22 stycznia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

Po dłuższej przerwie w przeglądach książkoholicznego internetu wracamy z zapasem doniesień z literackiego świata. W przeglądzie między innymi o szansach Olgi Tokarczuk i Jacka Dehnela na prestiżowe wyróżnienie, o nominacjach do Mądrych Książek, informacje o cyklu wydarzeń wokół twórczości Wisławy Szymborskiej oraz ranking najpoczytniejszych francuskich pisarzy.

Wydarzenia wokół Szymborskiej

Luty upłynie w Krakowie pod znakiem poezji Wisławy Szymborskiej. Wszystko związane jest z planowanym w mieście cyklem pokazów, warsztatów i spotkań, których głównym tematem będzie życie i twórczość polskiej noblistki. W programie wystawa fotografii, projekcja filmu o Wisławie Szymborskiej oraz spotkanie z wszystkimi żyjącymi laureatami nagrody im. Szymborskiej. Więcej o programie przeczytacie na naszej stronie lub na Xięgarnia.pl.

Nominacje Mądrych Książek

Poznaliśmy nominacje do nagród portalu Mądre Książki. Jak sama nazwa wskazuje, w zestawieniu książek, które mają szansę na wyróżnienie, znalazły się książki naukowe i popularnonaukowe. Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach – dla dzieci i dla dorosłych. W pierwszej z nich nominowanych zostało pięć, natomiast w drugiej dziesięć książek. Pełną listę znajdziecie na stronie Mądre Książki.

Tokarczuk i Dehnel z szansą na prestiżową nagrodę

Jak donosi Onet Kultura, Olga Tokarczuk i Jacek Dehnel zostali nominowani do prestiżowej nagrody literackiej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Tokarczuk otrzymała nominację za książkę „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, a Dehnel za „Lalę”. Za oba przekłady odpowiedzialna jest Antonia Lloyd-Jones. W finale znalazło się 10 książek − oprócz polskich pisarzy na wyróżnienie mają szansę także autorzy z Łotwy, Uzbekistanu, Maroka, Turcji, Rosji, Rumunii i Libii. Laureata lub laureatkę poznamy 7 marca.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Guillaume Musso ponownie najpoczytniejszym Francuzem!

Jak donosi portal Booklips.pl, dziennik „Le Figaro” opublikował zestawienie najlepiej sprzedających się francuskojęzycznych pisarzy we Francji. Po raz ósmy z rzędu na pierwszym miejscu znalazł się Guillaume Musso, autor takich książek jak „Apartament w Paryżu”, „Central Park” czy „Dziewczyna z Brooklynu”. Książki Musso sprzedały się w nakładzie przeszło 1,6 miliona egzemplarzy! Na tak duży wynik wpływ miała premiera jego najnowszej powieści „La Jeune Fille et la Nuit”. Kolejne miejsca zajmują Michel Bussi (975 800 sprzedanych egzemplarzy) oraz Joël Dicker (894 400 sprzedanych egzemplarzy). Więcej o rankingu przeczytacie tutaj.

Kup ebooka na Woblink.com

W hołdzie Kerouacowi

Peter Greenaway, reżyser filmów „Nightwatching” czy „Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek”, laureat Złotej Palmy, ma zamiar wybudować tor wyścigowy w hołdzie Jackowi Kerouacowi, a konkretnie jego powieści „W drodze”. Instalacja zostanie zbudowana na dużej powierzchni, ma być interaktywna. Z racji dużego kosztu budowy istnieje szansa, że projekt zostanie zrealizowany w Dubaju, gdzie znaleźli się pierwsi poważni sponsorzy. O całej koncepcji i wstępnych projektach przeczytacie na stronie booklips.pl.

Ostatni sezon „Gry o tron”!

Tym razem żadnych informacji o literackiej kontynuacji „Gry o tron” dla was nie mamy. Wiemy natomiast, kiedy ukaże się ostatni (podobno!) sezon telewizyjnego serialu HBO. Jak donosi portal Niestatystyczny.pl, finałowy sezon „Gry o tron” będzie miał premierę 15 kwietnia! Żmudne oczekiwanie możecie umilić sobie obejrzeniem prawie dwuminutowego trailera!

Instytut Książki w EUread!

Instytut Książki został przyjęty do prestiżowego stowarzyszenia EURead, które zrzesza organizacje promujące czytelnictwo na terenie Unii Europejskiej. W jego skład wchodzi 25 instytucji z 18 krajów należących do Unii Europejskiej. Głównym celem stowarzyszenia jest wymiana pomysłów, idei i wspólne realizowanie celów zmierzających do popularyzowania czytelnictwa. Więcej przeczytacie na stronie Instytutu Książki.

Z kolejnym przeglądem wracamy już niebawem. Życzymy samych ciekawych lektur!