Czytaj PL – najpopularniejsze artykuły 2017 roku w mediach społecznościowych

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/Jak zacząć.../Sławni czytają/TOP Książek by
Pierwszy rok działalności portalu Czytaj PL i kolejna edycja największej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo sprawiły, że ubiegły rok był dla całej redakcji niezwykle intensywny. Przez cały 2017 rok publikowaliśmy wywiady z wieloma pisarzami, prezentowaliśmy najlepsze i najbardziej wyczekiwane książki, a także jako pierwsi zamieszczaliśmy przedpremierowe fragmenty najciekawszych literackich premier. Spośród ponad trzystu tekstów stworzyliśmy zestawienie tych artykułów, które w zeszłym roku były najbardziej popularne w mediach społecznościowych.

1. Akcja Czytaj PL wystartowała! 12 bestsellerowych książek za darmo!

Drugiego listopada ruszyła kolejna edycja akcji Czytaj PL, jednej z największych na całym świecie akcji mających na celu promowanie i rozpowszechnianie czytelnictwa. Na terenie całej Polski można było odnaleźć przeszło siedem tysięcy umieszczonych na plakatach kodów dających na cały miesiąc dostęp do darmowych ebooków. Plakaty znajdowały się między innymi na przystankach autobusowych, w restauracjach czy szkołach. Przez czas trwania akcji każdy mógł uzyskać dostęp do dwunastu świetnych bestsellerów w formie ebooka. Sześć z nich miało również swoją audiobookową wersję. To właśnie ta informacja była najchętniej udostępnianym tekstem w mediach społecznościowych.

Akcja Czytaj PL wystartowała! 12 bestsellerowych książek za darmo!

2. Barcelona z „Cieniem Wiatru” – literackie wędrówki Wiktorii Korzeniewskiej

Ten wyjątkowy tekst jest zapisem literackiej wędrówki po Barcelonie, jaką odbyła oczarowana „Cieniem Wiatru” Wiktoria Korzeniewska. Jej podróż została utrwalona na fantastycznych i niezwykle klimatycznych zdjęciach, które zostały zaprezentowane w tekście. Autorka okrasiła opis swojej podróży śladami książki Zafona cytatami z „Cienia Wiatru”, które dodają całości uroku i magii. Wpis pierwotnie ukazał się na blogu autorki Czytac-Nie-Czytac.blogspot.com.

Barcelona z „Cieniem Wiatru” – literackie wędrówki Wiktorii Korzeniewskiej

3. Najlepsze premiery jesieni!

Jesień to jak powszechnie wiadomo najlepszy czas dla wszystkich moli książkowych. W końcu jesień to niezwykle intensywny okres dla całego rynku wydawniczego. Właśnie wtedy w księgarniach pojawiają się najbardziej wyczekiwane przez wszystkich tytuły. I taka właśnie była ubiegłoroczna jesień. W naszym tekście zagościły takie literackie perełki jak „Labirynt duchów”, „Niksy” czy „Swing time”.

Najlepsze premiery jesieni!

4. Jak zacząć czytać Harlana Cobena?

Dużą popularnością na portalu Czytaj PL cieszą się teksty opisujące, jak zacząć przygodę z którymś z popularnych pisarzy. Tak też było w przypadku tekstu pokazującego, jak zabrać się do czytania książek pisanych przez Cobena. Harlan Coben jest jednym z najpopularniejszych autorów literatury sensacyjnej na całym świecie. Został nagrodzony trzema najbardziej prestiżowymi nagrodami przyznawanymi thrillerom i kryminałom (Edgar Award, Shamus Award i Anthony Award). Każdy pasjonat czytania natknął się lub wkrótce natknie na tę postać. Warto więc wiedzieć, od jakich tytułów zacząć lekturę powieści Cobena, żeby przygoda z tym autorem była satysfakcjonująca.

Jak zacząć czytać Harlana Cobena?

5. Oblicza Małgorzaty Saramonowicz

W artykule przybliżona została postać Małgorzaty Saramonowicz, znanej większości osób jako współautorka scenariuszy do filmu „Lejdis” i serialu „Tango z aniołem”. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to tylko jedna strona działalności literackiej Saramonowicz – druga jest znacznie bardziej niepokojąca i mroczna. Pisarka jest autorką powieści zawierających liczne elementy grozy i będących studium najciemniejszych zakamarków ludzkiej duszy.

Oblicza Małgorzaty Saramonowicz

6. Lato 2017 – TOP 10 tytułów!

W artykule poświęconym letniemu czytelnictwu nasza redakcja wybrała 10 powieści, które naszym zdaniem najlepiej nadają się do lektury podczas wakacyjnego odpoczynku, bez względu na to, gdzie spędza się ten letni okres lenistwa. W tekście zawarto także rady dla wszystkich miłośników odpoczynku z książką u boku.

Lato 2017 – TOP 10 tytułów!

7. Najbardziej wyczekiwane książki 2017 roku

Początek roku jest czasem podsumowań i stawiania sobie celów na nadchodzące 12 miesięcy. Dlatego też jednym z najchętniej czytanych artykułów w zeszłym roku był tekst przedstawiający najbardziej wyczekiwane literackie premiery. Wśród tytułów pojawiły się książki między innymi takich pisarzy jak Harlan Coben i Paula Hawkins.

Najbardziej wyczekiwane książki 2017 roku

8. „Mock. Ludzkie zoo” – niepublikowany fragment!

Ogromną popularnością cieszył się również fragment najnowszej powieści Marka Krajewskiego „Mock. Ludzkie zoo”, który opublikowaliśmy na portalu jako pierwsi.

„Mock. Ludzkie zoo” – niepublikowany fragment!

9. Dziś czarny kot nie przynosi pecha! Najlepsze książki z kotem

Na portalu Czytaj PL umieszczamy także wiele artykułów przybliżających przeróżne, nawet najbardziej nietypowe święta. Jednym z takich tekstów był ten poświęcony Światowemu Dniu Czarnego Kota. W ten dzień postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej książkom, w których ważną rolę odgrywa kot (niekoniecznie czarny). W zestawieniu naturalnie nie zabrakło takich klasyków jak „Mistrz i Małgorzata” oraz „Alicja w krainie czarów”.

Dziś czarny kot nie przynosi pecha! Najlepsze książki z kotem

10. Co czyta Marek Krajewski? – wywiad z autorem

Marek Krajewski to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, tworzący w gatunku zwanym retro kryminał. Jest twórcą między innymi niezwykle poczytnych powieści o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. W wywiadzie z pisarzem zapytaliśmy między innymi o to, jakie książki ukształtowały go jako autora tak przerażających książek.

Co czyta Marek Krajewski? – wywiad z autorem

Powyższe podsumowanie nie powstałoby oczywiście bez was, naszych czytelników – to wy stworzyliście tę listę najlepszych artykułów. Po waszych wyborach możemy stwierdzić, o czym chcecie czytać i jakie tekst przypadają wam najbardziej do gustu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy nadal was zaskakiwać, bawić i intrygować.