Najlepsze książki dla dzieci na święta

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/TOP Książek by

Święta tuż-tuż. A to oznacza spędzanie czasu z rodziną, przygotowania do wigilii i kilka chwil odpoczynku od pracy. To także czas wymieniania się prezentami. Chyba nikogo nie dziwi, że nasza redakcja co roku poleca kupowanie książek. Tym razem przedstawiamy propozycje prezentów dla najmłodszych. Oto dziesięć najciekawszych książek pod choinkę dla dzieci!

Damy, dziewuchy, dziewczyny – Anna Dziewitt-Meller

Seria „Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anny Dziewitt-Meller to doskonały pomysł na prezent dla dzieci, które chciałyby dowiedzieć się czegoś o najwybitniejszych kobietach w historii świata. W pierwszym tomie zatytułowanym „Historia w spódnicy” poznajemy losy mniej lub bardziej sławnych Polek, których wielkie dokonania nie zawsze są powszechnie znane. Obok takich postaci jak Maria Skłodowska-Curie opisane zostały też poetki (Elżbieta Drużbacka, Maria Komornicka) czy bohaterki wojenne (Irena Sendlerowa, Henryka Pustowójtówna, Stefania Wilczyńska).

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

W drugim tomie Dziewit-Meller przedstawia kobiety, których zasługi związane są z odkryciami geograficznymi, podróżami i przełamywaniem granic. Dlatego ta część została nazwana „Podróże w spódnicy”.

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Seria o misiu Paddingtonie

Miś Paddington to znany i kochany na całym świecie mały niedźwiadek stworzony przez Michaela Bonda, angielskiego pisarza. Pierwsza książeczka o przygodach uroczego misia ukazała się w 1958 roku. Paddington urodził się w Peru, ale dziwnym zbiegiem okoliczności trafia do Anglii. Na stacji Paddington w Londynie znajduje go, a następnie przyjmuje pod swój dach rodzina Brownów. W każdej z książek z serii Paddington, jego rodzina, sąsiedzi i przyjaciele przeżywają szereg zaskakujących przygód i wpadają w zabawne kłopoty. Miś Paddington podbija od lat serca nie tylko najmłodszych, ale także starszych czytelników, co świadczy o jego niesłabnącym fenomenie.

Znajdź książkę na Woblink.com

Lalkarz z Krakowa – R.M. Romero

„Lalkarz z Krakowa” to ponadczasowa i uniwersalna opowieść, w której historia miesza się z baśnią, a prawda z fikcją. Mamy 1939 rok w Krakowie. W magiczny sposób w sklepie z zabawkami Cyryla Brzezika ożywa lalka imieniem Karolina. Przyjaźń między Lalkarzem a lalką rozkwita i trwa mimo niezwykle trudnych czasów, w jakich przyszło im żyć. Niemiecka okupacja ogarnia całe miasto, a dzielni przyjaciele, nie zważając na ryzyko, chcą przy pomocy czarów ocalić przed niewyobrażalnym niebezpieczeństwem swoich żydowskich znajomych.
Romero w „Lalkarzu z Krakowa” przedstawiła bardzo trudny temat, jakim jest II wojna światowa, okupacja i obozy koncentracyjne w prosty, czytelny, a przy tym nieobezwładniający czytelnika sposób. Powieść daje nadzieję i pokazuje, jak wielka jest siła przyjaźni, miłości i dobra.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Książki Roalda Dahla

Roald Dahl to niekwestionowany mistrz ambitnych i zaangażowanych książek dla dzieci. Trudno dziś nie kojarzyć „Charliego i fabryki czekolady”, „BFO” czy „Matyldy”. Niemal wszystkie książki Dahla stały się bestsellerami, doczekały się ekranizacji i adaptacji teatralnych. W każdej z jego książek bohaterowie doświadczają przeciwności losu, ubóstwa, bywają sierotami. Na ratunek postaciom z jego opowieści przychodzi wyobraźnia, która pozwala odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości. Ważnym elementem jego książek są charakterystyczne ilustracje Quentina Blake’a.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Jaki znak twój? – Michał Rusinek

„Jaki znak twój?” to jedna z najgłośniejszych książek dla dzieci ostatnich kilku miesięcy. Wszystko za sprawą środowisk konserwatywnych, które ostro skrytykowały Michała Rusinka za wariacje na temat wiersza Władysława Bełzy – „Katechizm polskiego dziecka”.

Znajdź książkę na Woblink.com

Zbiór „Jaki znak twój” został wyróżniony tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY 2018. Rusinek w swoim zbiorze proponuje nowoczesne podejście do patriotyzmu, odświeża rymowankę Bełzy, która powstała przeszło 100 lat temu (dokładnie w 1912 roku). W jego wierszykach podkreślane są obowiązki, jakie powinien spełniać Polak, a co za tym idzie, Europejczyk i Ziemianin. Poniżej możecie zobaczyć interpretację jednego z wierszy Rusinka, której podjęli się między innymi Krzysztof Globisz, Anna Polony i Anna Radwan.

Naciśnij mnie – Herve Tullet

Mniej treści nie oznacza, że książka jest mniej wartościowa. „Naciśnij mnie” to pozycja, która stała się hitem w kilkunastu krajach, trafiła też na prestiżową listę bestsellerów „New York Timesa”. Cała zabawa polega na interaktywności – Herve Tullet wpadł na pomysł, by zaangażować czytelników i wciągnąć ich w zabawę.

Znajdź książkę na Woblink.com

Na każdej stronie przedstawione zostały zadania, które trzeba wykonać, by móc przewrócić kolejną kartkę. Jak to działa? Możecie zobaczyć w filmiku poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=cS-nav2Iwdchttps://woblink.com/ksiazka/nacisnij-mnie-tullet-herve-123398

Teatr – Ricardo Henriques

Rodzicom, którzy chcą zaserwować swoim dzieciakom piękną książkę pełną wiedzy i dobrego humoru proponujemy leksykon „Teatr” od niszowego wydawnictwa Tako. Za pomocą krótko opisanych haseł zostały przedstawione najważniejsze postaci i elementy teatru. Ponadto autorzy proponują czytelnikom praktyczne zajęcia, które pozwolą lepiej przyswoić wiedzę o tej dziedzinie kultury. Wszystko zostało zamknięte w pięknie ilustrowanej, nowoczesnej formie graficznej. Majstersztyk!

Serafina i czarny płaszcz – Beatty Robert

Kolejną propozycją jest „Serafina i czarny płaszcz”, czyli hipnotyzująca opowieść z dreszczykiem. Piwnice rezydencji w Biltmore goszczą zaskakującego mieszkańca – niezwykłą dziewczynę o żółtych oczach i czterech palcach u rąk i nóg, którą ojciec chowa przed wzrokiem innych ludzi. Serafina jest przyzwyczajona do życia w cieniu i potrafi poruszać się po zakamarkach posiadłości zupełnie bezszelestnie. Ale gdy z Biltmore każdej nocy zaczynają znikać dzieci, Serafina będzie musiała wyjść z ukrycia – tajemniczy mężczyzna przemierza zaułki domu, a tylko żółtooka dziewczyna potrafi tak cicho poruszać się po posiadłości, by wyruszyć w ślad za nim.

Znajdź książkę na Woblink.com

Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry – Renata Kijowska

„Kuba Niedźwiedź” Renaty Kijowskiej to pozycja łącząca cudowną historię rodziny niedźwiadków z reportażem na temat życia i zwyczajów tych wyjątkowych zwierząt. To mądra pozycja pełna ciekawych informacji i niesamowitych opowieści.
Niedźwiedzia mama ostrzegała małego Kubę, że ludzie potrafią być niebezpieczni, ale kierowany ciekawością maluch nie może powstrzymać się przed poszukiwaniem przygód i przekąsek. Kuba i jego brat Benio w towarzystwie wiewiórki Wióry i lisa Staszka odkrywają las, wpadają w tarapaty i spotykają ludzi. Do czego doprowadzi to spotkanie? Renata Kijowska w swojej książce zawarła całą gamę emocji – od radości, przez wzruszenie, aż do smutku. To doskonała historia, która zachwyci najmłodszych czytelników i ich rodziców.

Znajdź książkę na Woblink.com

Dziewczynka, która wypiła księżyc – Kelly Barnhill

„Dziewczynka, która wypiła księżyc” Kelly Barnhill to jeden z najgłośniejszych tytułów literatury dziecięcej 2018 roku. Powieść została bestsellerem „New York Timesa”. Uhonorowano ją również prestiżowym Medalem Johna Newbery’ego za wkład wniesiony w amerykańską literaturę dla dzieci. Na kartach powieści Barnhill opowiada historię ludzi zamieszkujących Protektorat i wierzących w to, że w pobliskim lesie żyje okrutna wiedźma. Jedynym sposobem na jej obłaskawienie jest złożenie ofiary z najmłodszego mieszkańca wioski – osadnicy co roku zanoszą do lasu niemowlaka, licząc na to, że ich ofiara powstrzyma gniew wiedźmy. Mieszkańcy Protektoratu nie wiedzą jednak, że wiedźma Xan tak naprawdę nie jest zła ani okrutna i ratuje porzucone w lesie dzieci. Wszystko zmienia się wraz z pojawieniem się pewnej dziewczynki, którą Xan omyłkowo poi blaskiem księżyca.

„Dziewczynka, która wypiła księżyc” jest świetną propozycją zarówno dla młodszych czytelników, jak i ich rodziców. To piękna współczesna baśń niosąca ze sobą celne przesłanie.

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

W naszym zestawieniu znalazły się zarówno książki dla młodszych, jak i starszych dzieci, dziewczynek i chłopców. Drodzy rodzice, pamiętajcie, że książki można czytać razem ze swoimi pociechami! Już dziś życzymy wam wesołych Świąt!

Jakub Krasny

Martyna Gancarczyk