7 lutego – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku/Dla zabieganych by

Ile książek uda ci się przeczytać przed śmiercią? Kto w tym roku ma szansę na O!Lśnienie? Kiedy ukaże się nowa książka Stephena Kinga? Odpowiedzi znajdziecie w najnowszym przeglądzie książkoholicznego internetu.

Nominacje do O!lśnień

W programie Rezerwacja ogłoszono nominacje do kolejnej edycji nagród kulturalnych Onetu, które zostaną przyznane w następujących kategoriach: film, muzyka klasyczna i jazz, muzyka popularna, teatr, sztuki wizualne, serial oraz literatura. Oczywiście nas najbardziej interesuje ostatnia kategoria. W tym roku internauci mogą głosować na Marka Bieńczyka za „Kontener”, Zytę Rudzką za „Krótką wymianę ognia” oraz Szczepana Twardocha za kontynuację „Króla”, czyli „Królestwo”. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 1 marca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. W tym roku po raz pierwszy O!Lśnienia zostaną przyznane przez Onet.pl we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Więcej informacji o nominowanych znajdziecie na portalu Xiegarnia.pl. Codziennie na swoich kandydatów można głosować tutaj.

Ile książek uda ci się przeczytać przed śmiercią?

Zastanawialiście się kiedyś, ile książek jesteście w stanie przeczytać w ciągu swojego życia? Na portalu niestatystyczny.pl pojawił się artykuł, dzięki któremu możecie policzyć, ile mniej więcej książek uda wam się pochłonąć przed śmiercią. Aby znaleźć swój klucz, wystarczy wejść na portal amerykańskiej Social Security Administration, który po podaniu daty urodzenia i płci wykaże, ile statystycznie zostało nam lat życia. Następnie podaną wartość wystarczy pomnożyć przez liczbę książek, które średnio czytamy w ciągu roku.

Man Booker Prize bez sponsora

Man Booker Prize, jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, straciła głównego sponsora. Spółka Man Group wycofała się z finansowania nagrody. Głównym powodem zerwania współpracy były zmiany w zasadach przyznawania wyróżnienia. Według nowych zasad od 2014 roku o nagrodę mogli ubiegać się wszyscy anglojęzyczni pisarze. Wcześniej kandydować mogli tylko autorzy i autorki pochodzący z Wielkiej Brytanii oraz krajów podległych brytyjskiej królowej. Szalę goryczy przeważył dwukrotny triumf pisarzy ze Stanów Zjednoczonych, który bardzo wzburzył opinię publiczną z Wysp Brytyjskich. Proszę się jednak nie obawiać, nagroda będzie przyznawana w kolejnych latach. Członkowie kapituły Booker Prize podobno prowadzą zaawansowane rozmowy z nowym sponsorem. Więcej przeczytacie na stronie niestatystyczny.pl.

Nowa książka Stephena Kinga

Amerykański król powieści z dreszczykiem zapowiedział premierę swojej nowej książki. „Instytut” na amerykańskim rynku ukaże się 10 września. Jak donosi portal booklips.pl, powieść ma liczyć przeszło 570 stron i fabularnie przypominać „Podpalaczkę”. Głównym bohaterem powieści będzie Luke Ellis. Pewnego dnia do jego rodzinnego domu włamują się intruzi, którzy zabijają jego rodziców, a następnie porywają Luke’a. Bohater budzi się w tajemniczym instytucie, w którym przebywają inne dzieci posiadające, podobnie jak Luke, nadprzyrodzone zdolności. Więcej przeczytacie tutaj.

Kontynuacja „Tatuażysty z Auschwitz”

Na półkach bestsellerów w 2018 roku królowała powieść „Tatuażysta z Auschwitz”. Książka znalazła się też na drugim miejscu w głosowaniu czytelników portalu Goodreads w kategorii „powieść historyczna”. Głośno o książce było także w związku z nieścisłościami historycznymi, które autorce zarzuciła Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum Auschwitz. Według badaczki „Tatuażysta z Auschwitz” bardzo luźno trzyma się faktów i ciężko uznać powieść za wiarygodne źródło historyczne. Wbrew tym kontrowersjom Heather Morris zapowiedziała, że niebawem ukaże się kontynuacja książki. Światowa premiera „Cilky’s journey” („Podróż Cilki”) zapowiedziana jest na październik 2019. W powieści zostaną przedstawione dalsze losy bohaterki, której udało się przeżyć hitlerowski obóz koncentracyjny. Więcej informacji o fabule znajdziecie na portalu booklips.pl.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Nieznane dzieła autora „Buszującego w zbożu”

Jak donosi portal Onet Kultura, w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się publikacji nieznanych dzieł J.D. Salingera, autora „Buszującego w zbożu”. Matt Salinger, syn pisarza, w wywiadzie dla „The Guardian”, przyznał, że jego ojciec przez pięćdziesiąt lat pisał, ale nic nie wydawał, w związku z czym istnieje bardzo dużo dotąd nieznanego materiału literackiego. Matt oraz wdowa po pisarzu chcą, by chociaż część dorobku J.D. Salingera w ciągu najbliższych dziesięciu lat ujrzała światło dzienne. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Drugie Życie Książki – harmonogram

Poznaliśmy całoroczny harmonogram ósmej edycji Drugiego Życia Książki – bezpłatnej akcji wymiany książek. W zeszłym roku podczas czternastu odsłon DŻK przeszło 1500 osób wymieniło się 10 000 książek. W całym Krakowie pojawiły się kolejne punkty wymiany, które znacząco wpłynęły na rozwój kultury bookcrossingu. Więcej o tym przeczytacie na naszej stronie internetowej.

Z całego serca zachęcamy do wzięcia udziału w książkowej wymianie, życzymy wam udanych lektur i szykujemy kolejne doniesienia z książkoholicznego internetu na przyszły tydzień.