Gdy przyroda budzi się do życia – najlepsze książki o naturze

w dziale Archiwum/TOP Książek by

W końcu! Dziś rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Dni są coraz dłuższe i coraz cieplejsze. Pojawiają się pierwsze zielone liście i kwiaty, coraz głośniej rozlega się ptasi śpiew. To idealny moment, by obserwując budząca się naturę, dowiedzieć się o niej czegoś więcej. A jest z czego, bo genialne książki przyrodnicze od lat mają się dobrze na naszym rynku wydawniczym.

Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór pięciu najbardziej interesujących książek o naturze.

Kup w promocji na Woblink.com

Massimo Vacchetta, Antonella Tomaselli

25 gramów szczęścia. Historia kolczastego stworzenia które skruszyło ludzkie serce

To najnowsza publikacja z serii książek o przyrodzie. Nie ukrywajmy, spośród dzikich zwierząt nie ma bardziej sympatycznych stworzeń niż jeże. Do tego, jak są małe i bezbronne, to serce przy nich topnieje.

Historia opisana przez weterynarza Massimo Vacchettę porusza jak mało która. Znalazł on osieroconą, osłabioną jeżyczkę. Gdyby ją pozostawił, bez wątpienia by umarła. Massimo nie mógł na to pozwolić. Nadał jej na imię Nina i postanowił działać. Pewnie wtedy nie przypuszczał, że jego życie zwiąże się z jeżami na znacznie dłużej.

Książka tak wzruszająca, że chwyciła za serce nawet Marcina Dorocińskiego, aktora znanego z głównej roli w pierwszym „Pitbullu”.

Kup w promocji na Woblinku

Peter Wohlleben

Sekretne życie drzew

Peter Wohllleben jest leśnikiem pracującym w Reńskich Górach Łupkowych. Zszokował opinię publiczną swoją książką, w której dowodził, że… drzewa opiekują się sobą nawzajem. Potrafią utrzymywać przy życiu starsze osobniki, które bez nich już dawno musiałyby pożegnać się ze światem, opiekują się młodymi, komunikują się ze sobą za pośrednictwem substancji chemicznych i są o wiele bardziej społeczne, niż kiedykolwiek moglibyśmy je o to podejrzewać.

Nie bez powodu ta pozycja rozpoczęła boom na książki przyrodnicze w Polsce.

Kup w promocji na Woblink.com

Sy Montgomery

Ptakologia

Nie był miłośnikiem natury ten, kto nigdy z fascynacją i podziwem nie spoglądał na ptaki. Gdy ten podziw połączymy z wiedzą, otworzy się przed nami zupełnie inny obraz tych nieprzeciętnych stworzeń.

Być może słyszeliście już o tym, że wielu współczesnych naukowców uważa, że ptaki to dinozaury, które przetrwały okres wielkiego wymierania. Po przeczytaniu rozdziału o kazuarach nie tylko nie będziecie mieć co do tego wątpliwości, ale zaczniecie rozumieć, że nie trzeba wcale cofać się w czasie, by poczuć się jak w Jurajskim Parku (czasem wystarczy odwiedzić Nową Gwineę albo Australię).

Może to zabrzmieć dziwacznie, ale po lekturze tej książki docenicie też tak pospolite stworzenia, jak kury czy gołębie. Czasem wystarczy poobserwować je dłużej, by zobaczyć niezwykłe, choć zupełnie inne od naszych, więzi, jakie łączą te zwierzęta ze sobą…

Kup w promocji na Woblink.com

Peter Wohlleben

Nieznane więzi natury

To kolejna publikacja Petera Wohllebena, która tym razem pokazuje, jak niezwykle skomplikowany jest ekosystem. Czy wilki pomagają drzewom? Jak najbardziej. Czy łososie mają coś wspólnego z dobrostanem niektórych lasów? Oczywiście. Czy korniki bywają potrzebne? Choć są zabójcami drzew, a czasem lasów – tak, mają swoją ważną rolę.

Jedna z najbardziej zaskakujących i fascynujących lektur tego nurtu.

Kup w promocji na Woblink.com

Elli H. Radinger

Mądrość wilków

W Internecie często spotykam komentarze ludzi, którzy twierdzą, że „nie zasługujemy na psy”. Zwykle znajduje je pod artykułami dot. niezwykłych (dla nas, ludzi) wydarzeń, w których te zwierzęta miały swój udział. Gdy bronią swojego właściciela przed włamywaczami bądź dzikimi zwierzętami, gdy staczają walkę z drapieżnikami w obronie owiec czy innych zwierząt udomowionych, gdy wyprowadzają dziecko z płonącego domu.

Jeśli tak uważacie, to muszę powiedzieć, że nie zasługujemy także na… życie na tej samej planecie co wilki. To  zwierzęta, jak mało które troszczą się o swoją rodzinę. Dbają nie tylko o młode (co czynią z niezwykłym oddaniem), ale też o stare  i chore osobniki. Nie można im odmówić ani empatii, ani inteligencji. Czasem wydają się do nas bardziej podobne niż jakiekolwiek inne zwierzęta na naszej planecie. A czasem wydają się o wiele lepsze.

Wspaniale jest wiosną wybrać się na spacer w góry, do lasu, puszczy, parku czy nad łąkę. Zobaczyć, jak przyroda budzi się do życia. Znaleźć chwilę, by kontemplować to niezwykłe zjawisko. Znacznie głębiej będziemy to przeżywać, gdy posiądziemy wiedzę na temat tego, co widzimy dookoła. Dlatego gorąco zachęcamy Was do sięgania po książki przyrodnicze.

Mikołaj Kołyszko