OFF Festival – co nas czeka na koncertach i w Kawiarni Literackiej

w dziale Archiwum/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

W dniach 3-5 sierpnia w Katowicach po raz trzynasty odbędzie się OFF Festival. Impreza od wielu lat zaliczana jest do najważniejszych wydarzeń muzycznych nie tylko w Europie, ale również na świecie. Jako portal literacki szczególną uwagę zwracamy na literacki aspekt OFFa. Zobaczcie co dyrektor artystyczny Artur Rojek oraz kuratorka Kawiarni Literackiej Sylwia Chutnik przygotowali dla uczestników w tym roku.

Święto muzycznej eklektyki

Jak podkreśla Artur Rojek (dyrektor artystyczny OFF Festival), najważniejsza dla niego jest muzyczna różnorodność. Niewiele na świecie jest takich festiwali, gdzie obok największych gigantów punku, shoegazu, elektroniki, grają niszowe zespoły black-metalowe, orientalne, undergroundowe czy eksperymentalne. Przez jeden weekend w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach można na zmianę słuchać hip-hopu, odprężyć przy folkowych brzmieniach, wybrać się na imprezę techno, a następnie zanurzyć w ścianie gitarowego szumu. Podczas tegorocznej edycji artystów będzie można oglądać aż na pięciu scenach: Scenie Miasta Muzyki, Leśnej, Trójki, Eksperymentalnej oraz sponsorowanej przez firmę dr Martens.

W tym roku wśród headlinerów znajdują się takie zespoły i artyści jak M.I.A, The Brian Jonestown Massacre, John Maus,  czy Grizzly Bear. Z nowymi materiałami do Katowic przyjadą także Jon Hopkins, No Age, Turbonegro i Charlotte Gainsbourg. Z polskich artystów będzie można zobaczyć laureatów Paszportu Polityki – zespół Hańba!, kończącą przygodę z “Weselem” Jana Klaty Furię, powracający z klasycznym albumem “Spokojnie” Kult, Skalpel z Big Bandem, zbierające doskonałe recenzje Lonker See, zyskujące światową renomę Coals (sesja KEXP!). Tyle na temat muzyki. Skupmy się na literaturze!

Kawiarnia literacka

OFF Festival to nie tylko święto fanów muzyki, dzięki wydarzeniom towarzyszącym również miłośnicy literatury znajdą tutaj coś dla siebie. Od 2010 roku co roku posiadacze karnetów mogą odwiedzać Kawiarnię Literacką, w której goszczą najlepsi i najbardziej doceniani polscy pisarze – poeci, reportażyści, powieściopisarze, biografiści. Do tej pory na festiwalu pojawiali się tacy artyści jak Janusz Rudnicki, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Wojciech Kuczok, Jacek Dehnel, Filip Springer czy Jacek Podsiadło.

W pierwszy weekend sierpnia na terenie festiwalu odbędzie się kilkanaście spotkań autorskich, dyskusji o literaturze, performance’ów i odczytów fragmentów utworów. Podobnie jak w zeszłym roku, kuratorką Kawiarni Literackiej jest Sylwia Chutnik. Hasłem spajającym spotkania autorskie jest słowo “czasami”.

Cykl “czasami”

W ramach cyklu “czasami” odbędzie się sześć zróżnicowanych tematycznie spotkań, podczas których pisarze będą spowiadać się tego co robią czasami oraz opowiadać o swoich ostatnich utworach i planach na przyszłość.

Piątek

Pierwsze spotkanie z cyklu odbędzie się w piątek o godzinie 19.30. Kuratorka Sylwia Chutnik i Karolina Sulej będą pytać Martę Dymek, autorkę książki “Jadłonomia”, i Magdalenę Trojanowskiej (“Slow life z widokiem na Śnieżkę, czyli Polna Zdrój”) o to czemu warto skupić się zdrowej diecie, zwracać uwagę na to co wrzucamy do garnka – jednym słowem – zwolnić. O 22.00 do składu prowadzących dołączy Adam Szaja. Tym razem tematem dyskusji będzie „Czasami piszę piosenki”. W panelu wezmą udział nie tylko pisarze, ponieważ obok Natalii Fiedorczuk, w kawiarni pojawią się muzycy – Andrzej Zamenhof oraz Lech Janerka.

Sobota

W sobotę Kawiarnia startuje nieco wcześniej. Już o 16.00 odbędzie się dyskusja z udziałem Marty Niedźwieckiej, autorki książki “Slow sex” oraz Wojciecha Szota, działacza LGBT. Sylwia Chutnik i Karolina Sulej będą pytać o to czemu “czasami chodzimy do łóżka”, jak się w nim zachowujemy, co robimy źle, a na powinniśmy zwracać szczególną uwagę. O 17.30 gorącą atmosferę dodatkowo podniesie tematyka kryminalna. Na scenie pojawią się autorzy bestsellerowych kryminałów – Katarzyna Puzyńska i Wojciecha Chmielarz. Pisarze będą tłumaczyć Adamowi Szai dlaczego “czasami zabijają”.

Niedziela

W ostatni dzień OFFa ponownie odbędą się dwa spotkania. Tym razem w Kawiarni pojawią się pisząca same hity Magdalena Grzebałkowska (“Komeda”, “Beksińscy”, “1945. Wojna i pokój”) i Jakub Żulczyk (“Wzgórze psów”). Podczas rozmowy z Adamem Szają i Karoliną Sulej będą tłumaczyć jak to jest gdy “czasem się ich filmuje”. Ostatnim wydarzeniem z cyklu “czasami” będzie spotkanie z laureatem Literackiej Nagrody Nike 2017 Cezarym Łazarewiczem, Magdaleną Kicińską i Ewą Winnicką. Tematem rozmowy, która rozpocznie się o 17.30 będzie praca przy tworzeniu reportaży, czyli głównie zadawanie pytań.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblink.com

Czytanie z akompaniamentem i słuchowisko

Oprócz tradycyjnych rozmów, codziennie uczestnicy OFFa będą mogli uczestniczyć w kameralnych czytaniach z akompaniamentem. W piątek fragment swojej książki, w akompaniamencie zespołu Pokusa, będzie czytał reportażysta Marcin Kącki. W sobotę bardzo interesujące zderzenie twórczości Zyty Rudzkiej z delikatnym powiewem alternatywnej muzyki zespołu Sorja Morja. Na deser, w niedzielę o godzinie 19.30, fragmentom “Komedy” Magdaleny Grzebałkowskiej towarzyszyć będzie muzyka zespołu Side One. Ponadto na odwiedzających Kawiarnię Literacką czeka prawdziwa gratka – słuchowisko na żywo przygotowane przez Bibliotekę Akustyczną, oparte na powieści Leopolda Tyrmanda. “Zły” zabrzmi w sobotę o godzinie 22.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblink.com

Pełny program OFFa znajdziecie tutaj!


O autorze

Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali. Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.

Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.

Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.