Robert Galbraith – cała prawda o autorze „Zabójczej bieli” i… Harry’ego Pottera

w dziale Archiwum/Ciekawostki by

Robert Galbraith to autor cyklu o detektywie Cormoranie Strike’u. Niedawno miała miejsce premiera jego najnowszej powieści zatytułowanej „Zabójcza biel”. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was kilka interesujących ciekawostek z jego życia.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Robert Galbraith

Robert Galbraith urodził się w 1968 roku. Jest szczęśliwym mężem i ojcem. Po latach służby w wojsku oraz ochronie cywilnej postanowił zostać pisarzem. Jego pierwsza powieść „Wołanie kukułki” to dojrzała i bardzo dobrze skonstruowana kryminalna historia. Aż za dobrze jak na debiutanta. Jednak, jak już powszechnie wiadomo, nie jest to debiut Galbraitha, a kolejna już powieść bestsellerowej i znanej na całym świecie autorki J.K. Rowling, piszącej serię o Cormoranie Strike’u pod męskim pseudonimem.

Dlaczego Robert Galbraith?

Autorka na swojej oficjalnej stronie zdradziła, dlaczego zdecydowała się na taki, a nie inny pseudonim. Wybrała Robert, gdyż jest to jedno z jej ulubionych męskich imion. Ponadto uważa Roberta F. Kennedy’ego za swojego bohatera. Imię Robert nie zostało użyte ani w serii o Harrym Potterze, ani w „Trafnym wyborze”, więc Rowling mogła wykorzystać je do stworzenia pseudonimu. Również nazwisko Galbraith nie zostało wybrane przypadkowo. Kiedy pisarka była małą dziewczynką chciała nazywać się Ella Galbraith. Nie wie skąd wzięła to nazwisko, ale było dla niej od zawsze fascynujące. Pierwotnie pseudonim miał brzmieć L.A. Galbraith, ale z oczywistych względów zadecydowała, że inicjały to zły pomysł.

Promocja na Woblink.com

Przeciek

Rowling jako Robert Galbraith debiutowała w 2013 roku powieścią kryminalną zatytułowaną „Wołanie kukułki”. Na początku tożsamość autora nie była znana. Publikacja przeszła bez większego echa, nie była też uważana za nieudaną. Już w lipcu 2013 roku Rowling została zdemaskowana, a jej tożsamość ujawniła gazeta The Sunday Times po podesłanej na Twitterze informacji. Przeciek miał pochodzić od osób związanych z kancelarią prawniczą Russells Solicitors.

Znajdź książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Sprzedażowy sukces

Mimo, iż zdemaskowanie Rowling nie było zabiegiem marketingowym, przyczyniło się do sukcesu, jaki odniosła pierwsza powieść Galbraitha vel Rowling. Książka awansowała z prawie 5000 miejsca na liście najlepiej sprzedających się tytułów Amazona na pierwsze. Wyprodukowano również miniserial złożony z siedmiu godzinnych odcinków. Ich fabuła została oparta o trzy pierwsze tomy serii o Strike’u. Serial został wyprodukowany przez Bronte Film and Television dla Cinemax i BBC.

Romans z kryminałem

Autorka cyklu o Potterze nigdy nie kryła się z tym, że od zawsze uwielbiała kryminały. Zaczytywała się w książkach pisanych przez Agathę Christie, Ruth Rendell czy Margery Allingham. Dlatego też tylko kwestią czasu było napisanie przez Rowling własnego kryminału. W tym konkretnym gatunku ceni jego jasne zasady, które lubi po swojemu ogrywać. Efektem jej romansu z kryminałem jest poczytna seria na którą składają się takie tytuły jak „Wołanie kukułki”, „Jedwabnik”, „Żniwa zła” i „Zabójcza biel”.

Radość z pisania pod pseudonimem

Rowling zdecydowała się na stworzenie nowego cyklu nie pod własnym nazwiskiem, a pod pseudonimem, gdyż, jak sama mówi, bardzo chciała powrócić do początków pisarskiej kariery. Pragnęła pisać bez oczekiwań i szumu medialnego związanych z posiadaniem znanego nazwiska. Tworzenie nowej powieści miało być dla niej po prostu pisaniem. Jak podkreśla, było to dla niej rewelacyjne doświadczenie. Żałuje tylko tego, że nie trwało to dłużej. Ujawnienie prawdziwej tożsamości autora, a właściwie autorki, kryminałów nie wiązało się ze zniszczeniem postaci Galbraitha. Rowling wciąż używa pseudonimu do podpisywania kolejnych powieści z cyklu o Strike’u.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Milionerka czy miliarderka?

Majątek J. K. Rowling jest szacowany, według „Forbesa”, na około 600 milionów funtów. Cykl powieści o Harrym Potterze pozwolił bardzo szybko osiągnąć autorce status miliarderki. Utrzymywała go przed długi czas, jednakże od niedawna nie jest już zaliczana do grona miliarderów – w ciągu ostatniego czasu Rowling postawiła na pomoc innym ofiarując znaczne sumy potrzebującym i licznym organizacjom charytatywnym. Warto dodać, że większość ceny książek towarzyszących serii o Harrym Potterze (m.in. „Quidditch przez wieki” i „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”) przeznaczana jest na cele dobroczynne.

Order uśmiechu

Rowling została uhonorowana wieloma odznaczeniami i nagrodami. Otrzymała również międzynarodowe odznaczenie, Order Uśmiechu, które zostało jej przyznane w 2002 roku przez młodych polskich czytelników.

Wspólne urodziny

J. K. Rowling postanowiła, że jej najpopularniejsza literacka postać będzie obchodziła urodziny wtedy co ona – 31 lipca to data urodzenia zarówno pisarki, jak i Harry’ego Pottera. Urodziny, szczególnie 11, to dla młodego czarodzieja bardzo ważne święto. To właśnie wtedy dowiaduje się o swoich magicznych korzeniach.

Alan Rickman

Tylko jedna osoba oprócz Rowling wiedziała jak skończy się historia Harry’ego Pottera na długo przed tym, jak skończyła ona pisać swój cykl o czarodziejach. Był to Alan Rickman, któremu autorka opowiedziała całą historię. [SPOILER ALERT] Chciała, aby posiadał całą wiedzę o postaci profesora Snape’a, o tym jaki cel mu przyświecał, do czego dążył i po której był stronie. Zabieg ten okazał się sukcesem, gdyż kreacja aktorska Rickmana robiła ogromne wrażenie. [KONIEC SPOILERA]

J. K. Rowling to pisarka bardzo wszechstronna, co udowadnia na każdym kroku. Kontynuuje pisany pod pseudonimem kryminalny cykl nie zakańczając swojej twórczości powiązanej ze światem Harry’ego Pottera.