12 lutego – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Ostatni tydzień został zdominowany przez dwa wydarzenia – rozpoczęcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz wystrzelenie rakiety bezzałogowej przez firmę SpaceX należącą do miliardera Elona Muska. Znany z ekscentrycznych zachowań Musk wysłał jako balast samochód Tesla, za którego kierownicą siedzi manekin Starman – docelowo pojazd ma znaleźć się na orbicie Marsa. Oprócz tego w kosmos wysłano dobrze zabezpieczony twardy dysk, na którym znajdują się książki jednego z najbardziej znanych pisarzy science-fiction.

a tym pisarzem jest?

Jak donosi portal Niestatystyczny.pl, tym pisarzem jest Isaac Asimov. Na specjalnie zaprojektowanym dysku o pojemności 320 TB znajduje się cykl „Fundacja”, w którym Asimov pisał o próbach stworzenia „Encyklopedii Galaktycznej”. To właśnie tą książką inspirowali się twórcy dysku, których celem jest jak najlepsze i najbezpieczniejsze przechowanie ludzkiej wiedzy podczas podróży w kosmos.

Znajdź na Woblink.com

Wciel się w bohatera komiksu z Fox Games

W zeszłym roku nakładem wydawnictwa Fox Games ukazały się cztery komiksy paragrafowe, czyli takie, w których czytelnik wciela się w rolę bohatera. W tej formie interaktywnej lektury czytelnik „skacze” po różnych fragmentach książki, własnymi decyzjami wpływając na kształt fabuły. Tym razem Fox Games prezentuje komiksy „Mystery” i „Technomagowie”.

Akcja pierwszego z nich rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w Chicago w 2017 roku, gdzie wcielamy się w członka Legionu Walecznych. Naszym zadaniem jest wymierzenie sprawiedliwości panoszącym się po mieście gangsterom. Drugi przenosi nas do steampunkowej ery pary i elektryczności. Tym razem pomagamy w znalezieniu many, która ma napędzać jeden z najważniejszych eksponatów zbliżającej się Wystawy Światowej. Więcej informacji znajdziecie na stronie polter.pl

Co czytać w lutym?

Co prawda mamy prawie połowę najkrótszego miesiąca roku, ale nie zaszkodzi przy tej okazji wspomnieć o najważniejszych premierach. Na naszej stronie zebraliśmy jedenaście najciekawszych premier lutego. Wśród nich między innymi nowe książki Flanagana czy Angeliki Kuźniak i tomik Rupi Kaur.

76% klientów Biedronki czyta książki

Jak donosi portal money.pl według badań przeprowadzonych na zlecenie sieci sklepów Biedronka aż 76% ankietowanych Polaków przeczytało chociaż jedną książkę w 2017 roku. Wyniki badań diametralnie różnią się od tych, które co roku publikuje Biblioteka Narodowa. Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Maison&Partner w dniach 26-29 stycznia.

Zgłoszenia do Nagrody Gombrowicza

Zakończył się okres zgłoszeń do trzeciej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za najlepszą pierwszą lub drugą powieść danego autora. Jak podaje kapituła, w tym roku nadesłano ponad siedemdziesiąt zgłoszeń. Niektóre z tytułów można zobaczyć na zdjęciu na stronie Instytutu Książki.

O!Lśnienia 2017

Poznaliśmy nominowanych do Nagród Kulturalnych Onetu – O!Lśnień, które przyznawane są w sześciu kategoriach: film, muzyka poważna, muzyka popularna, teatr, sztuka i – najbardziej nas interesująca – literatura. W tym roku w tej kategorii powalczą ze sobą Mikołaj Grynberg za książkę „Rejwach” (Wyd. Nisza), Klementyna Suchanow za dwutomową biografię „Gombrowicz. Ja, geniusz” (Wyd. Czarne) oraz Jarosław Kamiński za powieść „Tylko Lola” (Wyd. W.A.B.). W kategorii muzyka popularna także odbija się echo literackie – Pablopavo vel Paweł Sołtys został nominowany zarówno za płytę „Ladinola”, jak i za zbiór opowiadań „Mikrotyki” (Wyd. Czarne). Laureatów wybiorą internauci w głosowaniu internetowym.

Bunt przeciwko zmianom

Po dokonanych w 2014 roku zmianach w regulaminie Nagrody Bookera pojawiają się kolejne słowa krytyki. Jeszcze cztery lata temu nagroda mogła trafić tylko do autora brytyjskiego lub pochodzącego z byłych kolonii Imperium. Od kilku lat nagrodę mogą zdobyć wszyscy pisarze publikujący swoje książki w języku angielskim. Wśród krytyków największą grupę stanowią wydawcy, którzy uważają, że prowadzi to do zatarcia granic kulturowych, dewaluacji rodzimej literatury, amerykanizacji sztuki i oczywiście mniejszych zysków. Więcej informacji znajdziecie na stronie Niestatystyczny.pl

Rok Herberta

W październiku 2017 r. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Herberta. Z tej okazji w całej Polsce odbywać się będą różnego rodzaju akcje i wydarzenia mające na celu przybliżenie twórczości ojca literackiego Pana Cogito. Tak narodził się projekt „25 wierszy. Herbert w Sejmie”. W hallu budynku na każde posiedzenie Sejmu zmieniana będzie wystawa poświęcona fragmentowi dorobku literackiego Herberta. Więcej o szczegółach akcji przeczytacie na stronie Instytutu Książki.

Zdjęcie wyróżniające artykuł zostało przekazane przez ogranizację SpaceX do domeny publicznej CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication