„Portrety z pamięci” – cykl wydarzeń wokół Wisławy Szymborskiej

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku by

Krakowskie Forum Kultury i Fundacja Wisławy Szymborskiej zapraszają na cykl wydarzeń „Portrety z pamięci”, których bohaterką będzie poetka Wisława Szymborska.

➡W ramach cyklu zaplanowane zostały: wystawa fotografii, pokaz filmu i wieczór poetycki.

Przy okazji polecamy wam artykuł o Wisławie Szymborskiej, w którym opisaliśmy kilka ciekawostek z życia poetki.

Wystawa fotografii

Wydarzeniem inaugurującym przedsięwzięcie będzie wernisaż wystawy fotografii: „Portrety z pamięci. Literackie przyjaźnie Wisławy Szymborskiej”, który odbędzie się w piątek 1 lutego 2019 o godz. 18.00 w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie.
Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia Poetki z przyjaciółmi: wybitnymi postaciami życia literackiego – Czesławem Miłoszem, Władysławem Broniewskim, Anną Kamieńską, Sławomirem Mrożkiem i wieloma innymi. Zostaną zaprezentowane fotografie z bardziej i mniej oficjalnych spotkań, wyjazdów, wycieczek, a także pamiątki z prywatnego archiwum Noblistki.
„Przede wszystkim cenię przyjaźń. To jedno z najpotężniejszych i najpiękniejszych uczuć” – mówiła Wisława Szymborska.
Wystawę będzie można oglądać od 1 do 28 lutego 2019 w dni robocze w Sali z Widokiem Krakowskiego Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie. Wstęp wolny.

Projekcja filmu „Napisane życie”

2 lutego w sobotę o godzinie 14:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury na projekcję filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej Napisane życie w reżyserii Marty Węgiel.
Film powstał z archiwalnych nagrań telewizyjnych. W dokumencie o swoim życiu i twórczości mówi sama Noblistka, jak również bliskie jej osoby – współpracownicy, przyjaciele, wydawcy.
Wstęp wolny.

Spotkanie poetyckie „Szymborska i poeci”

W niedzielę 3 lutego o godz. 18.00 zapraszamy do Pracowni pod Baranami (Rynek Główny 27, Kraków) na wieczór poetycki z laureatami i laureatkami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania poeci i poetki przeczytają swoje ulubione wiersze Noblistki, a także zaprezentują własną twórczość.
W wieczorze udział wezmą: Krystyna Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Roman Honet, Łukasz Jarosz, , Jakub Kornhauser, Jacek Podsiadło i Marcin Sendecki.
Prowadzenie: Ewa Stanek.
Wstęp wolny.

Kicz, Woody Allen i KFC – ciekawostki o Wisławie Szymborskiej