18 grudnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku/Dla zabieganych by

Święta za pasem, wkraczamy w ostatnią prostą zakupów prezentowych – w sklepach kolejki, na poczcie opóźnienia. Za to u nas w redakcji spokojna atmosfera, więc przynosimy wam najświeższe literackie doniesienia z ostatniego tygodnia! Poznaliśmy laureatów kolejnych nagród, Bill Gates jak co roku poleca, co czytać w okresie świątecznym, a George R.R. Martin obiecuje, że dokończy sagę Lodu i Ognia. Zapraszamy do porannego przeglądu książkoholicznego internetu.

Nagroda im. Teresy Torańskiej

Poznaliśmy laureatów Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Jak co roku nagrody przyznane zostały w czterech kategoriach: Najlepszy Materiał Dziennikarski, Najlepsze w Internecie, Działalność Społeczna oraz w tej, która interesuje nas najbardziej, czyli Książka Roku. W tym roku wyróżniona została książka Michała Wójcika pt. „Treblinka ‘43. Bunt w fabryce śmierci”. Wójcik przedstawia w niej historię jednego z najlepiej zorganizowanych i przeprowadzonych powstań, które wybuchło w obozie koncentracyjnym. Oprócz opisu przygotowań i przebiegu zrywu autor szczegółowo opisuje funkcjonowanie jednego z najstraszniejszych miejsc w historii ludzkości – obozu w Treblince. Więcej o laureatach przeczytacie na stronie „Newsweeka”.

Nagrody IBBY

Jak donosi Xięgarnia.pl, znani są już laureaci nagród Polskiej Sekcji IBBY, które przyznawane są co roku dla najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. Książką roku w kategorii literackiej dla dzieci został tytuł „Jaki znak twój?” autorstwa Michała Rusinka. W tej samej kategorii, tylko dla nieco starszych czytelników, triumfowała Joanna Jagiełło za książkę „Jak ziarnka piasku”. Nagrodę Książka Roku 2018 w kategorii książka obrazkowa otrzymał Krzysztof Gawronkiewicz za „Beneficio “. W kategorii ilustracje i koncepcja graficzna zwyciężył zbiór „Wszystko widzę jako sztukę” w opracowaniu graficznym Roberta Czajki.

Znajdź książkę na Woblink.com

W stronę Swanna

Jak donosi portal Booklips.pl, pierwszy numerowany egzemplarz wybitnego dzieła Marcela Prousta „W stronę Swanna” został sprzedany za rekordową sumę 1,5 miliona euro. Na wartość książki wpłynął fakt, że za jego druk i wydanie osobiście zapłacił autor. Na dodatek krążą legendy, że Proust podarował ten właśnie egzemplarz swojemu kochankowi, Lucienowi Daudetowi. Więcej o aukcji i historii sprzedanej książki przeczytacie tutaj.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Najlepiej zarabiający pisarze

Druga połowa grudnia to czas różnorakich podsumowań – m.in. najlepszych i najgorszych książek, mniej lub bardziej udanych ekranizacji, najciekawszych debiutów. Na portalu Booklips.pl pojawił się artykuł z zestawieniem najlepiej zarabiających pisarzy. Na pierwszym miejscu znalazł się James Patterson, który w 2018 roku zainkasował 86 milionów dolarów. Drugie miejsce należy do twórczyni Harry’ego Pottera, J.K. Rowling, której konto zasiliły 54 miliony dolarów. Podium zamyka mistrz grozy Stephen King, który dzięki swojej twórczości wzbogacił się o 27 milionów dolarów. Pełną listę znajdziecie tutaj.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Gra o tron… The saga continues

Nie ma tygodnia bez doniesień o wyciekach z planu kolejnego sezonu „Gry o tron” albo warsztatu pracy George’a R.R. Martina. Jak donosi portal igm Polska, pisarz zdeklarował się, że wrócił do pisania. Jak ogłosił na swoim blogu – „Powróciłem do swojej samotni, do Westeros. Może nie nastąpi to jutro, ani w przyszłym tygodniu, ale ujrzycie zakończenie Pieśni Lodu i Ognia”. Cóż, pozostaje… czekać.

Bill Gates poleca

Jak co roku najbogatszy człowiek na świecie, założyciel Microsoftu, poleca czytelnikom na całym świecie najciekawsze książki, które przeczytał w tym roku. Jak zwykle Gates przedstawił jedynie tytuły należące do literatury faktu. W 2018 roku wyróżnił:

“Educated” Tary Westover, “Army of None” Paula Scharre’a, “Bad Blood” Johna Carreyrou, “The Headspace Guide to Meditation and Mindfulness” Andy’ego Puddicombe oraz jedyną książkę z listy przetłumaczoną na język polski „21 lekcji na XXI wiek” Yuvala Noah Harariego. Więcej możecie zobaczyć w filmiku na oficjalnym kanale YouTube Gatesa, a o książkach przeczytać na portalu Business Insider.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

A już niebawem na naszej stornie opubilikujemy rankingi najlepszych książek i artykułów kończącego się właśnie roku! Gdybyśmy nie zdążyli napisać kolejnego przeglądu, to już dziś życzymy wszystkim wesołych świąt!