Przedświąteczne propozycje ebookowe Woblinka

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Recenzje by

Ósme urodziny Woblinka trwają! Wczoraj obchodziliśmy mikołajki, a święta już za pasem! Z tej okazji w ośmiu wybranych kategoriach znalazło się po 10 e-booków, które można kupić w zaskakująco niskich cenach. My wybraliśmy dla was z każdej kategorii jeden tytuł, na który szczególnie warto zwrócić uwagę.

Znajdź promocję na Woblink.com

Fakt

Trupia farma

Znajdź ebooka na Woblink.com

Lubisz czytać mrożące krew w żyłach thrillery i kryminały? Interesują cię zawiłe śledztwa i brutalne zbrodnie? Fascynuje cię współczesna kryminalistyka? „Trupia farma” to zdecydowanie coś dla ciebie. Tytułowa farma to niecodzienny projekt naukowy Billa Bassa. Amerykanin bada, co dzieje się ze zwłokami, gdy zaczynają na nie działać siły natury. Bass w swojej książce opisuje etapy rozkładu ludzkiego ciała w różnych warunkach – zwłok pozostawionych w samochodzie, zakopanych w ziemi, porzuconych w lesie czy błocie. Mimo że jego projekt wzbudza kontrowersje, to bardzo przyczynił się do rozwoju medycyny sądowej oraz zwiększenia wiedzy służb specjalnych, która pozwala skuteczniej analizować brutalne zbrodnie.

Fantastyka

Solaris

Znajdź ebooka na Woblink.com

„Solaris” to jedna z najważniejszych książek Stanisława Lema. Pisarz przedstawił w powieści zderzenie człowieka z nieznaną siłą, materią, która w linii prostej może nawiązywać do absolutu – Boga. Lem ukazał niemożność całkowitego poznania Wszechświata przez człowieka, opisał ludzką bezradność w zderzeniu z siłą wyższą. Główny bohater książki, psycholog Kelvin, wyrusza na misję na jedną ze stacji badawczych, która krąży wokół cytoplazmatycznego morza znajdującego się na planecie Solaris. Jednym z jego zadań ma być zbadanie właściwości tajemniczego oceanu, którego formy nie da się opisać, ponieważ nieustannie się zmienia i wpływa na otaczającą rzeczywistość. Na stacji Kelvina zaczynają spotykać niezwykłe sytuacje – jego współpracownicy dziwnie się zachowują, czas zaczyna płynąć inaczej, główny bohater spotyka też żonę, która kilka lat przed jego wyprawą popełniła samobójstwo. „Solaris” to książka kultowa, która doczekała się wysokobudżetowych ekranizacji.

Historia

Na krańce świata

Znajdź ebooka na Woblink.com

W kategorii historia szczególną uwagę warto zwrócić na najnowszą książkę Normana Daviesa „Na krańce świata. Podróż historyka przez historię”, która ukazała się w 2017 roku. Jest to wypadkowa książki historycznej, podróżniczej i reportażu. Davies postanowił przemierzyć świat – odwiedził między innymi Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuala Lumpur, Singapur, Mauritius, Tasmanię, Stany Zjednoczone, Nową Zelandię czy Maderę. Każdą wizytę analizował i opisywał okiem i piórem historyka. Dlatego książka przypadnie do gustu zarówno miłośnikom podróży, jak i historii zaserwowanej w przystępnej formie.

Kryminał

Żmijowisko

Znajdź ebooka na Woblink.com

W tej kategorii polecamy książkę „Żmijowisko” autorstwa laureata Nagrody Wielkiego Kalibru, Wojciecha Chmielarza. Inną książkę tego autora – „Cienie” – mogliście zobaczyć na plakatach kończącej się właśnie ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL. „Żmijowisko” to najnowsza książka Chmielarza, przedstawia historię grupy znajomych, którzy udają się na wakacje do tytułowego Żmijowiska – małej wsi nad jeziorem. Podczas pobytu dochodzi do tragedii – znika córka jednej z par. Dziewczyny nie udaje się odnaleźć, nie ma żadnych poszlak ani śladów. Po roku jej ojciec postanawia wrócić do Żmijowiska, żeby podjąć ostateczną próbę odnalezienia dziewczyny.

Obyczajowe

Tatuażysta z Auschwitz

Znajdź ebooka na Woblink.com

„Tatuażysta z Auschwitz” od kilku miesięcy nie schodzi z list najlepiej sprzedających się książek w Polsce. Powieść porównywana jest do „Chłopca w pasiastej piżamie” i „Listy Schindlera”. Co stoi za takim sukcesem? Jest to oparta na faktach historia Lale Sokołowa, który został przetransportowany do obozu Auschwitz w 1942 roku. Dostał jasny rozkaz – ma tatuować numery identyfikacyjne na przedramionach ludzi przybywających do obozu. Lale codziennie tatuuje tysiące ludzi, zarówno kobiety, mężczyzn, jak i dzieci. Pewnego dnia trafia do niego Gita, w której Lale zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Lale obiecuje sobie, że wykorzysta swoją pozycję, by uratować dziewczynę. Parze udaje się przetrwać obóz, po wyzwoleniu rozpoczynają wspólne życie. „Tatuażysta z Auschwitz” to zapis historii, którą Lale postanowił podzielić się dopiero po śmierci swojej ukochanej.

Biografia

Komeda

Znajdź ebooka na Woblink.com

Po Beksińskich i księdzu Twardowskim kolejnym bohaterem biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej został jeden z najwybitniejszych polskich muzyków XX wieku – Krzysztof „Komeda” Trzciński. Grzebałkowska opisuje życie wielkiego pianisty, autora muzyki do takich filmów jak „Dziecko Rosemary” czy „Noż w wodzie”, ale przedstawia również historię rodzącej się z Polsce sceny jazzowej. Grzebałkowska zdradza kulisy współpracy Komedy z Romanem Polańskim, Michałem Urbaniakiem, Jerzym Skolimowskim czy Januszem Morgensternem. Bografia nie zawęża się zatem tylko do historii jazzu i muzyki jako takiej, ale mówi również o filmie, polityce i reszcie szeroko rozumianej kultury połowy XX wieku.

Popularnonaukowa

Homo deus. Krótka historia jutra

Znajdź ebooka na Woblink.com

Książki Harrariego robią w naszym kraju furorę. Do tej pory ukazały się trzy tytuły popularnonaukowe – „Sapiens. Od zwierząt do bogów” (2017), „Homo deus. Krótka historia jutra” (2018) oraz najnowsza – „21 lekcji na XXI wiek”. Każda z nich poświęcona jest innej epoce życia człowieka – od homo sapiens po czasy współczesne. Harrari pisze w nich między innymi o ewolucji, wpływie człowieka na naturę i odwrotnie, o filozofii czy biotechnologii. W promocji Woblinka znalazła się książka „Homo deus. Krótka historia jutra”, w której autor zastanawia się nad problemem śmierci, z którym walczą korporacje na całym świecie, próbując pokonać jej granice. Kiedy człowiek stanie się równy bogom? Nie wiadomo. Harrari natomiast stara się przybliżyć czytelnikom, na jakim etapie ludzkość jest obecnie, w którą stronę zmierza i jakie konsekwencje może przynieść zabawa w Boga – zarówno negatywne, jak i pozytywne.

Proza

Lincoln w Bardo

Znajdź ebooka na Woblink.com

„Lincoln w Bardo” został okrzyknięty najlepsza książką roku magazynu „Książki”! W Polsce krąży opinia, że są to amerykańskie „Dziady”. Saunders przedstawia Amerykę czasów wojny secesyjnej, kiedy śmierć jest chlebem powszednim – ludzie umierają na wojnie, z powodu głodu czy chorób. Jednak jedna śmierć porusza wyjątkowo – umiera ukochany syn Lincolna, Willie. Prezydent nie może pogodzić się ze śmiercią dziecka, codzienne wyprawy na jego grób stają się rutyną, mężczyzna samotnie odwiedza cmentarz i w ciszy próbuje poradzić sobie ze stratą. Willie nie jest jednak sam – jego duszy towarzyszą duchy zmarłych, którzy nie chcą dopuścić do siebie informacji, że nie należą już do świata żywych. Na cmentarzu dochodzi do zderzenia charakterów ludzi z różnych epok i warstw społecznych. Za „Lincolna w Bardo” George Saunders został wyróżniony jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie – Man Booker Prize.

Zbliża się okres świąteczny, więcej czasu można poświęcić na czytanie. Nietrudno zauważyć, że w promocji Woblinka znalazły się najgorętsze tytuły tej jesieni, które koniecznie musicie nadrobić. Przedstawiliśmy zaledwie ułamek tego, co możecie znaleźć na Woblinku. Miłego czytania!