Najlepsze premiery jesieni!

w dziale Archiwum by

Mimo że za oknem naprawdę piękne lato (a może właśnie dlatego?) moje myśli powoli zaczynają wybiegać ku zimniejszym miesiącom. Jesień to zawsze bardzo dobry czas dla książkowych moli. Z dwóch powodów. Po pierwsze nie ma nic lepszego w zimne deszczowe wieczory niż zagrzebać się w ciepłym kocyku z kubkiem herbaty i dobrą książką. Po drugie jesień to bardzo intensywny czas dla rynku wydawniczego. Wtedy pojawiają się naprawdę świetne tytuły. Tak też zapowiada się jesień 2017! A na jakie książki warto czekać w tym roku? Poniżej znajdziecie 5 najciekawszych, według mnie, premier tej jesieni.

 Niksy, Nathan Hill

Premiera: 13 września

Niksy to demony, które oszałamiają i uwodzą, wciągają do swojego świata i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Każdy widzi je inaczej. Niksa to ktoś, kogo kochałeś, ale nie potrafiłeś przy sobie zatrzymać. Albo coś nieuchwytnego, czego szukasz przez całe życie, o czym marzysz, choć jest nieosiągalne. Każdy ma swoją niksę.

Dla głównego bohatera tej powieści – Samuela Andresena-Andersona – niksą jest jego matka, która porzuciła go, gdy miał 11 lat. Teraz Samuel jest trzydziestoletnim nauczycielem, usiłującym napisać powieść, ale większość jego uwagi pochłania gra RPG o nazwie Elflandia. I właśnie wtedy, po tylu latach, w telewizji pojawia się jego matka – Faye. Przedstawiana jako radykalna hipiska z podejrzaną przeszłością, która zaatakowała republikańskiego kandydata na prezydenta, szybko staje się hitem internetu. Samuel widzi w tej sytuacji szansę na dostarczenie wydawcy obiecanej książki – postanawia napisać o swojej matce. To wszystko sprawi, że będzie musiał zmierzyć się z przeszłością. Nadszedł czas, by stoczyć walkę z niksami, o których opowiadała mu matka.

Nathan Hill w swojej debiutanckiej powieści przedstawia powikłaną historię, w którą wplata ogromną liczbę wątków. Znajdziemy tu chicagowskie zamieszki z 1968 roku, nordycką mitologię, gry komputerowe, dorastanie w latach 50. i wiele innych rzeczy.

Słup ognia, Ken Follett

Premiera: 13 września

Długo wyczekiwana przez fanów Folletta powieść nareszcie trafi także do polskich czytelników. Już we wrześniu poznamy kontynuację Filarów ziemi oraz Świata bez końca.

Młody Ned Willard wraca na święta Bożego Narodzenia do domu rodzinnego stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Nikt jeszcze nie przeczuwa, że kolejny rok – 1558 – wywróci życie Neda do góry nogami i zmieni Europę na zawsze. W konflikcie między katolikami a protestantami Ned i jego ukochana Margery Fitzgerald znajdą się po przeciwnych stronach.

Ned rozpoczyna pracę dla Elżbiety Tudor. Gdy zostaje ona królową, cała Europa staje przeciw niej. Młoda ambitna królowa powołuje pierwszą tajną służbę, mającą ostrzegać ją przed planowanymi zamachami i rebeliami oraz zamiarami wrogów.

Czy w takich warunkach istnieje szansa, że miłość Neda i Margery przetrwa?

Swing time, Zadie Smith

Premiera: 9 października

Piąta powieść autorki Białych zębów pojawi się u nas w październiku. Swing time opowiada o dwóch ciemnoskórych dziewczynkach mieszkających w nie najlepszej dzielnicy Londynu, które marzą o tym, żeby zostać tancerkami. Tylko jedna z nich – Tracey – ma talent. Ich historię opowiada ta druga, bezimienna narratorka. Przyjaźń dziewcząt, skomplikowana i burzliwa, niespodziewanie się kończy i chociaż już nigdy nie uda im się odbudować relacji, nigdy o sobie nie zapomną. Nic dziwnego, że nową książkę od razu skojarzono z powieściami włoskiej pisarki Eleny Ferrante. Ale spokojnie, Smith nie napisała ksiażki w stylu Ferrante, za to jak najbardziej w stylu Smith. Dużo miejsca poświęca tematom, które pojawiają się w jej poprzednich książkach: rasie, pochodzeniu, wychowaniu, korzeniach, o tym, co sprawia, że stajemy się tym, kim jesteśmy.

Na zachętę dodam tylko, że powieśż Swing time dostała niedawno nominację do prestiżowej nagrody National Book Critics Circle Award.

Labirynt duchów, Carlos Ruiz Zafón

Premiera: 11 października

Carlos Ruzi Zafón to mistrz tworzenia magicznej, niesamowitej i pełnej tajemniczości aury. W jego prozie odkrywamy Barcelonę XX wieku pełną tajemniczych uliczek i jeszcze bardziej tajemniczych bohaterów. Każda z dotychczasowych książek składających się na cykl „Cmentarz zapomnianych książek” stawała się światowym bestsellerem.  W październiku trafi do księgarń długo wyczekiwana czwarta, ostatnia część tego cyklu.

Mamy tu Barcelonę, lata 50. i Daniela Sempere, który próbuje odkryć prawdę o śmierci swojej matki. Pomoże mu w tym oczywiście niezawodny przyjaciel, Fermin Romero de Torres oraz żona Bea. Jednak gdy Daniel myśli, że jest o krok od rozwiązania zagadki, odkrywa inną, o wiele większą i jeszcze bardziej mroczną tajemnicę.

Z niecierpliwością czekamy, jaki finał tej czterotomowej historii zaserwuje nam Zafón. Wydawca zapowiada, że ta historia przypomni nam, dlaczego kochamy czytać książki. Brzmi nieźle!

Czarownica, Camilla Läckberg

Premiera: 8 listopada

Nowa powieść królowej szwedzkiego kryminału pojawi się na księgarskich półkach już w  listopadzie. To już dziesiąta książka cyklu o Patrkicku Hedströmie i Erice Falck, której akcja rozgrywa się we Fjällbace.

Z gospodarstwa niedaleko Fjällbacki ginie czteroletnia dziewczynka. To wydarzenie przypomina historię sprzed 30 lat, kiedy w tym samym miejscu zaginęła inna dziewczynka, a niedługo potem znalezione zostało jej ciało. Wtedy do zbrodni przyznały się dwie trzynastolatki, które potem odwołały swoje zeznania. Uznano je za winne, ale z powodu wieku nie zostały ukarane. Jedna z nich żyła spokojnie we Fjällbace, a druga została znaną aktorką i teraz ponownie pojawiła się w miasteczku, aby kręcić film o Ingrid Bergman. Czy to może być przypadek?

Patrick z pomocą Eriki próbuje rozwikłać zagadkę nowej i starej zbrodni. Przy okazji odkrywają również historię sprzed 300 lat o kobiecie oskarżonej o czary. Czy te wszystkie zdarzenia się ze sobą łączą? Jak się to wszystko rozwiąże, dowiemy się już w listopadzie!

Katarzyna Skrzypczyk-Matuszczyk

O autorce

Zawodowo: związana z platformą e-bookową Woblink.com 

Cel życiowy: przeczytać wszystkie książki świata

Ilość książek przeczytanych do tej pory: zbyt mało

Znaki szczególne: miłość do szczurów i innych futerkowców