Najlepsze książkowe premiery kwietnia

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

Kwiecień przyniesie nam wiele znakomitych literackich powrotów! Zobaczcie jakie tytuły pojawią się w księgarniach po świętach. Ukażą się wtedy między innymi nowe książki Andrzeja Stasiuka, Olgi Tokarczuk, Stephena Kinga, Margaret Atwood czy Normana Daviesa. Oto najlepsze książkowe premiery kwietnia.

Andrzej Stasiuk „Zachód”

Data premiery 06.04

„Zachód”, czyli wystrzałowa odpowiedź na „Wschód”. Znudzony wsią i stepami Stasiuk wyrusza w podróż po najgłośniejszych i największych miastach zachodniej Europy. Środowisko grafficiarzy w Londynie, narko-podziemie Berlina, holenderskie dyskoteki trance’owe, huczne hiszpańskie imprezy – Andrzej Stasiuk przedstawia zgiełk, przesyt i szybkie tempo zachodniego życia. Jak sam pisze: „Już mam dość tej wsi, cisza, spokój i przyroda od zawsze tłamsiły we mnie imprezową naturę”.

Artur Górski, Jarosław Sokołowski „Masa o rzeźbie”

Data premiery 16.04

Szokująca opowieść o mafijnym romansie ze światem sztuki. Kim był Józef Gosławski? Co z mafią pruszkowską miała wspólnego Magdalena Abakanowicz? Co kryją w sobie słynne bezgłowe posągi? Czy miały być przestrogą dla niepokornych żołnierzy? Kto projektował betonowe obuwie dla ofiar killerów? Czy każdy boss mógł liczyć na własne popiersie? Jaki nurt artystyczny cieszył się największym uznaniem?

Fascynująca opowieść o prawdziwym obliczu polskiego rzeźbiarstwa.

Stephen King „Follow Me, Follow You”

Data premiery 28.04

Stephen King debiutuje jako autor powieści z gatunku Young Adult! Stworzył genialny thriller wypełniony tajemnicami, zdradą, ofiarą i miłością.

Jack ma ogromny problem – romans z Lisey, dziewczyną jego najlepszego przyjaciela Billa, wymyka się spod kontroli. Każda część jego genialnego planu na to, jak bezproblemowo przetrwać ostatni rok liceum (nie podrywać już cudzych dziewczyn, nie romansować dłużej ze szkolną pedagożką, nie wagarować), spaliła na panewce, zanim semestr na dobre się rozpoczął. Kiedy prawda o nim i Lisey wychodzi na jaw, cała szkoła zaczyna go nienawidzić. W dodatku pewnego dnia do klasy Jacka dołącza nowa dziewczyna, piękna i seksowna Christine, która kompletnie ignoruje chłopaka. Wszystko zmienia się, gdy nowa uczennica odnajduje w szkolnej piwnicy zmasakrowane zwłoki Lisey oraz kij baseballowy należący do kapitana drużyny – Jacka. Czy chłopakowi uda się udowodnić swoją niewinność? Czy brutalne morderstwo ma związek z pojawieniem się Christine? A przede wszystkim, czy zmasakrowane ciało na pewno należy do Lisey? Jakby tego wszystkiego było mało, Jackowi ciągle wydaje się, że ktoś śledzi każdy jego krok i tylko czeka na dogodną okazję, by zaatakować.

Prawa do ekranizacji zostały wykupione przez Netflix – filmowa premiera już w przyszłym roku!

Olga Tokarczuk „Wyklęte bieguny i inne historie”

Data premiery 21.04

Dwukrotna laureatka Nagrody Nike powraca! Nowa książka Olgi Tokarczuk to zbiór czterdziestu czterech opowiadań o żołnierzach wyklętych. Na kartach swojej książki opisuje między innymi tragiczny romans żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych z rosyjską żydówką, która po wojnie ucieka na Zachód. Młody Adam staje w obliczu wyboru między służbą ojczyźnie a miłością, która może przynieść śmierć jemu i jego wybrance Sarze. Podczas jednej z akcji odłącza się od swojego oddziału i wyrusza w samotną podróż przez polskie ziemie. Jak zwykle u Tokarczuk nie zabraknie elementów metafizycznych – podróż Adama będzie również wędrówką w głąb siebie.

Margaret Atwood „Opowieść sługusa”

Data premiery 21.04

Zdobywczyni Nagrody Bookera, Margaret Atwood, wraca z nową, kontrowersyjną powieścią, w której rozprawia się z podnoszonymi przez nią w „Opowieści podręcznej” feministycznymi mitami. Autorka jest zdania, że od lat 80. XX wieku, kiedy napisała swoją najgłośniejszą powieść, wiele się zmieniło i obecnie kobiety zamiast walczyć o równość, walczą o dominację nad mężczyznami.

“The Story of the Servant” to powieść o piekle mężczyzn. Wykreowany przez autorkę świat to mroczna antyutopia, w której rola mężczyzny została sprowadzona do służenia kobietom i ich potomstwu. Fred jest Służącym w Gennlad. Jak każdy Służący ma od niemowlęctwa przecięte struny głosowe, nie może więc mówić ani krzyczeć. Jego jedynym zadaniem jest usługiwanie swojej Pani. Może opuszczać dom tylko, jeśli ma na sobie specjalną uprząż, która gdy tylko Sługa wyjdzie poza dozwolone terytorium, zabije go. Fred znajduje pewnego dnia na strychu tajemniczą książkę, na kartach której opisano jak wyglądało życie 100 lat temu, kiedy to kobiety i mężczyźni żyli w harmonii. Postanawia zawalczyć o utracony świat, którego już dawno nie ma.

Atwood twierdzi, że jej najnowsza powieść to przestroga dla wszystkich feministek, które walcząc o dominację, zgubiły w tej walce same siebie.

 

Norman Davies „Historia Radomia”

Data premiery 30.04

Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż w czasie po dziejach swojego ulubionego miasta. Radom – leżąca w centrum Polski egzotyczna miejscowość – kryje w sobie więcej tajemnic, niż przypuszczaliście. Dawna stolica Lechitów, niedoszła stolica naszego kraju, średniowieczne centrum kultury i nauki, miasto słynnego AK-owskiego Indianina Sat-Okha i do niedawna miasto wojewódzkie.

Ta książka w dużej mierze dotyczy nie tylko historii Polski, ale i świata. Norman Davies jak nikt inny potrafi opowiedzieć na nowo historię tego niezwykłego miasta, wykazując, jak wydarzenia w obrębie jego murów wpłynęły na historię całej Europy, m.in. motywowały Hiszpanię do wielkich odkryć geograficznych. Książka wybitnego historyka z pewnością zrewolucjonizuje nasze myślenie o mieście niesłusznie dziś kojarzonym głównie z postacią starszej kobiety podbierającej butelkę oranżady z wigilijnego stołu.

Premiery kwietnia z pewnością przyniosą kilka niezwykle pasjonujących lektur. My już wiemy, co będziemy czytać w najbliższych miesiącach. A wy?

Jakub Krasny, Martyna Gancarczyk, Mikołaj Kołyszko