11 lipca – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Wracamy do was z pierwszym lipcowym przeglądem książkoholicznego internetu. Wśród najciekawszych doniesień znalazły się kolejne nominacje do nagród literackich, komentarze wokół afery w Akademii Szwedzkiej, dwa arcyciekawe znaleziska i wakacyjne rekomendacje książkowe.

Czytaj PL na wakacje

Z okazji rozpoczynających się wakacji przygotowaliśmy dla was dwa artykuły – najciekawsze zapowiedzi lata oraz książki, które warto nadrobić w czasie wakacji. Wśród najgorętszych premier znalazły się między innymi książki Pilcha, Zadie Smith, kolejny tytuł z serii „Menażeria” czy reportaż o odradzającym się w Rosji totalitaryzmie.

Złoty Booker

Z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia Nagrody Bookera, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich na świecie, w tym roku przyznano Złotego Bookera. Spośród wszystkich do tej pory nagrodzonych książek internauci wybrali tę jedną, najlepszą. Specjalne wyróżnienie powędrowało do Michaela Ondaatje za książkę „Amerykański pacjent”.

Nominacje do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Portal kultura.onet.pl donosi: znamy książki nominowane do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Spośród 126 zgłoszeń do ścisłego finału dostało się pięć tytułów: „Floryda” Grzegorza Bogdała, „Lesbos” Renaty Lis, „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” Doroty Masłowskiej, „Dar Meneli” Roberta Rybickiego oraz „Był sobie chłopczyk” Ewy Winnickiej. Nagroda zostanie przyznana po raz trzeci, laureata bądź laureatkę poznamy podczas Rybnickich Dni Literatury. Oprócz statuetki i gratulacji prezydenta Rybnika zwycięzca otrzyma czek na 40 tys. złotych.

Jak dbać o książki?

Dużo piszemy o tym, jak czytać książki, jak konwertować pliki na czytniki, jakie zalety mają audiobooki i książki interaktywne. Warto jednak wrócić do bardziej przyziemnych tematów, jak pielęgnacja naszych domowych bibliotek. Na portalu kobieta.wp.pl pojawił się artykuł o tym, jak zabezpieczyć książki przed kurzem.

Michał Rusinek o skandalu wokół Nobla

W poprzednich przeglądach pisaliśmy o zawirowaniach związanych ze skandalem seksualnym w Akademii Szwedzkiej oraz wyciekami informacji z jej obrad. W konsekwencji w tym roku nie zostanie przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. W tej sprawie głos zabrał Michał Rusinek, wieloletni sekretarz polskiej laureatki nagrody. W wywiadach dla dziennika.pl oraz Smaku Książki mówi, że kontrowersje mogą wyjść Akademii na dobre. Dlaczego? Przeczytajcie tutaj lub obejrzyjcie poniżej.

…ale!

W związku z tegoroczną przerwą w przyznawaniu Nobla w Szwecji powstała Nowa Akademia, która przyzna Nową Nagrodę Literacką. W jej skład wchodzi już ponad 100 osób – ludzie świata kultury, głównie literatury. Nagroda oczywiście nie będzie miała takiego znaczenia i wartości (również finansowej) jak ta przyznawana przez Akademię Szwedzką. Pierwszego wyboru dokonywali bibliotekarze, którzy zgłaszali książki i autorów zasługujących na wyróżnienie. Ostatecznego wyboru dokona jury pod przewodnictwem dziennikarki Ann Pålsson. Nagroda ma mieć charakter symboliczny, a doceniona książka ma opowiadać historię „ludzi na całym świecie”. Po przyznaniu Nowej Nagrody Literackiej alternatywna Akademia ma zostać rozwiązana. Więcej na lubimyczytać.pl

Znalezisko I: „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”

Profesor Wiesław Wydra w jednej z europejskich bibliotek uniwersyteckich odnalazł pełne wydanie „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. Data na książce wskazuje na to, że została wydana 1542 roku! Znalezisko jest prawdziwą perełką, różni się od wersji, którą znamy współcześnie z innych podań. Więcej o tej rewelacji przeczytacie na portalu Booklips.com.

Znalezisko II: dzienniki Josè Saramago

Zostając w tematyce interesujących znalezisk, zwracamy waszą uwagę na odkrycie Fundacji Josè Saramago, której członkowie znaleźli na komputerze zmarłego w 2010 roku noblisty niepublikowany dziennik. Za życia pisarz wydał pięć tomów „Zeszytów z Lanzarote”, które pisał od 1993 roku. Po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla miał tyle nowych obowiązków, że szósty tom, o którego pisaniu wielokrotnie wspominał, nigdy nie ujrzał światła dziennego. Okazało się jednak, że ostatni dziennik jest niemal kompletny i zostanie wydany jeszcze w tym roku. Więcej o tym na portalu booklips.com.

To by było na tyle w naszym najnowszym przeglądzie. Życzymy wam samych udanych lektur i kolejnych pasjonujących doniesień ze świata literatury w kolejnym podsumowaniu tygodnia.

Odpicowany Woblink

Księgarnia Woblink postanowiła zmienić się na jeszcze lepszą! Pod hasłem „Woblink odpicowany” ogłosiła szereg zmian wprowadzonych w sklepie. Na stronie pojawiły się między innymi:

– Potrójny płomień gorących nowości,
– Karuzele perpetualnej ekscytacji,
– Niszczyciel labiryntów,
– Wirujące nowości.

Całą listę usprawnień znajdziecie TUTAJ.