7 kwietnia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

 

Wracamy z pierwszym kwietniowym przeglądem książkoholicznego internetu. Tym razem dużo nagród – zgłoszenia, nominacje i laureaci. W ciągu ostatniego tygodnia nie obyło się też bez kontrowersji i oskarżeń o plagiat. Ponadto prezentowaliśmy garść wiosennych zapowiedzi mniej i bardziej poważnych.

Zgłoszenia do nagrody Conrada

Wydawcy, autorzy, krytycy i czytelnicy! To do was skierowana jest kolejna informacja! Tylko do 30 kwietnia można zgłaszać książki do tegorocznej Nagrody Conrada za rok 2017. Ogłoszenie laureata nastąpi tradycyjnie w ostatni dzień krakowskiego Conrad Festivalu podczas uroczystej gali. O wszystkich szczegółach dotyczących zgłoszeń możecie przeczytać tutaj.

Zapowiedzi książkowe

1 kwietnia nie mogliśmy nie pozwolić sobie na drobny żart. Na naszej stronie pojawiło się sześć fikcyjnych zapowiedzi książek kilku znanych pisarzy. Na naszym celowniku znaleźli się między innymi Olga Tokarczuk, Stephen King czy Andrzej Stasiuk. Na szczęście zrehabilitowaliśmy się za żart i napisaliśmy także prawdziwe, najciekawsze zapowiedzi kwietnia.

Klementyna Suchanow z Nagrodą „Odry”

Instytut Książki donosi: jury złożone z redakcji oraz Rady Redakcyjnej miesięcznika „Odra” przyznało tegoroczną Nagrodę „Odry” Klementynie Suchanow, autorce dwutomowej biografii Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane jest od 1964 roku i trafiało w ręce takich autorów jak Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Hanna Krall, Wisława Szymborska, Ryszard Kapuściński, Małgorzata Szejnert czy Marcin Sendecki.

Znamy 5 finalistów Nagrody im. Kapuścińskiego.

Kolejną ważną informacją, która pojawiła się na stronie Instytutu Książki, jest ogłoszenie finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Wśród nominowanych znalazła się trójka polskich autorów – Anna Bikont, Joanna Czeczott i Marek Łuszczyna. Ponadto o statuetkę ubiegać się będą Szwajcar Sacha Batthyany i pochodzący z Wielkiej Brytanii Ben Rawlence. Więcej informacji znajdziecie na stronie Nagrody.

Paweł Sołtys z Nagrodą im. Nowakowskiego!

Jak donosi portal Onet.pl, Paweł Sołtys, znany też pod pseudonimem Pablopavo, został laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Wyróżnienie przyznawane jest przez Bibliotekę Narodową, a nagradzani są autorzy poruszający w swoich książkach tematykę warszawską. Więcej przeczytacie tutaj.

Znajdź na Woblink.com

Debiutancka powieść Seana Penna w ogniu krytyki

W marcu ukazała się debiutancka książka dwukrotnego laureata Oscara Seana Penna pt. “Bob Honey Who Just Do Stuff”. Jest to powieść o rozwodniku w średnim wieku zajmującym się na pozór prozaicznymi rzeczami, jak organizowanie pokazów fajerwerków czy sprzedawanie zbiorników na szambo. Poza tym pracuje jako płatny morderca, którego celem są starzy i niedołężni ludzie, będący obciążeniem dla państwowego budżetu. Niestety książka otrzymała praktycznie same negatywne recenzje. Dziennikarz „New York Timesa” Jeff Giles nazwał lekturę literackim syndromem sztokholmskim. W swojej recenzji pisał: Zachwycacie się tą powieścią tylko dlatego, że zdołaliście ją przetrwać. Więcej przeczytacie na portalu booklips.pl

Rzeczpospolita”: Zadziwiające podobieństwa w „Królu”

Cóż to za przegląd książkoholicznego internetu bez jakiejś literackiej aferki? W artykule zamieszczonym na portalu Rzeczpospolita Jerzy Haszczyński zasugerował, że „Król” Szczepana Twardocha w „zadziwiającym stopniu przypomina” powieść „Aniołowie umierają od naszych ran” algierskiego pisarza Yasmine’a Khoury’ego. Zarówno autor, jak i Wydawnictwo Literackie odnieśli się do zarzutów, wydając oficjalne oświadczenie o oryginalności dzieła Twardocha. Jednocześnie Wydawnictwo przekazało informację o trwających nad kontynuacją „Króla” pracach.