Oscary 2019 – literackie nominacje do Nagrody Akademii Filmowej

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/TOP Książek by

Koniec stycznia to ważny moment dla kinomanów. To właśnie wtedy poznajemy nominowanych do Nagrody Akademii Filmowej, a do polskich kin wchodzą filmy biorące udział w walce o kultową statuetkę. Nas naturalnie najbardziej zajmują produkcje związane w jakiś sposób z literaturą. W tym roku cztery filmy oparte o literacki pierwowzór będą walczyć o statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany.


„Czarna Pantera”
7 nominacji
(Najlepszy film, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza piosenka, Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż dźwięku)

Kup książkę na Woblinku

„Czarna Pantera” w reżyserii Ryana Cooglera otrzymał aż siedem nominacji, w tym w kategorii najlepszy film. Obraz nigdy by nie powstał, gdyby nie seria komiksów wydawnictwa Marvel Comics o superbohaterze o tym samym imieniu. Król położonej w środkowej Afryce Wakandy i ojciec księcia T’Challa zostaje podstępnie zamordowany. Po tym wydarzeniu młody mężczyzna postanawia przywdziać kostium Czarnej Pantery.
Twórcami postaci są Stan Lee oraz Jack Kirby – Czarna Pantera zadebiutował w komiksie Fantastic Four #52 w 1966 roku.

„Czarne bractwo. BlacKkKlansman”
6 nominacji
(Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepszy montaż)

Kolejnym filmem opartym o literacki pierwowzór (powieść „Black Klansman: Race, Hate, and the Undercover Investigation of a Lifetime” autorstwa Rona Stallwortha) i nominowanym w kategorii najlepszy film jest „Czarne bractwo” Spike’a Lee. Przedstawiono tu historię dwóch detektywów, którzy postanawiają przeniknąć do struktur Ku Klux Klanu w celu uniemożliwienia jej członkom przejęcia władzy w Colorado Springs. Książka, na podstawie której zostało zrealizowane „Czarne bractwo”, to zapis wspomnień autora, który skontaktował się telefonicznie z jednym z przedstawicieli rasistowskiej organizacji. Udając nienawidzącego czarnoskórych białego Amerykanina, z pomocą detektywa Zimmermana dostaje się do Ku Klux Klanu.

„Pierwszy człowiek”
4 nominacje
(Najlepsza scenografia, Najlepsze efekty specjalne, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż dźwięku)

Kup ebooka na Woblinku

„Pierwszy człowiek” został nominowany do Oscarów w czterech kategoriach – najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne, najlepszy dźwięk oraz najlepszy montaż dźwięku. Warto podkreślić, że film ten jest adaptacją książki „Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga” Jamesa R. Hansena, będącej pierwszą autoryzowaną biografią Armstronga. W filmowej wersji „Pierwszego człowieka” przedstawiono fragment życia legendarnego astronauty i misję kosmiczną, dzięki której jako pierwszy człowiek postawił nogę na Księżycu i wypowiedział kultowe już zdanie: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

„Mary Poppins powraca”
4 nominacje
(Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza piosenka, Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy)

„Marry Poppins powraca” to kolejny film inspirowany literaturą – powstał w oparciu o serię książek napisanych przez Pamelę L. Travers i wzbogaconych ilustracjami Mary Shepard. Akcja serii toczy się w Londynie przy ulicy Czereśniowej, gdzie mieszka rodzina Banksów. Pewnego dnia do ich życia wkracza nowa niania, Mary Poppins. Początkowo dzieci są nieufne wobec kobiety, jednak po krótkim czasie bardzo się do niej przywiązują. Fabuła filmu oscyluje wokół powrotu niani spowodowanego kłopotami w rodzinie Banksów.

„Can You Ever Forgive Me?”
3 nominacje
(Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepszy scenariusz adaptowany)

Powyższy film powstał na podstawie powieści o tym samym tytule napisanej przez Lee Israel. W filmowej historii Melissa McCarthy wciela się w postać pisarki – bestsellerowej autorki biografii gwiazd i oddanej miłośniczki kotów, która zarabia na życie, pisząc o takich postaciach jak chociażby Katherine Hepburn. To historia życia i oszustw jednej z najlepiej sprzedających się twórczyń biografii. Niestety nie wiadomo, czy film trafi do polskich kin.

„Gdyby ulica Beale umiała mówić”
3 nominacje
(Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka oryginalna)

Scenariusz filmu Barry’ego Jenkinsa został oparty o powieść Jamesa Baldwina pod tym samym tytułem. Produkcja „Gdyby ulica Beale umiała mówić” została nominowana w takich kategoriach jak – najlepsza aktorka drugoplanowa oraz najlepsza muzyka oryginalna, ale my o filmie wspominamy ze względu na trzecią z nominacji – najlepszy scenariusz adaptowany. Dwoje młodych ludzi, Tish i Fonny, kochają się nad życie. Niestety zostają rozdzieleni, kiedy chłopak trafia do więzienia oskarżony o gwałt na Portorykance. Fonny ma mocne alibi, ale w oczach policji czarnoskóry chłopak jest winny. Para nie poddaje się – zresztą na świat ma przyjść ich dziecko. Czy związek przetrwa pobyt mężczyzny w więzieniu?

„Ballada o Busterze Scruggsie”
3 nominacje
(Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza piosenka, Najlepsze kostiumy)

Najnowsza produkcja braci Coen została nominowana w trzech kategoriach, w tym w kategorii dla nas najważniejszej, czyli najlepszy scenariusz adaptowany. W „Balladzie…” bracia opowiadają o przygodach bandytów i amerykańskich pionierów na Dzikim Zachodzie. Niezwykle sprawnie łączą absurdy i humor z momentami dużo cięższym i poważniejszym klimatem.
Poszczególne segmenty filmowej antologii „Ballada o Busterze Scruggsie” zostały zainspirowana opowiadaniami „Ann Gold Canyon” Jacka Londona oraz „The Gal Who Got Rattled” Stewarta Edwarda White’a.

„Spider-Man Uniwersum”
1 nominacja
(Najlepszy długometrażowy film animowany)

Kup książkę na Woblinku

Miles Morales zostaje ukąszony przez radioaktywnego pająka i staje do walki ze złym Kingpinem. Pomagają mu w tym Spider-Manowie z innych wymiarów. Tak właśnie można pokrótce streścić fabułę najlepszego chyba dotąd filmu o człowieku-pająku. Ta animacja komputerowa powstała na podstawie komiksów Marvela opowiadających o losach Spider-Mana. Za reżyserię są odpowiedzialni Bob Persichetti, Peter Ramsey i Rodney Rothman. Obraz został nominowany w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany.

„Żona”
1 nominacja
(Najlepsza aktorka pierwszoplanowa)

Kup książkę na Woblinku

Scenariusz do tego filmu powstał na podstawie powieści „Żona” autorstwa Meg Wolitzer. W Polsce książka została wydana pod tym samym tytułem co film. Glenn Close za rolę tytułowej żony, otrzymała nominację w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Podróż do Szwecji w celu odebrania Nagrody Nobla staje się pretekstem do spojrzenia wstecz na wspólne życie zarówno dla nagrodzonego pisarza, jak i dla jego żony. Powieść została okrzyknięta błyskotliwą, ironiczną, gorzką i czułą. Jest również próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie, gdzie są granice oddania i lojalności w małżeństwie.

„Granica”
1 nominacja
(Najlepsza charakteryzacja i fryzury)

Film zrealizowano na podstawie powieści „Gräns” Johna Ajvide’a Lindqvista, autora rewelacyjnej książki „Wpuść mnie” (na jej podstawie także powstał warty uwagi film). „Granica” została nominowana w kategorii najlepsza charakteryzacja i fryzury. My jednak proponujemy przyjrzeć się fabule, która wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom gatunkowym. Opowieść skupia się na losie szwedzkiej celniczki imieniem Tina, która ma niesamowity zmysł węchu. W pewnym momencie wikła się w dziwną i moralnie skomplikowaną relację z włóczęgą. Nie będziemy pisać o tym filmie nic więcej, gdyż im mniej o nim wiemy, tym lepszy i bardziej zaskakujący okazuje się sam seans.

Laureatów Nagrody poznamy już wkrótce – w nocy z 24 na 25 lutego. W tym roku impreza ma być krótsza od poprzednich. Zeszłoroczne rozdanie Oscarów „cieszyło się” najmniejszą oglądalnością w historii. Wśród nominowanych znalazła się także polska produkcja „Zimna wojna”, która zawalczy w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia, a Paweł Pawlikowski otrzymał za nią nominację w kategorii najlepszy reżyser. Będziemy trzymać kciuki!

Martyna Gancarczyk