8 ebooków na 8 urodziny Woblinka

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/Recenzje/TOP Książek by

Urodziny obchodzimy raz w roku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie żeby świętować cały tydzień! Przy okazji 8 urodzin księgarni internetowej Woblink, redakcja Czytaj PL wybrała dla was garść gorących tytułów, które koniecznie musicie przeczytać. A co najlepsze, wszystkie możecie kupić w promocyjnych cenach przez najbliższe siedem dni!  Nasza redakcja postanowiła wybrać 8 tytułów, które najbardziej nam się podobają.

Znajdź promocję na Woblink.com

Kuba Krasny poleca:

Znajdź ebooka na Woblink.com

Królestwo”

Tej książki nikt się nie spodziewał – bestsellerowy “Król” Szczepana Twardocha doczekał się kontynuacji. Tym razem historię Jakuba Szapiro, jego najbliższych i wrogów poznajemy z perspektywy jednego z synów oraz znanej w całej Warszawie, żydowskiej burdelmamy Ryfki. Nie jest to tradycyjny sequel, w którym nie zmienia się narracja, a fabuła prze do przodu. “Królestwo” to książka zupełnie inna, wolniejsza, bardziej refleksyjna, poruszająca. Nie znajdziemy tu zatem pościgów, rabunków, zagadek kryminalnych. Punktem spajającym bohaterów książki jest warszawskie getto. Więcej nie ma co zdradzać. Serdecznie polecamy!

Znajdź ebooka na Woblink.com

Lincoln w Bardo” George Saunders

Książkę Saundersa najlepiej można opisać sloganem “amerykańskie “Dziady”. Autor przenosi czytelników do Stanów Zjednoczonych czasów wojny secesyjnej.  Śmierć staje się chlebem powszednim, czymś zupełnie naturalnym i przewidywalnym. Jedna śmierć zaskakuje jednak wszystkich – umiera ukochany syn prezydenta Lincolna, Willie. Ojciec nie może pogodzić się ze stratą syna, codziennie odbywa samotne wędrówki żeby chociaż chwilę spędzić przy grobie Williego. Willie nie jest jednak osamotniony, towarzyszą mu widma zmarłych, którzy nie do końca świadomi są tego, że nie należą już do realnego świata, świata żywych. Na cmentarzu w dochodzi do konfrontacji charakterów z różnych epok. Za “Lincolna w Bardo” Saunders został wyróżniony jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie – Man Booker Prize.

Znajdź ebooka na Woblink.com

„Wróżąc z fusów”, Marcelina Szumer-Brysz

Fanom reportaży polecamy jedną z najświeższych książek o Turcji. Marcelina Szumer-Brysz dużo miejsca poświęca opisaniu współczesnej polityczno-kulturowej kondycji kraju. Stricte reporterskie teksty przeplata historią Recepa Tayyipa Erdoğana, jego młodości, karierze politycznej oraz zdobyciu władzy absolutnej w Turcji. Ponadto opisuje losy mniejszości narodowych i imigrantów – głównie Kurdów i Syryjczyków. W książce sporo jest też autorefleksji i opisów własnych doświadczeń autorki, w tym opis jej małżeństwa z Turkiem. Przez swoiste podzielenie książki na części historyczne i obyczajowe, czyta się ją bardzo dobrze.

Martyna Gancarczyk poleca:

Znajdź ebooka na Woblink.com

Szczelina” Jozef Karika

„Szczelina” to kolejny horror w dorobku Jozefa Kariki, jednego z najpopularniejszych słowackich pisarzy, autora horrorów, thrillerów i powieści sensacyjnych. Po klimatycznym „Strachu”, mistycznym horroro-thrillerze, polscy fani niesamowitej i przerażającej grozy mają okazję poznać dziwną, przyprawiającą o gęsią skórkę historię Igora.

Igor dostał posadę robotnika budowlanego. Podczas swojej pierwszej pracy na budowie znajduje tajemniczy sejf, w którym odkrywa stare płyty gramofonowe. Usłyszał na nich głos człowieka, który błąkał się przez kilka miesięcy w górach Trybecza Górach, o których, z powodu serii tajemniczy zaginięć, krążą legendy. Niektórzy z zaginionych zniknęli bez śladu, po innych zostały ciała. Są jeszcze tacy, którzy powrócili, ranni i całkowicie niezdolni do życia.

Jozef Karika pisząc „Szczelinę” musiał zmierzyć się z przerażającą historią Trybecza, pokazując, że w każdej, nawet tej najbardziej przerażającej legendzie, może kryć się ziarno prawdy. „Szczelina” została uhonorowana najważniejszą słowacką literacką nagrodą Anasoft Litera w kategorii Nagroda Czytelników.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Cuda za rogiem” Keigo Higashino

„Cuda za rogiem” to niezwykle wzruszająca, przepiękna, a także nietypowa i zaskakująca powieść obyczajowa. Książka Keigo Higashino, która podbiła serca czytelników na całym świecie, została wydana nakładem Wydawnictwa Otwarte.

Czy sklep wielobranżowy może pomóc w rozwiązaniu naszych problemów? Tak! A przynajmniej w książce „Cuda za rogiem”, w której wszystko jest możliwe. Yūji Namiya od lat prowadził klimatyczny mały osiedlowy sklep. Klienci chętnie odwiedzali go nie tylko żeby zrobić zakupy, ale przede wszystkim aby otrzymać poradę w trudnych życiowych sytuacjach. Sam proces uzyskiwania rady odbywał się bardzo nietypowo. Listy z pytaniami wrzucano przez dziurkę w rolecie do sklepu, a odpowiedzi pojawiały się w skrzynce na mleko. Po śmierci właściciela sklepu budynek opustoszał. O panie Namiya zapomniano. Jakiś czas później trójka złodziei szukając kryjówki, przez przypadek trafia do jego pustego sklepu. Podczas gdy mężczyźni przeszukują sklep, ktoś wrzuca do niego list, w którym młoda dziewczyna prosi o poradę. Złodzieje znajdują wiadomość – okazuje się, że list przyszedł do sklepu z przeszłości.

Książkę czyta się rewelacyjnie, autor płynnie prowadzi czytelnika przez kolejne historie subtelnie splatając je ze sobą. Całość tworzy niepowtarzalną opowieść o marzeniach, nadziejach i tajemnicach.

Mikołaj Kołyszko poleca:

Znajdź ebooka na Woblink.com

Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”

Jeśli chcesz przejść ewolucję od człowieka, który niewiele wie na temat kosmosu czy mechaniki kwantowej do takiego, który bez wahania potrafi powiedzieć, w jakich warunkach proton może zmienić się w neutron, zapoczątkowując anihilującą wszystko dookoła reakcję łańcuchową, co to jest mikrofalowe promieniowanie tła, co ma wspólnego zarówno z Wielkim Wybuchem, jak i ptasimi odchodami oraz o co w ogóle chodzi w teorii strun – ta książka jest właśnie dla Ciebie. Jeśli jesteś dość ogarnięty w tematyce astrofizyki i fizyki teoretycznej to najprawdopodobniej także tę książkę uznasz za bezsprzecznie wartościową. Niektórzy, to co napiszę, uznają za świętokradztwo, ale choć Stephen Hawking ma niesamowite zasługi w popularyzacji nauki, to właśnie jego uczeń, Christophe Galfard pisze w znacznie bardziej przystępny sposób.

Gorąco polecam zarówno prawdziwym pasjonatom nauki, jaki i tym, którzy chcą szybko pogłębić swoją wiedzę, by zrozumieć, za co ludzie o dziwnych nazwiskach dostają kolejne nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nie bez powodu to „Wszechświat w Twojej dłoni był jak dotychczas najchętniej wypożyczaną książką w ramach tegorocznej akcji Czytaj PL.

Znajdź ebooka na Woblink.com

„W górach szaleństwa” H.P. Lovecraft

Kto nie czytał Lovecrafta ni razu, ten nie ma prawa mówić, że ma jakiekolwiek pojęcie o kosmicznej grozie. Jednak każdy miłośnik Samotnika z Providence przyzna, że jego opowiadania potrafią być bardzo nierówne. Od niezwykle niepokojących, po takie, które wielu uzna za męczące. Sytuacji nie ułatwia fakt, że opowiadania przez jednych uważane za genialne, przez innych zaś za słabe i odwrotnie.

By móc samemu łatwo zapoznać się z prozą Lovecrafta uważam, że najlepiej chwycić za powyższy zbiór opowiadań. Ponadto, by łatwo wejść na najgłębszy poziom koszmaru, który ojciec Mitologii Cthulhu sportretował, polecam odpowiednio dawkować sobie jego pełną grozy prozę. Propozycję, jak to zrobić, zaprezentowałem w artykule „Książki Lovecrafta – jak zacząć czytać? Poradnik dla początkujących”.

Wśród naszych urodzinowych poleceń umieściliśmy cały kalejdoskop najgorętszych tytułów, dzięki czemu każdy czytelnik powinien tutaj znaleźć coś dla siebie. Świętujmy zatem czytelniczo! Sto lat Woblinku!