Dogoterapia czytelnicza – TOP 10 książek z psami w roli głównej

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/TOP Książek by
Dzisiaj, 15 czerwca, kolejny raz obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Terapia z udziałem psów jest praktykowana w Polsce od 1987 roku. Psy pomagają między innymi dzieciom z autyzmem, porażeniem mózgowym, chorobami centralnego układu nerwowego czy z niedowładem kończyn. Dogoterapia wspomaga również rozwój emocjonalny oraz ruchowy – kontakt z psim terapeutą otwiera pacjenta na świat zewnętrzny, a także pomaga znieść nieraz trudną i żmudną rehabilitację. Ogólnopolski Dzień Dogoterapii pokazuje, że psy są nie tylko nieocenionymi towarzyszami życia czy przyjaciółmi, ale również cierpliwymi terapeutami pomagającymi niepełnosprawnym i chorym


Z okazji tego wyjątkowego dnia przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu książek, w których psy odgrywają główną lub bardzo znaczącą rolę. Znajdą się tu nie tylko najnowsze powieści o psach, ale i wzruszające szkolne lektury czy pozycje należące do literatury faktu, a nawet horroru i kryminału.

O psie, który jeździł koleją, Roman Pisarski
Dogoterapia czytelnicza – TOP 10 książek z psami w roli głównej
Kup książkę na Woblink.com

To jedna z najpiękniejszych oraz najbardziej wzruszających książek z psim bohaterem w roli głównej. Roman Pisarski w „O psie, który jeździł koleją” opowiedział cudowną historię opartą o prawdziwe wydarzenia z Włoch lat 50. XX wieku: żył tam Lampo, wyjątkowy pies podróżujący samodzielnie koleją. Książka Pisarskiego jest poświęcona kundelkowi i ludziom, których napotkał na swojej drodze. Autor położył nacisk na relację między zwierzęciem a człowiekiem – ich przyjaźń, przywiązanie oraz oddanie. To książka czytana i kochana zarówno przez młodszych, jak i starszych czytelników. Wzrusza do łez i na długo pozostaje w pamięci.

Cujo, Stephen King

„Cujo” autorstwa amerykańskiego mistrza grozy to przerażająca i klimatyczna historia o szaleństwie oraz zagrożeniu. W małym miasteczku w stanie Maine w okolicach Castle Rock mieszka wielki i przyjazny bernardyn imieniem Cujo. Jednak, gdy pewnego dnia pies zostaje ugryziony przez zarażonego wścieklizną nietoperza, zmienia się w bezlitosną bestię pogrążającą się z każdą chwilą w wywołanym przez chorobę szaleństwie. Atakuje własnego właściciela, dręczy i terroryzuje matkę i syna uwięzionych w czasie upału w samochodzie. Starcie z psem przemienionym w morderczą bestię stanie się sprawdzianem ludzkiej woli walki oraz próbą człowieczeństwa.

Pies Baskerville’ów, Arthur Conan Doyle
Dogoterapia czytelnicza – TOP 10 książek z psami w roli głównej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Pies Baskerville’ów” to jeden z najpopularniejszych i najmroczniejszych kryminałów Arthura Conana Doyle’a. Pisarz sięgnął tutaj po estetykę grozy, urozmaicając kryminalną zagadkę aurą niesamowitości i nadprzyrodzonych zdarzeń. Detektyw Sherlock Holmes i jego asystent doktor Watson zmuszeni są zmierzyć się z niesamowitym, tajemniczym potworem, który swoim wyglądem przypomina gigantycznego psa. Monstrum grasuje po angielskiej prowincji i morduje samotnych wędrowców. Czy sprawa wywołana jest zjawiskami paranormalnymi? Czy istnieje jakiekolwiek połączenie między potworem a ofiarami?

W. Bruce Cameron jest autorem trzech świetnych książek z psimi bohaterami w roli głównej.

Był sobie pies. Ten świat jest naprawdę pomerdany, W. Bruce Cameron

„Był sobie pies” to historia o niezwykle oddanym psie, którego najważniejszym celem jest nauczenie swoich właścicieli miłości oraz pogody ducha. Na wypełnienie tego powołania Bailey potrzebuje nie jednego, a kilku żyć.

Dogoterapia czytelnicza – TOP 10 książek z psami w roli głównej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
Psiego najlepszego. Był sobie pies na święta, W. Bruce Cameron

„Psiego najlepszego” to pogodna, świąteczna historia, której głównym bohaterem jest Josh Michaels. Pewnego dnia sąsiad podrzuca pod drzwi jego domu ciężarną suczkę Lucy.

Był sobie szczeniak. Ellie, W. Bruce Cameron

„Był sobie szczeniak” to seria, w której na nowo opowiedziane zostają losy piesków znanych z książki „Był sobie pies”. Ellie to niezwykle mądra suczka, która ma bardzo odpowiedzialne zadanie. Od maleńkiego szczeniaka była tresowana na psa ratownika – potrafi znaleźć zagubione dziecko, a także odszukać zasypanego przez gruzy człowieka. Poza pracą Ellie ma także niezwykle ważne obowiązki w swoim domu. Opiekunowie suczki są bardzo zagubieni, ale zupełnie inaczej niż ci, których uczono ją odnajdować na szkoleniach. Jakob stracił żonę, a Maya czuje się bardzo samotna. Mała Ellie będzie musiała wykorzystać swoje sztuczki, aby dotrzeć do serc opiekunów i pomóc im rozwiązać codzienne troski. Opowieść o uroczej Ellie jest wzruszającą historią dla wszystkich wielbicieli zwierząt, której uroku dodają przepiękne, czarno-białe ilustracje.

Anioł stróż, Nicholas Sparks

„Anioł stróż” Nicholasa Sparksa to pełna magii i ciepła opowieść o miłości oraz przyjaźni, także tej między człowiekiem a ukochanym psim towarzyszem. Główna bohaterka Julie zostaje wdową, gdy ma zaledwie dwadzieścia pięć lat. Razem z listem pożegnalnym pozostawionym przez męża, w którym ten obiecuje, że stanie się jej aniołem stróżem, kobieta otrzymuje zupełnie nieoczekiwany prezent w postaci doga niemieckiego. Cztery lata później Julie stwierdza, że jest gotowa na nową miłość, tym bardziej, że o jej uczucie zabiega niezwykle przystojny Richard. Jednak jest jeden, ale za to niezwykle ważny problem. Ukochany dog Julii nie akceptuje mężczyzny. Akceptuje za to, a nawet bardzo lubi Mike’a – oddanego przyjaciela zmarłego przed laty męża. Kiedy Julie zauważa coś dziwnego w zachowaniu jednego z mężczyzn, postanawia zakończyć znajomość. W tym momencie jej życie zamienia się w jeden wielki koszmar.

Dogoterapia czytelnicza – TOP 10 książek z psami w roli głównej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
Lassie, wróć!, Eric Knight

Powieść Erica Knighta to międzypokoleniowa i ponadczasowa opowieść należąca do światowego kanonu literatury młodzieżowej i dziecięcej. „Lassie, wróć!” to historia przygód ślicznej suczki owczarka szkockiego imieniem Lassie. Psina jest początkowo beztroskim zwierzakiem, który cały swój czas spędza na zabawie ze swoim właścicielem i przyjacielem, nastoletnim Joe Carraclough’em. Niestety czas beztroski dobiega końca, gdy z powodu trudności finansowych rodzice chłopca sprzedają Lassie księciu Rudlingowi, hodowcy psów. Suczka wielokrotnie ucieka i wraca do domu, jednak za każdym razem ojciec chłopca oddaje ją nowemu właścicielowi. Dzielna Lassie postanawia wrócić do Joego nawet wtedy, gdy zostaje wywieziona na drugi koniec Szkocji. Jej wędrówki, ucieczki i niebezpieczne przygody w czasie powrotów do przyjaciela doczekały się licznych ekranizacji.

Reksio i Pucek i inne opowiadania, Jan Grabowski
Dogoterapia czytelnicza – TOP 10 książek z psami w roli głównej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Reksio i Pucek i inne opowiadania” Jana Grabowskiego to klasyczny wybór pięknych opowiastek o zwierzętach. Każda z historii jest pełna ciepła i humoru. W zbiorze znajduje się opowiadanie „Puc, Bursztyn i goście”, które przez długi czas było chętnie czytaną szkolną lekturą. Bohaterami są dwa tytułowe psy: Puc oraz Bursztyn. Wiodą ciekawe życie pełne nieustannych figlów i szalonych psot, którym oddają się na podwórzu. Wszystko zmienia niespodziewane pojawienie się gości – dwóch rasowych i bardzo rozpieszczonych psów z Warszawy. Przy pomocy Puca i Bursztyna wielkomiejskie pieski Tiuzdej oraz Mikado poznają zalety prawdziwego, niczym nieskrępowanego życia i przeżyją wiele niezapomnianych przygód.

Biały Kieł, Jack London

„Biały Kieł” to młodzieżowa powieść przygodowa autorstwa Jacka Londona, cenionego amerykańskiego pisarza. Została wydana na początku ubiegłego wieku i od tego czasu nieustannie podbija serca młodych czytelników na całym świecie. Biały Kieł to mieszaniec wilka i psa, który początkowo żyje wraz z matką w puszczy. Pewnego dnia trafia w ręce Indian, którzy wykorzystują go jako zaprzęgowego psa pościgowego. Z powodu swojej ogromnej siły zostaje kupiony do psich walk. Los uśmiecha się do niego, gdy po jednej z nich wpółżywego kupuje go pewien chłopiec. Weddon Scott zabiera go na położoną w Arizonie farmę i oswaja. Książka przedstawia niesamowitą historię przyjaźni między dzikim wilkiem, który wiele w swoim życiu przeszedł, a młodym człowiekiem gotowym nauczyć zwierzęcego przyjaciela miłości oraz oddania. W swojej powieści Jack London pokazuje, jak wygląda prawdziwy szacunek i miłość do zwierząt.

Dogoterapia czytelnicza – TOP 10 książek z psami w roli głównej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
Psi dar, Claire Guest

„Psi dar” jest opowieścią o tym, że najbliżsi psi przyjaciele, na pierwszy rzut oka niepozorni, mogą ratować życie, nie oczekując niczego więcej niż miłości i uwagi. Pewnego dnia Claire wyrusza za miasto na spacer ze swoim psem. Jednak tym razem labradorka Daisy nie zamierza wysiąść z samochodu. Zazwyczaj spokojny pies szturcha właścicielkę nosem w pierś. Claire, która nie może przestać myśleć o dziwnym zachowaniu suczki, udaje się do lekarza, który diagnozuje u niej raka piersi. Gdyby nie Daisy, kobieta nie byłaby w stanie sama zauważyć niepokojących objawów. Claire stwierdziła, że psy mogą pomagać w wykrywaniu chorób i ocalić wiele ludzkich żyć. Postanowiła założyć fundację Medical Detection Dogs. Wraz ze swoimi psami udowodniła, że po odpowiednio przeprowadzonym treningu, są one w stanie wykryć zmiany nowotworowe nawet na wczesnym etapie choroby – także wtedy, gdy dotychczasowe metody badań zawodzą. Psy, które są szkolone przez autorkę „Psiego daru”, umieją również wyczuć u ludzi chorych na cukrzycę bądź padaczkę nadchodzący atak i ostrzec ich przed nim.

Przytulajka, Małgorzata Kalicińska, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Małgorzata Mroczkowska, Karolina Wilczyńska, Agnieszka Lis, Agnieszka Olejnik, Agata Przybyłek, Magdalena Wala, Natalia Sońska, Joanna Szarańska, Izabela M. Krasińska, Joanna Gawrych-Skrzypczak
Dogoterapia czytelnicza – TOP 10 książek z psami w roli głównej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Przytulajka” to zbiór opowiadań o zwierzętach napisanych przez trzynaście znanych i lubianych polskich autorek. W opowiadaniach pojawiają się przede wszystkim psy i koty, ale znajdzie się tu również miejsce dla konia czy jeża. „Przytulajka” jest pełną uroku książką, która podbije serca wszystkich miłośników zwierząt (zwłaszcza psów). Każde z opowiadań jest pełne ciepła i serdeczności. To idealna lektura na chandrę oraz gorszy humor. Autorki opowiadań pokazują, jak wiele czworonożni przyjaciele są w stanie wnieść do życia każdego człowieka – stają się powiernikami, oddanymi towarzyszami, rozweselają, pocieszają, uspokajają. Wszyscy, którzy spodziewają się historii w klimacie wymienionych wcześniej „O psie, który jeździł koleją” czy „Lassie, wróć!”, będą tą antologią zachwyceni.

Psy to znakomici towarzysze, przyjaciele, pomocnicy, a nawet terapeuci. Są przy swoim właścicielu zawsze, gdy tego potrzebuje, pocieszając i rozweselając go w trudnych chwilach. W zestawieniu staraliśmy się przedstawić najróżniejsze książki opowiadające o psach oraz ich relacji z człowiekiem. Oczywiście wiemy, że wymieniliśmy tylko kilka z wielu fantastycznych publikacji z psami w roli głównej. Jednak mamy nadzieję, że każdy z was znajdzie tu dla siebie idealną lekturę na coraz cieplejsze letnie wieczory spędzane z książką na kanapie w towarzystwie ukochanego psiego towarzysza.

Martyna Gancarczyk


Zabójstwa, mordercy, zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę - TOP 10 najmroczniejszych książek

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).