Najbardziej wyczekiwane premiery lata – wakacje 2018

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/TOP Książek by

Mimo że latem wydawnictwa nie przewidują tylu premier co wiosną i jesienią, kiedy odbywają się największe targi książek, to wśród tegorocznych premier wakacyjnych znalazło się wiele ciekawych pozycji. Nowa książka Jerzego Pilcha, polskie tłumaczenie „Disaster Artist”, eseje Zadie Smith i wiele innych. Oto najciekawsze premiery lata.

„Urobieni” Marek Szymaniak
30 czerwca 2018
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

W swoim reportażu Marek Szymaniak odsłania kulisy polskiego rynku pracy. Opisuje sytuacje bez wyjścia, w których ludzie decydują się na niekorzystne warunki, byle nie stracić jedynego źródła zarobku.

„Disaster Artist” Greg Sestero
2 lipca 2018
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com 

„Disaster Artist” to jedna z najbardziej wyczekiwanych książek o tematyce filmowej ostatnich lat. W swoich wspomnieniach Greg Sestero przedstawia proces powstawania filmu okrzykniętego najgorszym w historii. Kultowy „The Room” powstał dzięki wytrwałości jego ekstrawaganckiego reżysera, scenarzysty i głównego aktora Tommy’ego Wiseau. Produkcja warta 6 milionów dolarów (o których pochodzeniu niewiele wiadomo!) zarobiła zaledwie 1800 dolarów i została ściągnięta z afisza. Na podstawie książki „Disaster Artist” powstał pełnometrażowy film, w którym odtworzono sceny z „The Room”.

„Seans w Domu Egipskim” Maryla Szymiczkowa
Wydawnictwo Znak
4 lipca 2018
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Maryla Szymiczkowa powraca! Tym razem duet Dehnel/Tarczyński odkrywa spirytystyczną stronę Krakowa – mroczne rytuały, przywoływanie duchów, seanse magiczne. Teraz profesor Szczupaczyńska będzie musiała zmierzyć się z mordercą… z zaświatów.

„Pokój służącej” Fiona Mitchell
4 lipca 2018
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Pokój służącej” to debiut literacki uznanej brytyjskiej dziennikarki, pokłosie jej dwuletniego pobytu w Singapurze. To opowieść o dwóch pochodzących z Filipin siostrach, które pracują dla Brytyjczyków w Singapurze. Nie są dobrze traktowane, swoje rodziny zostawiły w ojczyźnie i żyją na granicy ubóstwa. Pewnego dnia, po odkryciu u swoich pracodawców instrukcji, jak traktować służących, postanawiają zacząć walkę o swoje prawa.

„Inwazja porywaczy ciał” Jack Finney
4 lipca 2018

Wydawnictwo Vesper znalazło swoją niszę na rynku − w pięknej oprawie, często także w nowym lub poprawionym tłumaczeniu, wydaje klasyki literatury grozy. Po książkach takich mistrzów jak Edgar Allan Poe, H.P. Lovecraft czy Herbert G. Wells przyszedł czas na kolejną pozycję. „Inwazja porywaczy ciał” Jacka Finneya to opowieść o dziwnych wydarzeniach, które zupełnie zmieniają tryb życia w Mill Valley. Bohaterowie powieści odkrywają kokon, który zmienia kształt i przybiera postać jednego z mieszkańców miasteczka. Czyżby w okolicy zaczęły pojawiać się duplikaty ludzi?

„Żywego ducha” Jerzy Pilch
4 lipca 2018
Kup ebooka na Woblink.com

Apokalipsa według Jerzego Pilcha. W jego najnowszej książce narrator zostaje na ziemi zupełnie sam. „Ocalałem, aby w nieskończoność ustalać, dlaczego ocalałem?” – zastanawia się bohater, który próbuje za wszelką ceną poradzić sobie z przejmującą samotnością.

„Dzieci szóstego słońca” Ola Synowiec
11 lipca 2018

„Dzieci szóstego słońca” to opowieść o tęsknocie za korzeniami, próbach kultywowania i utrzymywania tradycji. Ola Synowiec opisuje, jak amerykanizacja i konsumpcjonizm wpłynęły na współczesny wygląd meksykańskiego społeczeństwa, w którym pierwotne wierzenia łączą się na przykład z absurdalnym uświęcaniem coca-coli.

„Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji” Masha Gessen
12 lipca 2018

Inwazja na Gruzję, atak na Ukrainę i aneksja Krymu, tłumienie opozycji, kontrola mediów, pozory demokracji. Świadkami tego wszystkiego są na co dzień Rosjanie. Masha Gessen postanowiła opisać to w swojej opasłej książce i niczym kronikarz przedstawiła odradzający się w Rosji totalitaryzm.

„Żubry lubią maliny” Arkadiusz Szalaniec
18 lipca 2018

W lipcu Wydawnictwo Czarne planuje także wydać kolejną pozycję w serii Menażeria. Po kilku znakomitych książkach o ptakach, przyszedł czas na bardziej holistyczne podejście do przyrody. W swojej książce Arkadiusz Szalaniec zaprasza do podążania razem z nim tropem leśnych zwierząt – tytułowych żubrów, rysi, wilków czy niedźwiedzi. Z pasją i ogromnym zasobem wiedzy snuje opowieść o przyrodzie, która jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki.

„Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna” Michał Rusinek, Aneta Załazińska
1 sierpnia 2018

1 sierpnia nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się nowa książka Michała Rusinka napisana wraz z Anetą Załazińską pt. „Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna”. Podobnie jak w „Pypciach na języku” Rusinek sięga po sytuacje z życia wzięte – z charakterystyczną dla siebie nutką ironii i humoru daje wskazówki, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach, w których czasem… brakuje nam języka.

„Dreamland” Sam Quinones
22 sierpnia 2018

Kolejną książką, która ukaże się w słynnej Serii Amerykańskiej Czarnego będzie „Dreamland”, opowieść o problemach Stanów Zjednoczonych z narkotykami i koncernami farmaceutycznymi. W 2008 roku statystyki wykazały, że z powodu przedawkowania opiatów życie straciło więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych. Wszystko rozpoczęło się od wprowadzenia na rynek leku przeciwbólowego, którego zażywanie wpędziło w uzależnienie setki tysięcy ludzi.

„Widzi mi się” Zadie Smith
22 sierpnia 2018

Najnowsza książka Zadie Smith powstawała aż osiem lat. W tym czasie bardzo dużo zmieniło się na świecie, również pisarka przeszła ogromną transformację. Stała się rozpoznawalna, zaczęła uczestniczyć w konferencjach i zabierać głos w ważnych kwestiach. „Widzi mi się” to zbiór esejów, w których autorka z dużą dozą poczucia humoru, ironii, a nawet kpiną komentuje otaczającą ją rzeczywistość.

„Sztuka prezentacji. Steve Jobs” Carmine Gallo
22 sierpnia 2018

Książka Carmine Gallo pomaga zrozumieć sztukę prezentacji, którą Steve Jobs opanował do perfekcji. Na przykładzie wystąpień założyciela Apple’a Gallo krok po kroku tłumaczy chwyty, jakimi posługiwał się Jobs, i w czym tkwiła tajemnica jego charyzmy.

„Rozstanie” Katie Kitamura
22 sierpnia 2018

„Rozstanie” to pierwsza na polskim rynku książka amerykańskiej pisarki o japońskich korzeniach. Powieść została bardzo dobrze przyjęta za granicą, Kitamura przedstawiła w niej proces rozpadu związku, od małych różnic, przez narastający dystans, aż po burzliwe rozstanie.

Oczywiście zapowiedzi wydawniczych w lecie jest więcej – wybrałem te premiery, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Mam nadzieję, że jesteście równie podekscytowani i też nie możecie doczekać się ich premier. Tymczasem wrzucam kilka książek do torby i wyruszam na festiwale!

O autorze

Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali. Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.

Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.

Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.