27 lipca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Ostatni lipcowy przegląd książkoholicznego internetu obfituje w fascynujące doniesienia nie tylko ze świata literatury, ale również filmu i muzyki. Odnaleziono niezrealizowany scenariusz Stanleya Kubricka, „Mapy” Mizielińskich święcą za granicą kolejne triumfy, w Katowicach startuje XIII edycja OFF Festivalu i małymi (niestety) kroczkami zbliża się premiera nowej książki Jo Nesbø o przygodach Harry’ego Hole’a.

Malownicze „zaczytane ławki” w Łodzi

Od 20 lipca przez dwa tygodnie w Łodzi można usiąść na specjalnych ławkach w kształcie książek. „Zaczytane ławki” na przełomie lipca i sierpnia będą zdobić ulicę Piotrkowską. 10 specjalnie przygotowanych siedzisk ma na celu promowanie literatury. Dzięki specjalnym kodom QR znajdującym się koło ławek można pobrać różne książki w formie ebooka lub audiobooka. W akcję promocyjną włączyli się między innymi Etgar Keret, Mateusz Damięcki, Kasia Klich, Małgorzata Ostrowska, Beata Pawlikowska i wiele innych znanych osób. W przygotowaniu projektu uczestniczyli znani polscy graficy i rysownicy z Andrzejem Mleczką na czele. Więcej przeczytacie w łódzkim wydaniu Gazety Wyborczej.

2019: rok Herlinga-Grudzińskiego

Jak donosi Instytut Książki, po roku dedykowanym Josephowi Conradowi przyszedł czas na rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W piątek 20 lipca Sejm RP przyjął uchwałę o nadaniu autorowi „Innego świata” patronatu nad zbliżającym się rokiem 2019. Posłowie argumentowali swój wybór tym, że proza Herlinga-Grudzińskiego stanowi „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.

Kup książkę na Woblink.com

Mapy” na liście 100 najlepszych książek dla dzieci

Kolejne wspaniałe doniesienie z Dwóch Sióstr. Bestsellerowa książka małżeństwa Mizielińskich znalazła się na liście 100 najlepszych dziecięcych książek wszech czasów. „Mapy” zostały tym razem docenione przez prestiżowe brytyjskie pismo „The Telegraph”. Książka została sprzedana do tej pory w przeszło 3 milionach egzemplarzy i przetłumaczona na kilkanaście języków. Jej zdjęcia można znaleźć na wielu profilach zagranicznych celebrytów. Trzymamy kciuki za kolejny sukces polskich książek na świecie!

Nowa powieść Jo Nesbø − Harry Hole powraca

Jo Nesbø, jeden z najpoczytniejszych twórców kryminałów, zapowiedział, że w przyszłym roku ukaże się jego kolejna, już dwunasta książka z rewelacyjnej kryminalnej serii z bezkompromisowym detektywem w roli głównej. Nowa powieść pod tytułem „Knife” ma ukazać się latem 2019 roku. Brytyjskie wydanie powieści będzie dostępne od 11 lipca, a Wydawnictwo Dolnośląskie odpowiedzialne za publikacje książek Nesbø w Polsce sugeruje, że polski przekład ukaże się jeszcze szybciej. Trzymamy kciuki!

Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Wyjątkowy literacki mural

W portugalskiej miejscowości Cascais powstał wielkoformatowy literacki mural. W ramach festiwalu sztuki miejskiej Infinito artysta Mario Belém wykonał grafikę na czteropiętrowym bloku mieszkalnym, która przedstawia wielką otwartą książkę. Dzięki temu, że została wykonana na trzech ścianach, wygląda jakby była trójwymiarowa. Mural o tytule „Księga życia” symbolizuje dziecięcą niewinność, marzenia i cele, których bardzo często brakuje dorosłym. Więcej zdjęć możecie obejrzeć na portalu booklips.pl

Niezrealizowany scenariusz filmu Stanleya Kubricka z lat 50. odnaleziony!

Jak donosi Booklips, Nathan Abrams, profesor filmoznawca i znany badacz twórczości Kubricka, odnalazł scenariusz niezrealizowanego filmu mistrza amerykańskiego kina będący adaptacją noweli Stefana Zweiga. Scenariusz, który Kubrick napisał w 1956 roku razem z pisarzem Calderem Willinghamem, nosi tytuł „Palący sekret” i jest podobno gotowy do realizacji. „Palący sekret” to historia 30-letniego uwodziciela, który nawiązuje przyjaźń z dziesięcioletnim chłopcem, aby zdobyć jego matkę. Scenariusz nosi stempel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. W momencie powstania odnalezionego właśnie scenariusza Kubrick był mało znanym reżyserem, dopiero co nakręcił „Zabójstwo”. Istnieją podejrzenia, że Metro-Goldwyn-Mayer anulowało projekt, gdyż dowiedziało się o pracy Kubricka nad „Ścieżkami chwały” dla innej wytwórni. Dziś prawdopodobnie żadna wytwórnia nie odrzuciłaby możliwości zrealizowania filmu na podstawie scenariusza Kubricka.

Kup ebooka na Woblink.com

Sukces akcji „Książka na telefon”

Od kilku lat we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach istnieje możliwość zamówienia książki przez telefon. Akcja dedykowana jest osobom, które nie mogą samodzielnie udać się do biblioteki. Czytelnicy umawiają się z bibliotekarzem, którą książkę, w jaki dzień i gdzie zamawiają. Statystyki pokazują, że „Książka na telefon” cieszy się dużą popularnością – w pierwszym półroczu z akcji skorzystało już 800 osób. Więcej możecie dowiedzieć się, odwiedzając portal radio.katowice.pl

Pomysł na biblioteczkę

W wielu grupach internetowych w mediach społecznościowych czytelnicy udostępniają zdjęcia swoich biblioteczek. Zazwyczaj ich książki ułożone są na półkach albo prostokątnych regałach. Zdarza się, że ktoś pochwali się książkami ułożonymi w niekonwencjonalny sposób. Kilka pomysłów na kreatywną biblioteczkę zasugerował portal dom.wp.pl. Regał w kształcie Stanów Zjednoczonych, „wiszące” półki, podpórki w kształcie jelenia… To tylko niektóre z propozycji.

Niezobowiązująca noc z blogerką!

Wydawnictwo Znak zaprasza na wyjątkową, niezobowiązującą noc z autorką bloga Krótki poradnik jak ogarnąć życie. Specjalny stream rozpocznie się 30 lipca o godzinie 21. Podczas transmisji zostanie poruszony temat seksualności w dobie Tindera, portali randkowych i powszechnego dostępu do pornografii. Wszystko z okazji premiery najnowszej książki „Pani Fletcher” autorstwa Toma Perrotty. Więcej przeczytacie na stronie wydarzenia na Facebooku!

Na koniec serdecznie zapraszamy do lektury naszych najnowszych artykułów. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o fenomenie powstawania „najlepszego najgorszego filmu w historii”, przypomnieliśmy kilka ciekawostek z burzliwego życia Ernesta Hemingwaya oraz opisaliśmy, co czeka was na tegorocznej edycji OFF Festivalu w Katowicach. Do przeczytania w przyszłym tygodniu!

zzdjęcie wyróżniające: źródło Dwie Siostry