10 książek na urodziny Woblinka

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/TOP Książek by

Każdy powód jest dobry, żeby kupić książki w dużo niższych cenach – niedawno zakupowy świat zdominował Black Friday, w wielu sklepach zaczęły się mikołajkowe i świąteczne promocje, a do tego trwają urodziny Woblinka, operatora akcji Czytaj PL. Dlatego, żeby pomóc wam dokonać wyboru, tym razem zebraliśmy dla was 10 książek, które możecie kupić nawet z 70% rabatem.

Książki do 70% taniej na Woblink.com

Sprawiedliwi zdrajcy

Książki Witolda Szabłowskiego robią coraz większą furorę na świecie. “Tańczące niedźwiedzie” zostały w tym roku przetłumaczone na kilkanaście języków, doczekały się wydania nawet w najdalszych częściach świata, ostatnio na Tajwanie. Szabłowski udzielał wywiadów największym międzynarodowym gazetom i stacjom radiowym. Ostatnio jego reportaż znalazł się wśród świątecznych poleceń National Public Radio w Stanach Zjednoczonych. Wśród tytułów, które znalazły się w Woblinkowej promocji możecie znaleźć książkę “Sprawiedliwi zdrajcy”, za którą Szabłowski otrzymał nagrodę im. Teresy Torańskiej. Jest to niezwykle wzruszająca opowieść o Ukraińcach, którzy pomagali Polakom podczas rzezi wołyńskiej. Szabłowski kilkakrotnie odwiedził miejsca, gdzie dokonała się masakra, odszukał świadków tamtych wydarzeń i wysłuchał ich opowieści. Następnie wszystko znakomicie opisał. Pozycjaobowiązkowa dla wszystkich, których interesuje temat rzezi wołyńskiej i relacji polsko-ukraińskich.

Znajdź książkę na Woblink.com

Książki Zafóna

Jednym z najlepiej sprzedających się autorów XXI wieku jest hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón, twórca cyklu “Cmentarz Zapomnianych Książek”. W urodzinowej promocji Woblinka znalazło się kilka książek jego autorstwa, w tym trzeci tom cyklu – “Więzień nieba”.

Znajdź książkę na Woblink.com

“Cmentarz Zapomnianych Książek” to cykl, który rozgrywa się przede wszystkim w Barcelonie, ukochanym mieście Zafóna. Każda z czterech części serii przedstawia perypetie Daniela Sempere, jego rodziny, wrogów, przyjaciół oraz innych postaci, w tym historycznych. Jest to o tyle istotne, że każda z części skupia się na innym bohaterze, ukazując jego punkt widzenia świata. Wszystko zaczyna się w momencie gdy młody Daniel zostaje zabrany przez swojego ojca na Cmentarz Zapomnianych Książek. Tam znajduje książkę tajemniczego Juliana Caraxa o tytule “Cień wiatru”. Od tej pory zaczyna się mrożąca krew w żyłach historia, która jest połączeniem thirllera, horroru, kryminału i powieści obyczajowej.

Inną książką Zafóna, która znalazła się w akcji, jest “Książę Mgły”.Książka przeznaczona jest dla nieco młodszych czytelników, może jednak służyć za most między literaturą dla dzieci i młodzieży, a literaturą dla dorosłych. “Książę mgły” to opowieść o rodzinie Carverów, która wprowadza się do małego miasteczka rybackiego. Zamieszkują w dawnym domu rodziny, której dziecko utonęło w morzu. Od kiedy przybyli na wybrzeże, w domu oraz jego sąsiedztwie zaczynają dziać się niewytłumaczalne rzeczy. W parku poruszają się posągi, dochodzi do niewyjaśnionych zaginięć, ludzie opowiadają niesamowite historie o Księciu Mgły oraz doświadczają paranormalnych zdarzeń.

Więcej o tym jak zacząć czytać książki Zafóna przeczytacie w naszym artykule, który napisaliśmy przy okazji urodzin pisarza.

Miasto w ogniu

“Miasto w ogniu” to zdecydowanie powieść dla wymagających i wytrwałych czytelników. To przeszło 1000 stronicowa opowieść o Nowym Jorku, jego mrocznych stronach, wadach i zaletach, o dokonywanych w nim zbrodniach, upadkach i wzlotach.

Znajdź książkę na Woblink.com

Wszystko zaczyna się w 1976 roku. Poznajemy ludzi z różnych szczebli społecznych, od miliarderów, przez szalejących nastolatków po kompletnych biedaków. W sylwestrową noc, w Central Parku zostaje postrzelona jedna z bohaterek książki. Dociekliwy detektyw pragnie dowiedzieć się co wspólnego ze zbrodnią mają wszystkie przedstawione postaci.

Jankeski fajter

Aura Xilonen, autorka “Jankeskiego fajtera” została okrzyknięta jedną z najzdolniejszych południowoamerykańskich pisarek młodego pokolenia. Za swoją debiutancką książkę została wyróżniona prestiżowymi nagrodami Ameryki Środkowej i szybko przykuła uwagę zagranicznych wydawców.

Znajdź książkę na Woblink.com

W “Jankeskim fajterze” poznajemy losy nielegalnego imigranta Liborio, który na co dzień dorabia w księgarni. Pewnego dnia wdaje się w bójkę w obronie tajemniczej dziewczyny, która wpada mu w oko. Liborio zwraca na siebie uwagę ciętym językiem, jednak z czasem okazuje się, że ma również talent do walki na pięści. Od tamtej pory zaczyna dzielić czas na czytanie i nielegalne sparingi. “Jankeski fajter” to brutalna, wulgarna opowieść o multikulturowej rzeczywistości meksykańsko-amerykańskiego pogranicza.

Lata powyżej zera

W 2017 roku Anna Cieplak rozbiła bank z nagrodami. Za “Żeby było czysto” otrzymała Nagrodę im. Gombrowicza, Nagrodę Conrada oraz Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego Dla Młodych Twórców. Znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Gdynia. Pisarka stanęła przed trudnym zadaniem napisania “kolejnej książki”. Następna, trzecia książka pisarki – “Lata powyżej zera” – znalazła się w Woblinkowej promocji.

Znajdź książkę na Woblink.com

“Lata powyżej zera” to opowieść o ludziach, którzy nie pamiętają PRL-u, ich młodość przypadła na przełom tysiącleci. To historia ostatniego pokolenia, które zasmakowało dorastania bez powszechnego dostępu do smartfonów i internetu.

Swing Time

“Swing Time” to piąta powieść Zadie Smith, autorki bestsellerowych “Białych zębów”. Wydana w październiku 2017 roku książka opowiada o dwóch ciemnoskórych dziewczynkach zamieszkujących jedną z biedniejszych dzielnic Londynu. Obie marzą o karierze tanecznej. Niestety tylko jedna z nich ma talent. Narratorką jest druga, bezimienna dziewczyna. Przedstawia szorstką, trudną i skomplikowaną relację między nimi. Mimo, iż przyjaźń pewnego dnia się kończy, dziewczyny nie mogą o sobie zapomnieć. Pisarka dużo miejsca poświęciła trudnym tematom dorastania, rasy, wolności i seksualności.

Znajdź książkę na Woblink.com

4321

Drugą propozycją dla fanów dłuuuuuuugich książek jest “4321” Paula Austera! Główny bohater jego powieści, niczym postać z “Dnia świstaka” ma możliwość przeżycia swojego życia kilka razy, w tym przypadku cztery. Za każdym razem wszystko odbywa się inaczej, poza jednym – niezmienna jest miłość Archibalda Isaaca Fergusona do Amy. W przeszło 800-stronicowej książce, autor “Trylogii nowojorskiej”, bawi się konwencją, w której proponuje różne przedstawienia tej samej historii. Eksperyment literacki został doceniony przez jury Nagrody Bookera, która umieściła “4321” w ścisłym finale, powieść wyróżnienia jednak nie otrzymała.

Znajdź książkę na Woblink.com

Wyspa węży

Na pomysł napisania “Wyspy węży” Małgorzata Szejnert wpadła przypadkiem – podczas przeglądania rodzinnych pamiątek. Wówczas trafiła na informację, że jej wujek, Ignacy Raczkowski został pochowany w Wielkiej Brytani, konkretnie na wyspie Bute nieopodal Glasgow. Zbierając fragmenty różnych opowieści, listów, zdjęć, przeprowadzając szereg rozmów, a wreszcie odwiedzając Bute Szejnert zgromadziła na tyle materiału, że powstała z tego książka. Co ciekawego łączy się z tytułową Wyspą Węży? W czasie II wojny światowej znajdował się tam obóz odosobnienia dla polskich oficerów. Podczas, gdy na kontynencie szalała wojenne zawierucha, polscy oficerowie zesłani na Bute, uczyli się języka, grali w karty, spacerowali po wyspie. Mimo, iż nie mogli narzekać na warunki panujące na miejscu, największą karą dla nich było odebranie im możliwości walki za ojczyznę.

Znajdź książkę na Woblink.com

“Wyspę węży” czyta się jak dobry kryminał, w którym wraz z autorką, odkrywamy kolejne puzzle w układance opowieści o losach Polaków na Bute.

Łowca

“Łowca” to opowieść o jednym z najgłośniejszych zbrodniarzy drugiej połowy XX wieku w Polsce – Mariuszu Trynkiewiczu. Trynkiewicz pod koniec lat 90. zwabił do swojego mieszkania w Piotrkowie Trybunalskim kilku chłopców, których następnie zabił, a później próbował zatuszować zbrodnie podpalając ich ciała w pobliskim lesie. Okazało się, że nie było to pierwsze morderstwo dokonane przez Trynkiewicza, wcześniej udusił 13-latka, którego następnie zakopał w lesie. Za swoje zbrodnie został skazany na karę śmierci, którą po upadku komunizmu zamieniono na 25 lat pozbawienia wolności. O bohaterze książki zrobiło się głośno kilka lat temu, gdy jasne było, że niedługo będzie mógł wyjść na wolność. O tym jak dokonał swoich potwornych zbrodni, jak wyglądał przebieg śledztwa i jak będzie wyglądała przyszłość Trynkiewicza, w swojej książce pisze Ewa Żarska.

Znajdź książkę na Woblink.com

Jak czytać wodę

Od kilku lat w Polsce możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie książkami popularnonaukowymi poświęconymi przyrodzie. Ogromny sukces “Sekretnego życia drzew” powieliły takie książki, jak “Duchowe życie zwierząt”, “Nieznane więzi natury” czy “Poradnik wędrowca”. Wśród promocyjnych książek Woblinka proponujemy kolejną książkę podejmującą tematykę żywiołów, które otaczają nas na co dzień. Tym razem jest to pozycja poświęcona wodzie – “Jak czytać wodę?”, w której autor, Tristan Gooley, zdradza sekrety tego jak odczytywać znaki jakie “wysyłają” do nas rzeki, kałuże, morza i oceany. Chcesz wiedzieć od czego zależy nurt rzeki czy kolor wody w jeziorze? Ta pozycja na pewno przypadnie ci do gustu.

Znajdź książkę na Woblink.com

Przedstawiliśmy zaledwie kilka książek, które Woblink zaproponował w zawrotnie niskich cenach. Są to najciekawsze propozycje, które koniecznie musicie poznać.