9 czerwca – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

W tym roku nagroda Gombrowicza nie trafi w ręce autora powieści. Dlaczego? O tym w najnowszym przeglądzie książkoholicznego internetu. Oprócz tego donosimy o czekoladzie o smaku… starych książek, programie Festiwalu Miłosza, aplikacji do wymiany książek oraz Nocy Bibliotek. Kolejny tydzień przyniósł nam dużą dawkę literackich wiadomości.

Aplikacja do wymiany książek

Dziwne, że do tej pory nikt na to nie wpadł. Pomysł wydaje się być niezwykle prosty, a przy okazji może rozpowszechnić w Polsce ideę bookcrossingu. 7 czerwca w sklepie Play oraz AppStore pojawiła się aplikacja Nextplease!, dzięki której użytkownicy mogą umawiać się na wymianę przeczytanych książek. Póki co można je wyszukiwać po lokalizacji, autorze, gatunku oraz tytule. Czy czekają nas jakieś ulepszenia? Póki co nie wiadomo. Życzymy jednak dynamicznego rozwoju, gorąco trzymamy kciuki i zachęcamy do korzystania.

Nagroda Gombrowicza nie dla powieści!

Poznaliśmy nominowanych do trzeciej edycji Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Co ciekawe w finale nie znalazła się ani jedna powieść. Na statuetkę oraz 40 tys. złotych szanse mają Grzegorz Bogdał, Aleksandra Lipczak, Adam Robiński, Paweł Sołtys i Marcin Wicha. Aż trzy z pięciu nominowanych książek zostały wydane przez Wydawnictwo Czarne! Laureata lub laureatkę poznamy 9 września podczas uroczystej gali, która odbędzie się w ramach festiwalu Opętani Literaturą. Więcej przeczytacie na stronie naszej albo Instytutu Książki.

Noc Bibliotek po raz czwarty

Już dziś, 9 czerwca odbędzie się IV edycja nietuzinkowej akcji – Nocy Bibliotek. Prawie 2000 placówek zaprasza na różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje, które odbędą się w godzinach późnowieczornych oraz nocą. Hasłem tegorocznej akcji jest „Rzeczpospoczyta”. W tym roku Noc Bibliotek wyszła poza Polskę, swój udział zgłosiły między innymi biblioteki w Santiago de Compostela, Londynie, Rosji i na Ukrainie. Pełną listę placówek znajdziecie na stronie internetowej Instytutu Książki.

Laureaci Nagrody Literackiej m. st. Warszawy

6 czerwca podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Studio poznaliśmy laureatów Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Wyróżnieni zostali Jakub Żulczyk (za powieść „Wzgórze psów”), Anna Bikont (za biografię Ireny Sendlerowej – „Sendlerowa. W ukryciu”), Maria Bigoszewska (za tom poetycki „Wołam cię po imieniu”), Magdalena Tulli oraz Ernest Bryll. Więcej o nagrodzie przeczytacie na portalu Booklips.pl.

Książki za darmo

Z okazji 20-lecia województwa świętokrzyskiego wystartowało niecodzienne przedsięwzięcie – w Kielcach i innych miastach województwa ze specjalnie przygotowanych półek można zabrać książkę całkowicie za darmo. Akcja „Uwolnij książki na 20-lecie województwa świętokrzyskiego” ma na celu promocję tradycyjnego czytelnictwa i ułatwienie dostępu do książek. Więcej o tym, gdzie można znaleźć specjalne półki, przeczytacie w artykule na stronie internetowej kieleckiej Gazety Wyborczej.

Miłosz Festival!

W Krakowie wystartował jeden z największych festiwali poetyckich w Europie. Już po raz siódmy do Krakowa przyjeżdżają artyści z całego kraju i z zagranicy. Tegorocznym hasłem festiwalu jest „Rok myśliwego”. Spotkania z poetami, muzykami i krytykami będą miały miejsce w dniach 7−10 czerwca. 9 czerwca w Centrum Kongresowym ICE odbędzie się gala, podczas której przyznana zostanie Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu.

Czekolada o smaku… starych książek

Od kiedy pojawiły się czytniki ebooków, stałym argumentem w obronie tradycyjnych książek jest niepowtarzalne doświadczenie zapachu papieru podczas lektury. Na Facebooku można nawet znaleźć fanpage „Wącham książki”. Naprzeciw czytelniczym fetyszystom wyszła walijska firma Nomnom Chocolate, która wyprodukowała czekoladę o smaku… starych książek. Czekolada powstała na specjalne zamówienie znanej brytyjskiej perfumiarki, która stworzyła kosmetyki o zapachu książek. Uspokajamy − do stworzenia słodyczy nie zostały wykorzystane żadne książki, a wyjątkowy smak powstał z połączenia m.in. tytoniu, kadzidła, orzechów laskowych czy soli morskiej. Więcej możecie przeczytać na stronie kultura.onet.pl.

Nowa książka autorów bestsellerowych „Pszczół”!

Jak donosi portal madreksiazki.pl, już niebawem ukaże się nowa książka autorstwa Wojciecha Grajkowskiego (tekst) i Piotra Sochy (ilustracje). Po „Pszczołach”, które osiągnęły międzynarodowy sukces, przyszedł czas na „Drzewa”. Tym razem autorzy przedstawiają 34 wielkoformatowe tablice, na których znalazły się niesamowite ciekawostki na temat drzew i lasów. Piękne, kolorowe, charakterystyczne ilustracje Piotra Sochy uzupełnione przez krótkie objaśnienia Wojciecha Grajkowskiego tworzą bardzo ciekawy przewodnik nie tylko dla młodych, ale także dla dorosłych czytelników. Czy „Drzewa” powtórzą sukces „Pszczół” i znajdą swoich czytelników nie tylko w Polsce?

Z kolejnym przeglądem wracamy już w przyszłym tygodniu!