Najgorętsze książkowe premiery kwietnia

w dziale Archiwum by
Nie wiem jak dla was, ale dla mnie wiosna oznacza jedno – początek sezonu na czytanie w plenerze! Tylko jaką lekturę wybrać? W kwietniu pojawią się naprawdę świetne nowości – kilka ciekawych poradników, nowy reportaż Martína Caparrósa, długo wyczekiwane „Opowiadania bizarne” Tokarczuk, zakończenie trylogii Cixina Liu, nowa książka Severskiego, Nesbo i Maxa Czornyja! No i będzie jeszcze o jelitach, które może i nie czytają książek, ale za to i tak wiedzą lepiej!

Księżyc. Od nowiu do nowiu, Martín Caparrós
Premiera: 4 kwietnia, Wydawnictwo Literackie

Martín Caparrós, autor głośnego „Głodu”, rusza śladami biedy, cierpienia i wykluczenia. Autor na zlecenie ONZ odwiedza kilkanaście miejsc na świecie, by spotkać ludzi naznaczonych migracją, wykluczeniami i wojnami.
W Mołdawii spotyka Natalię – sprzedaną przez męża handlarzom żywym towarem. Poznaje Richarda z Liberii, który przeżył kilka wojen – widział jak rebelianci zabijali jego bliskich i wypijali ich krew. Słucha także historii Jadivy, Holenderki urodzonej w rodzinie marokańskich imigrantów, która mając dwie ojczyzny, przez żadną nie jest akceptowana.
Jak to się stało, że dzieją się tak okropne rzeczy, tak ogromna niesprawiedliwość, a ludzi spotykają niewyobrażalne cierpienia? Na te pytania odpowiedzi będzie szukał argentyński mistrz reportażu.

Znajdź na Woblinku
Ofiara, Max Czornyj
Premiera: 4 kwietnia, Filia

Drugi tom z impulsywnym komisarzem Erykiem Deryłą w roli głównej zapowiada się jeszcze lepiej.
Serię okrutnych zabójstw dokonanych w Lublinie przed Bożym Narodzeniem przerwała policyjna obława. Nie na długo… W mieście prawdopodobnie pojawił się naśladowca. Porwana zostaje kolejna kobieta. Deryło wciągnięty w sadystyczną grę z seryjnym mordercą musi zrozumieć, co jest rzeczywistością, a co makabrycznie przygotowaną scenerią. A czas ucieka…

Znajdź na Woblinku
Norma, Sofi Oksanen
Premiera: 4 kwietnia, Znak

Matka Normy ginie pod kołami pociągu. Czy był to zwykły wypadek? Norma z trudem poruszając się w labiryncie mistyfikacji i kłamstw, powoli odkrywa przerażającą prawdę. Czy jej też zagraża niebezpieczeństwo? Czy czeka ją los gorszy niż śmierć?
Sofi Oksanen z mistrzowską precyzją łączy realizm magiczny z feministycznym manifestem, a także mrożącym krew w żyłach thrillerem. A najgorsze (a może najlepsze?) jest to, że wyłania się z tego obraz rzeczywistości pozornie odległej, ale niepokojąco znajomej…

Znajdź na Woblinku
Homo deus, Yuval Noah Harari
Premiera: 18 kwietnia, Wydawnictwo Literackie

Nowa książka autora „Sapiens. Od zwierząt do bogów”. W poprzedniej publikacji Yuval Noah Harari zajmował się historią i ewolucją ludzkości. Teraz idzie o krok dalej – skupia się na przyszłości i udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.
Jak będzie wyglądać przyszłość? Śmierć będzie tylko problemem technicznym, najbogatsi będą niemal nieśmiertelni, szczęście będzie można włączyć na żądanie, a wojny staną się przeżytkiem. Jak będzie wyglądać ludzkość? Przekonajcie się sami, co ma o tym do powiedzenia autor „Homo deus”.

Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk
Premiera: 18 kwietnia, Wydawnictwo Literackie

Przed chwilą cieszyliśmy się z nominowania „Biegunów” do nagrody Bookera, teraz z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej książki Olgi Tokarczuk! Już niedługo, w połowie kwietnia, pojawią się na księgarskich półkach „Opowiadania bizarne”. Będzie to zbiór 10 opowiadań, a każde z nich będzie toczyć się w innej przestrzeni i czasie – od współczesnej Szwajcarii przez odległą Azję aż po miejsca wyimaginowane. Każde z opowiadań jest niezwykłe, zaskakujące i nieprzewidywalne, zmuszające do spojrzenia na naszą dziwną, niepojętą rzeczywistość z zupełnie nowej perspektywy.

Koniec śmierci, Liu Cixin
Premiera: 18 kwietnia, Rebis

Trzeci i ostatni tom cyklu „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Diuna”.
Pół wieku po bitwie w dniu Sądu Ostatecznego groźba powiadomienia Wszechświata o położeniu Trisolaris wciąż powstrzymuje kosmitów przed opanowaniem Ziemi. Dzięki zdobyciu trisolariańskiej wiedzy Ziemia przeżywa wyjątkowy okres dobrobytu. Ludzka nauka się rozwija, a Trisolarianie poznają ziemską kulturę, więc wydaje się, że obie cywilizacje nauczą się pokojowo współistnieć. Z hibernacji budzi się jednak Cheng Xin, ekspertka techniczna z początków dwudziestego pierwszego wieku. Przynosi ze sobą wiedzę o zapomnianym programie z czasów kryzysu, który może na zawsze zburzyć równowagę między dwoma światami. Czy ludzkość sięgnie do gwiazd, czy też umrze w kołysce?

Znajdź na Woblinku
Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy tobą manipulują, Thomas Erikson
Premiera: 18 kwietnia, Wielka Litera

Thomas Erikson w „Otoczeni przez idiotów” nauczył nas już, jak poradzić sobie z idiotami. Teraz przyszła kolej, abyśmy uporali się z psychopatami.
Psychopaci są wśród nas i można ich spotkać częściej, niż podejrzewałeś – w pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół. Autor uświadomi ci, jak psychopaci manipulują twoimi słabościami, aby jak najbardziej cię wykorzystać. Nie daj się! Rozpoznaj psychopatę i oprzyj się jego czarowi.

Zamęt, Vincent V. Severski
Premiera: 18 kwietnia, Czarna Owca

Długo wyczekiwany nowy cykl Vincenta V. Severskiego trafi do księgarni już w połowie kwietnia!
W Pakistanie talibowie porywają polskiego inżyniera. Szybko okazuje się, że porwanie jest jedynie częścią większego planu, a w całą sprawę zamieszane są wywiady różnych krajów. Do akcji ratunkowej rusza tajna jednostka Agencji Wywiadu, zwana „Sekcją”. W jej skład wchodzą m.in. Roman Leski – pułkownik po sześćdziesiątce, były działacz antykomunistycznego podziemia, Monika – absolwentka ASP i Dima – były nielegał. Podążają przez Grecją, Rosję, Pakistan i RPA, by rozwikłać trudną szpiegowską zagadkę!

Macbeth, Jo Nesbø
Premiera: 18 kwietnia, Wydawnictwo Dolnośląskie

Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek Projektu Szekspir, w ramach którego znani światowi pisarze opowiadają klasyczne Szekspirowskie historie na nowo.
Specjalista od norweskiego kryminału wziął na warsztat „Makbeta”. Macbeth Nesbø jest dowódcą jednostki specjalnej, który po akcji przeciwko handlarzom narkotyków zaczyna robić karierę. Oczywiście jest też wspierająca go Lady – właścicielka kasyna. Macbeth zaczyna wierzyć, że aby dostać to, co mu się słusznie należy, musi zacząć zabijać.

Znajdź na Woblinku
Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało, Michael Mosley
Premiera: 18 kwietnia, Otwarte

Układ pokarmowy, a zwłaszcza jelita, to niezwykle ważna rzecz dla naszego zdrowia i samopoczucia. Odpowiedni zestaw bakterii w przewodzie pokarmowym jest kluczem do zdrowia. Tymczasem nieodpowiednią dietą i nadużywaniem antybiotyków nie wspieramy naszej flory bakteryjnej – stąd biorą się alergie, nietolerancje pokarmowe czy otyłość.
Podczas podróży przez jelito (dosłownie!) z doktorem Michaelem Mosleyem dowiemy się między innymi, jak dieta wpływa na bakterie jelitowe, wagę ciała, poziom cukru we krwi, a nawet przekonamy się, że jelita wpływają na osobowość i nastrój człowieka.
Doktor Mosley proponuje także dwufazowy program odnowy mikroflory jelitowej oraz przepisy na dania wspierające przyjazne bakterie. Zadbaj o swoje jelita! Bo szczęśliwe jelita to szczęśliwy człowiek!