadań amerykańskiego mistrza grozy H.P. Lovecrafta, w znakomitych tłumaczeniu Macieja Płazy. Tym razem wzbogacone o niezwykle mroczne ilustracje Krzysztofa Wrońskiego.

11 V

Marsz, marsz Batory” – Barbara Caillot, Aleksandra Karkowska, Oficyna Wydawnicza Oryginały

Marsz, marsz Batory” to efekt przeszło 50 rozmów z pasażerami legendarnego polskiego transatlantyku. Statek kursował po światowych wodach przez ponad 30 lat, na jego pokładzie podróż odbyło około 300 tysięcy ludzi. Wydana w małej oficynie Oryginały książka może okazać się jedną z najciekawszych wiosennych premier.

15 V

„Krótka historia jednego zdjęcia” – Jakub Kuza, Wydawnictwo Znak

Pomysł na tę książkę jest efektem sukcesu fanpage’a na Facebooku, na którym Jakub Kuza w kilku zdaniach opisuje arcyciekawe historie mniej lub bardziej znanych fotografii. W książce znajdzie się przeszło 130 fotografii okraszonych poszerzonymi (w stosunku do postów z Facebooka) opisami.

Asymetria” – Lisa Halliday, Wydawnictwo Literackie

Asymetria” została okrzykniętą jedną z dziesięciu najlepszych książek ubiegłego roku przez magazyny „Time” i „New York Times”. W debiucie Lisy Halliday doszukuje się naleciałości z prozy Philipa Rotha. Czy tak górnolotne porównania okażą się uzasadnione? Zobaczymy.

Dziewczyna o czterech palcach” – Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak

Edward Popielski wraca! Tym razem w thrillerze szpiegowskim, o napisaniu którego Marek Krajewski marzył od lat.

29 V

Miłość w trybie awaryjnym” – Ewa Lipska, Wydawnictwo Literackie

Nowy tomik poezji autorki „Czytnika linii papilarnych” i „Pamięci operacyjnej” ukaże się pod koniec maja. Jak zapowiada Wydawnictwo Literackie, w wierszach uznanej poetki ponownie zagości zderzenie nowoczesności i tradycji, technologii i uczuć.

Można wybierać. 4 czerwca 1989” – Aleksandra Boćkowska, Wydawnictwo Czarne

Książka Aleksandry Boćkowskiej to opowieść o dniu pierwszych częściowo (!) wolnych wyborów. Autorka skupiła na szarej codzienności, ludzkich rozterkach, lokalnych działaczach Solidarności i PZPRu.

W bliżej nieokreślonej przyszłości ukażą się także:

„Po piśmie” – Jacek Dukaj, Wydawnictwo Literackie

Będzie to esej poświęcony poszerzającej się cyfryzacji, przyszłości literatury oraz wkraczaniu człowieka w nową epokę – postpiśmienną.

„Trzeci dziennik” – Jerzy Pilch, Wydawnictwo Literackie

„Światła wojny” – Michael Ondaatje , tłum. Andrzej Szulc, Albatros

Komiksy wydawnictwa Marginesy

Niedawno polskim rynkiem wydawniczym wstrząsnęła wieść o zamknięciu Wydawnictwa Komiksowego – odpowiedzialnego za publikację takich tytułów jak „Maus” czy „Kot Rabina”. Natomiast w tym tygodniu Wydawnictwo Marginesy, które otwiera nową ścieżkę w swojej ofercie, podzieliło się optymistyczną dla wszystkich fanów komiksu informacją– jeszcze tej wiosny opublikuje bowiem kilka powieści graficznych. Odpowiedzialnym za to skrzydło Marginesów jest związany z Kulturą Gniewu Szymon Holcman, weteran promocji komiksów w Polsce.

Na pierwszy ogień lecą – „Neurokomiks” (Matteo Farinella, Hana Roš) o historii badań nad mózgiem oraz przepiękny, także oparty na faktach „Audubon. Na skrzydłach świata”. Ponadto powiesć graficzna „Tetris. Ludzie i gry” i Artemizja” o słynnej malarce, Artemizji Gentileschi. Poniżej możecie zobaczyć grafiki koncepcyjne.

Koniecznie odświeżajcie ten artykuł – jeśli tylko dowiemy się jakieś ciekawej premierze, na pewno umieścimy ją w zestawieniu!

Wybór i opis: Jakub Krasny