Na walentynki książka zamiast kwiatka

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

14 lutego na całym świecie obchodzimy walentynki – święto zakochanych. Mimo że ten zwyczaj silnie związany jest z historią chrześcijańskiej Europy, a dokładnie wspominaniem postaci świętego Walentego, to tradycja obdarowywania się prezentami przez zakochanych narodziła się i rozpowszechniła w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W tym roku walentynki wypadają w środę popielcową, dzień, który rozpoczyna katolicki Wielki Post, dlatego pojawiły się wezwania do umiarkowanego podejścia do tradycji łączonej głównie z konsumpcjonizmem.

Nie możemy jednak nie skorzystać z okazji, żeby przyjrzeć się walentynkowej promocji na portalu Woblink.com, na którym przez najbliższe kilka dni wiele książek można zdobyć w okazyjnej cenie, poniżej… a jakże – 14 złotych. Oto kilka najciekawszych propozycji spośród 120 tytułów, które znajdują się w promocji.

Dla niej

Mleko i miód” – Rupi Kaur

Kup w promocji na Woblinku

„Mleko i miód” to piękna, choć trudna opowieść o miłości, bólu, stracie i nadziei autorstwa hinduskiej pisarki, poetki i artystki Rupi Kaur. Poetka w minimalistycznej formie, za pomocą zarówno długich, jak i krótkich wierszy, czasem składających się wręcz z kilku słów, przedstawiła emocjonalny manifest kobiecości, losy skrzywdzonej bohaterki, która szuka swojego miejsca na ziemi, zrozumienia i uczucia. Książka okazała się światowym bestsellerem, przez kilkadziesiąt tygodni królowała na liście najlepiej sprzedających się tytułów „New York Timesa”. „Mleko i miód” cieszyło się ogromną popularnością w mediach społecznościowych, głównie na Instagramie. Pod hasztagiem #milkandhoney można znaleźć przeszło 280 tysięcy zdjęć.

Dla niego

Dlaczego kobiety uprawiają seks?” – David M. Buss, Cindy M. Meston

Kup w promocji na Woblinku

Drodzy Panowie, a może walentynki to czas na dowiedzenie się czegoś nowego? Autorzy wydanej przez wydawnictwo Smak słowa książki starają się jak najlepiej opowiedzieć o motywacjach skłaniających kobiety do uprawiania seksu. Czy zawsze chodzi o miłość? A jeśli tak, to czy zawsze jest on związany z osiągnięciem przyjemności? A może kobiety wykorzystują seks do osiągnięcia konkretnego celu albo… poradzenia sobie z migrenami? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po tę książkę sięgnęły również panie, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o swojej seksualności.

Powieść szpiegowska

Zaginiony” – Egon Hostovský

Kup w promocji na Woblinku

„Zaginiony” to najstarsza powieść z naszych walentynkowych propozycji. Wydana w 1951 roku szybko osiągnęła sukces, w samych Stanach Zjednoczonych sprzedała się w nakładzie kilku milionów egzemplarzy. Akcja „Zaginionego”, książki autorstwa Egona Hostovský’ego, rozgrywa się w 1948 roku w Pradze po lutowym zamachu stanu, przez który władzę przejmuje Komunistyczna Partia Czechosłowacji. Główny bohater, żydowski intelektualista Eric Brunner, staje przed wyzwaniem totalitaryzmu, życia na dwa fronty i widma samotności.

Dla par:

Ekożona” / „Ekomąż” – Michal Viewegh

Kup w promocji na Woblinku

Kolejne dwie propozycje przypadną do gustu zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Hit Michala Viewegha, jednego z najbardziej popularnych czeskich pisarzy, odpowiada na pytania o to, czego tak naprawdę mogą od siebie oczekiwać małżonkowie, co jest w związku najważniejsze i naturalne. W ironiczny, inteligentny i niezwykle szczery sposób Viewegh przedstawia sensowność współczesnego związku.

Romans:

Kącik zagubionych serc” – Magdalena Trubowicz

Kup w promocji na Woblinku

Najbardziej romantyczną propozycją jest „Kącik zagubionych serc”, powieść polskiej pisarki Magdaleny Trubowicz rozpoczynająca cykl „Kupidyn w spódnicy”. To humorystyczna opowieść o kobiecie po czterdziestce, która po przyłapaniu męża na zdradzie postanawia zmienić swoje życie. Zatrudnia się w biurze matrymonialnym, by pomóc kobietom negatywnie nastawionym do aplikacji randkowych znaleźć miłość swojego życia. Pytanie – czy ją także trafi strzała kupidyna?

Na f/aktach”

Czarna” – Wojciech Kuczok

Kup w promocji na Woblinku

„Czarna” Kuczoka to kolejna powieść, w której pojawia się wątek romantyczny. Tym razem jednak książka przedstawia ciemną stronę namiętności, od pierwszej strony decyzje bohaterów prowadzą do wielkiej tragedii. Znudzony monotonnym, rodzinnym życiem Jeremi nawiązuje romans, jest jednak rozdarty. Zarówno żona, jak i kochanka spełniają jego potrzeby – Beata, matka jego dziecka, jest ostoją, zajmującą się domem kobietą, na którą zawsze może liczyć, natomiast nowo poznana Maryśka rozpala jego dawno wygasłe żądze i młodzieńczą beztroskę.

Klasyka science-fiction

Najważniejsze powieści Lema poniżej 11 zł

Kup w promocji na Woblinku

Niedawno w kosmos przy okazji startu rakiety bezzałogowej Elona Muska wystrzelona została nie tylko Tesla z manekinem Starmanem, ale również twardy dysk o pojemności 320 terabajtów, na którym znajduje się wiele plików z kulturowym dorobkiem ludzkości. Wśród nich znalazły się książki Isaaca Asimova, który w cyklu „Fundacja” opisywał sposoby przechowywania wiedzy podczas podróży kosmicznych. Mimo że w walentynkowej promocji nie znalazły się akurat jego książki, to w zamian możecie zakupić powieści polskiego mistrza science-fiction, Stanisława Lema, który również podejmował w swoich książkach tematykę podróży kosmicznych. Poniżej dziesięciu złotych można zdobyć najważniejsze dzieła pisarza, między innymi „Kongres futurologiczny”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Cyberiadę” czy „Powrót z gwiazd”.

Książki w dniach 13.02–19.02 można kupić w promocji na Woblink.com w cenie do 14 złotych! Pamiętajcie o opcji kupna książek w prezencie. Wystarczy podczas zakupów wpisać adres mailowy osoby, której chcemy zrobić niespodziankę na walentynki.