Najciekawsze premiery lutego!

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/TOP Książek by

Wiecie, co będziemy świętować 14 lutego? Prawdziwy wysyp świetnych książkowych premier! To będzie wspaniały miesiąc dla wszystkich zakochanych w książkach <3 A co będzie podsycać naszą miłość? Poniżej znajdziecie 11 tytułów, z którymi warto spędzić niejeden wieczór.

„Krótka historia o długiej miłości”, Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze

(premiera: 14 lutego, Wydawnictwo Znak)

Mała i Ju, czyli Wiesława Pajdak – łączniczka i Jerzy Śmiechowski – żołnierz Polski Podziemnej, poznali się w więzieniu, na które zostali skazani przez stalinowskie władze za działalność niepodległościową.
Ich znajomość rozpoczęła się od rozmów prowadzonych za pomocą alfabetu Morse’a. Stukali w dzielącą ich ścianę. Pewnej nocy ona opowiedziała mu całą historię Tristana i Izoldy. Gdy przeniesiono ich do innych więzień, pisali do siebie listy. Pierwszy raz – bez krat, siatek i zasuw – zobaczyli się na swoim ślubie.

To historia miłości, w którą trudno uwierzyć. Miłości, która przetrwała najtrudniejsze próby.

„Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie”, Luke Dittrich

(premiera: 14 lutego, Wydawnictwo Znak)

Nauka rozwija się dzięki długotrwałej i ciężkiej pracy naukowców, czasem pomaga jej szczęśliwy traf. Bywa jednak, że korzysta z nieetycznych narzędzi, a jej rozwojowi służy zbrodnia. A gdybyś to ty stał się mimowolną „przyczyną” postępu?

Henry Gustav Molaison cierpiał z powodu napadów epilepsji, które uniemożliwiały mu normalną pracę i życie, a na które żadne leki antykonwulsyjne nie działały. Poddano go więc eksperymentalnej terapii – lekarze wycięli mu część mózgu. I faktycznie, dzięki temu drgawki ustały, pacjent jednak utracił zdolność zapamiętywania – nie pamiętał zdarzeń sprzed operacji, a jego mózg nie był w stanie przechowywać wspomnień. Każda nowa informacja znikała po kilku minutach. Przez kilkadziesiąt lat był tylko bezwolnym przedmiotem badań, które zrewolucjonizowały wiedzę o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu.

Książka Luke’a Dittricha opowiada historię Henry’ego, który do historii nauki przeszedł jako Pacjent H.M., i przywraca mu człowieczeństwo.

„Ocalałe”, Riley Sager

(Premiera: 14 lutego, Wydawnictwo Otwarte )

Jeśli Stephen King mówi o książce: „Fenomenalny thriller. Najlepszy, jaki przeczytasz w tym roku”, to coś musi być na rzeczy.

Quincy ocalała z masakry, próbuje żyć dalej i zapomnieć o wydarzeniach sprzed 10 lat. Ale przeszłość kładzie się cieniem na jej życiu i nie odpuszcza. Teraz musi stanąć z nią twarzą w twarz i spróbować ocaleć jeszcze raz. Czy znów jej się uda?

„Nieznana terrorystka”, Richard Flanagan

(premiera: 14 lutego, Wydawnictwo Literackie)

Richard Flanagan, laureat Bookera i autor m.in. świetnych „Ścieżek Północy” czy „Klaśnięcia jednej dłoni”, zabiera głos w tak aktualnych tematach jak terroryzm, fake newsy i wielka polityka. Bookmarks Magazine pisze o tej powieści: „Przejmujący komentarz na temat społeczeństwa, które – jak sugeruje autor – równie chętnie żywi się paranoją, jak poszukuje prawdy”. Wydaje się więc, że to lektura zalecana zwłasza… nam wszystkim!

Gina Davies, tancerka w klubie nocnym posługująca się pseudonimem Doll, nagle staje się główną podejrzaną w śledztwie dotyczącym zamachu terrorystycznego w Sydney. Wypalony zawodowo dziennikarz chcąc wykorzystać sytuację, pisze poszlakowy, zmanipulowany reportaż o tej sprawie. Jak mogło do tego wszystkiego dojść? Okazuje się, że w tle polowania na Doll rozgrywa się zupełnie inna, mroczna historia…

„Wyspa”, Sigríður Hagalín Björnsdóttir

(premiera: 14 lutego, Wydawnictwo Literackie)

Pewnego dnia, nieoczekiwanie i nagle, Islandia traci kontakt z resztą świata. Nie wiadomo, co jest przyczyną zaistniałej sytuacji, ale ludzie robią wszystko, aby zapanować nad kryzysem. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, bo wie, że wkrótce zabraknie jedzenia. Kraj powoli pogrąża się w chaosie.

Ta powieść to świetne połączenie thrillera, political fiction i przerażającej dystopii. Najgorsza jest jednak jej realność – postawiona przez autorkę diagnoza współczesnego świata jest bardzo trafna. Co zrobimy, gdy nasz świat stanie nad przepaścią?

„Skazy na pancerzach”, Piotr Zychowicz

(premiera: 13 lutego, Rebis)

Kolejna niepoprawna politycznie książka Piotra Zychowicza, autora „Obłędu ‘44”, „Paktu Ribbentrop-Beck” czy „Paktu Piłsudski-Lenin”. Tym razem pisarz na warsztat bierze legendę żołnierzy wyklętych i pokazuje ciemniejsze karty ich historii. Nie ma wątpliwości – żołnierze ci z niebywałą odwagą walczyli o słuszną sprawę, stali się bohaterami. Nie można jednak ukrywać, że i wśród nich znaleźli się tacy, którzy dopuszczali się okropnych zbrodni. „Skazy na pancerzach” to pierwsza książka, która przedstawia czarne karty z epopei żołnierzy wyklętych.

„Elegia dla bidoków”, J.D. Vance

(premiera: 15 lutego, Marginesy)

Zdaniem recenzentów i czytelników „Elegia dla bidoków” odpowiada na pytanie: dlaczego Donald Trump wygrał wybory? Od ponad 60 tygodni książka nie schodzi z list bestsellerów „New York Timesa”.

To szczera opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku, pogrążonej w kryzysie kulturze białych Amerykanów z klasy robotniczej. A zwłaszcza o tym, jak stopniowo umierała wiara w „amerykański sen”. To także książka, która pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach, jak mylne mają o nich wyobrażenie i jak naprawdę wygląda rozwarstwienie społeczne.

„Twarze Marilyn Monroe”, Sarah Churchwell

(premiera: 21 lutego, Marginesy)

Marylin Monroe. Kim naprawdę była? Kruchą pięknością? Głupiutką aktoreczką? Czy może szalenie inteligentną femme fatale. Plotek i teorii na jej temat powstała niezliczona ilość. Monroe miała wiele twarzy i bez wątpienia budziła emocje i ogromne zainteresowanie, tak za życia, jak i po śmierci. Sarah Churchwell podjęła się próby opisania tego, jak powstawała legenda aktorki. Zebrała anegdoty i opowieści i próbuje dociec, jaka była naprawdę.

„Zbrodnie prawie doskonałe”, Iza Michalewicz

(premiera: 28 lutego, Wydawnictwo Znak)

Czy istnieje zbrodnia doskonała? Niestety czasami działania prokuratury, policji i sądów zawodzą, a sprawcy brutalnych zbrodni pozostają nieuchwytni. Tak było między innymi w przypadku głośnych medialnie spraw jak krakowska sprawa „Skóry”, bestialskie morderstwo premiera Jaroszewicza, dziwne „samobójstwo” młodej dziewczyny w Łodzi. Gdy wszystkie inne metody zawodzą, do akcji wkraczają policjanci z Archiwum X, którzy po latach starają się wyjaśnić skomplikowane zbrodnie i w końcu doprowadzić do sprawiedliwego ukarania sprawców.

Reporterce Izie Michalewicz udało się dotrzeć do akt sądowych oraz zdobyć zaufanie i chęć współpracy policjantów, świadków i rodzin ofiar. Z niezwykłą dbałością opisuje zbrodnie (prawie) doskonałe.

„Słońce i jej kwiaty”, Rupi Kaur

(premiera: 28 lutego, Wydawnictwo Otwarte)

Po wielkim sukcesie tomiku „Mleko i miód” przyszedł czas na kolejne spotkanie z twórczością Rupi Kaur. „Słońce i jej kwiaty” to zbiór tętniących kobiecością utworów o dojrzewaniu i samoświadomości. Rupi Kaur ponownie – lecz z jeszcze większą mocą – w krótkich poetyckich formach wyraża troski, pragnienia i radości wielu kobiet. Daje im siłę, by czerpały ze swoich korzeni i doświadczeń pełnymi garściami.

»Nie« to za mało”, Naomi Klein

(premiera: 28 lutego, Muza)

Autorka „No logo” i „Doktryny szoku” powraca, tym razem z komentarzem i reakcją na aktualne wydarzenia polityczne, wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz na rosnący w różnych krajach prawicowy populizm i nacjonalizm.

Naomi Klein pomaga nam zrozumieć, jakie wydarzenia i jakie idee doprowadziły nas do miejsca, w którym się dziś znajdujemy, pokazuje także, co możemy zrobić, żeby zmienić naszą sytuację. Autorka precyzyjnie opisuje zjawiska i demaskuje mechanizmy, które pozwoliły komuś takiemu jak Donald Trump zostać prezydentem.

Katarzyna Skrzypczyk-Matuszczyk


O autorce

Zawodowo: związana z platformą e-bookową Woblink.com 

Cel życiowy: przeczytać wszystkie książki świata

Ilość książek przeczytanych do tej pory: zbyt mało

Znaki szczególne: miłość do szczurów i innych futerkowców