14 czerwca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Ostatni weekend minął pod znakiem literatury– w Krakowie zakończył się Festiwal Miłosza, podczas którego poznaliśmy laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, w całym kraju odbyła się Noc Bibliotek, a we Wrocławiu – Europejska Noc Literatury. Warto doszukiwać się pozytywnych skutków obecności literatury w przestrzeni publicznej, bowiem najnowsze badania Biblioteki Narodowej pokazują, że młodzi ludzie – szczególnie dziewczyny – coraz chętniej sięgają po książki. O tym wszystkim w najnowszym przeglądzie książkoholicznego internetu.

VI edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

9 czerwca w Centrum Kongresowym ICE w ramach Festiwalu Miłosza w Krakowie odbyła się uroczysta gala VI edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku triumfowała Julia Fiedorczuk ze swoim zbiorem pt. „Psalmy”. Nagroda tradycyjnie przyznawana jest polskim i zagranicznym autorom oraz ich tłumaczom. Za tomik przełożony na język polski nagrodę otrzymały Linn Hansén oraz Justyna Czechowska, która przetłumaczyła ze szwedzkiego tom „Przejdź do historii”. Więcej o gali przeczytacie na stronie RMF Classic.

Wakacyjne polecajki Billa Gatesa

Sławni i bogaci lubią dzielić się swoimi opiniami oraz światopoglądem. Tradycyjnie raz na jakiś czas w internecie pojawiają się filmiki lub artykuły, w których jeden z najbogatszych ludzi, Bill Gates, przedstawia swoje ulubione książki. Tym razem proponuje lektury na wakacje. Wśród rekomendacji znalazły się między innymi książka Waltera Isaacsona o Leonardzie da Vincim, powieść laureata Bookera za rok 2017 oraz “Everything Happens for a Reason and Other Lies I’ve Loved” autorstwa Kate Bowler. O książkach możecie przeczytać na stronie niestatystyczny.pl albo posłuchać w filmiku poniżej.

Stranger Things” w książkach

Dobra informacja dla wszystkich fanów serialu „Stranger Things”. W ciągu najbliższych dwóch lat mają ukazać się aż trzy ksiazki związane z jedną z najbardziej kultowych produkcji Netflixa. Serialowy gigant podpisał umowę z Penguin Random House. Już niebawem wydana zostanie książka, w której zawarte będę informacje o tym, co działo sie na planie „Stranger Things”, niepublikowane wcześniej materiały z backstage’u oraz wypowiedzi producentów. Druga pozycja ma być skierowana do dzieci, składać się będzie głównie z porad i mądrości, które można wyciągnąć z serialu. Na 2019 rok planowana jest również powieść, która ma być prequelem do historii telewizyjnej. Prawdopodobnie będzie to pierwsza powieść rozpoczynająca dłuższą serię. Więcej przeczytacie na portalu naekranie.pl.

Zaskakujące wyniki badań czytelnictwa!

Tak jak pisaliśmy we wstępie, niezmiernie cieszą nas najnowsze doniesienia Biblioteki Narodowej. W ciągu ostatniego kwartału przeprowadzono badania na grupie niemal 1800 uczniów trzecich klas szkół gimnazjalnych, ich rodziców oraz nauczycieli. Wynika z nich, że poziom czytelnictwa w tej grupie wzrósł z 63% do 65%. Największy progres na przestrzeni ostatnich 8 lat zaobserwowano wśród dziewcząt z tej grupy – w wolnym czasie książki czyta aż… 82% z nich. Więcej o tych badaniach dowiecie się ze strony niestatystyczny.pl.

Nowa książka J.K. Rowling

Na oficjalnej stronie internetowej autorki „Harry’ego Pottera” pojawiła się informacja o tym, że pisarka pracuje nad swoją kolejną powieścią. W rubryce answers odpowiedziała na pytanie dotyczące jej najbliższej przyszłości. Najpierw zdradziła, że skończyła czwartą książkę z serii „Cormoran Strike” oraz scenariusz do kolejnej części „Fantastycznych zwierząt”. Na razie wiadomo, że rozpoczęła też pracę nad powieścią, która tkwiła w jej głowie od sześciu lat. Nie będzie to ani kryminał, ani książka osadzona w świecie czarodziejów. Więcej na stronie niestatystyczny.pl.

24-latka z 13 powieściami na koncie!

Na portalu kultura.trojmiasto.pl pojawił się wywiad z autorką, o której mówi się, że jest nową Katarzyną Grocholą. 24-letnia Agata Przybyłek napisała w ciągu ostatnich trzech lat aż 13 powieści. Właśnie ukazała się jej najnowsza książka pod tytułem „Ja chyba zwariuję!”. Jak sama mówi, w jej pracy najważniejsza jest dyscyplina i konsekwencja. Większość swoich dzieł ukończyła jeszcze przed wydaniem debiutu, dlatego po opublikowaniu pierwszej książki poszło już z górki. Autorka stara się odciąć od szufladki „literatura kobieca”, ponieważ pisze „komedie romantyczne, romanse, obyczaje i dramaty psychologiczne – to spory rozstrzał”. Cały wywiad do przeczytania tutaj.

Aplikacja, która dobierze ci książkę Kinga

Nie wiesz, od której książki zacząć czytanie Stephena Kinga? Nieskromnie przypominamy, że pisaliśmy już na ten temat. W naszym artykule proponowaliśmy kilka ścieżek, którymi można odkrywać prozę amerykańskiego mistrza grozy. Dla wciąż nieprzekonanych czytelników, głodnych odkrywania nowych książek pojawiła się aplikacja mobilna. Po odpowiedzeniu na kilka pytań algorytm wybiera tę, która najbardziej pasuje do udzielonych przez nas odpowiedzi. Może się to okazać niezwykle pomocne, ponieważ King ma na swoim koncie przeszło 50 dzieł. Więcej informacji znajdziecie na stronie „The Wall Street Journal”.

Stephen King – jak zacząć czytać?

Lato, a co za tym idzie również wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego śledźcie nasze kanały komunikacji. Na pewno będziemy pisać o najciekawszych zapowiedziach i propozycjach na długie, gorące letnie dni.