Drugie Życie Książki 2019 – znamy harmonogram

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku by

Drugie Życie Książki, akcja wielkiej bezpłatnej wymiany książek, jest z nami już ósmy rok! W ubiegłym roku podczas czternastu edycji aż 1500 osób wymieniło się imponującą liczbą ponad 10 000 książek, a nasze regały bookcrossingowe pojawiły się w kolejnych miejscach. Kultura bookcrossingu ma się bardzo dobrze, o czym świadczą kolejne inspirowane naszą akcją wymiany, które zagościły na targach, festiwalach literackich i kulturalnych wydarzeniach w całej Polsce.

Intensywny program

Program bezpłatnych wymian przygotowanych na ten rok jest równie intensywny – spotkamy się łącznie 14 razy w różnorodnych lokalizacjach na czytelniczej mapie Krakowa. Planujemy aż siedem edycji specjalnych, w tym m.in. wymianę książek w różnych językach w księgarni Massolit, wymianę komiksów i powieści graficznych na Krakowskim Festiwalu Komiksu czy edycję adresowaną do najmłodszych czytelników, która odbędzie się w ramach krakowskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. W tym roku będziemy tradycyjnie spotykać się w Pawilonie Wyspiańskiego i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, ale akcja zawita także do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, antykwariatu Szafa Pełna Książek (zwycięzcy plebiscytu na najlepszy antykwariat roku 2018) czy w NOWEJ Księgarni, która działa przy niedawno otwartym w Nowej Hucie punkcie InfoKraków na os. Zgody 7.

Ponadto na Festiwalach Conrada i Miłosza pojawią się samoobsługowe regały bookcrossingowe. Korzystając z tych regałów stosujemy zasadę 1:1 – czyli za każdą książkę zabraną z regału zostawiamy na półce jedną swoją.

Reguły

Reguły udziału w Drugim Życiu Książki są proste: wystarczy przynieść co najmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Zwracamy dużą uwagę na ich stan – pamiętajcie, że przynosimy je po to, by mogli skorzystać z nich inni. Książki wydane przed 1995 rokiem wymienimy tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowsze książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tytułów.

Książki żyją tak długo, jak długo są czytane. Podaruj im drugie życie. Podaj je dalej – i pomóż im znaleźć nowych właścicieli, a sam na pewno też znajdziesz dla siebie jakąś książkową perełkę. Serdecznie zapraszamy na wymiany!

Pełen harmonogram i regulamin znajduje się tutaj: tutaj.

Organizatorem akcji Drugie Życie Książki jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.