Czytaj PL – najlepsze artykuły 2017 roku

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Dla zabieganych/Jak oni czytają/Jak zacząć.../TOP Książek by

Za nami pierwszy intensywny rok działalności, w trakcie którego odbyła się także najbardziej efektywna edycja ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL. Przez cały ten czas pisaliśmy o najważniejszych zapowiedziach literackich, publikowaliśmy wywiady z pisarzami i wydawcami, regularnie donosiliśmy o najciekawszych newsach dotyczących książek. Spośród przeszło trzystu artykułów prezentujemy te, które w ubiegłym roku były przez was najchętniej czytane.

I. Najbardziej wyczekiwane książki 2017 roku.

Początek roku to czas podsumowań i wyznaczania sobie celów na następne 12 miesięcy. Najchętniej czytanym artykułem w ubiegłym roku kalendarzowym był tekst poświęcony najbardziej wyczekiwanym premierom literackim. Wśród zapowiadanych tytułów znalazły się książki Michaela Dobbsa, Pauli Hawkins czy Harlana Cobena.

II. Jak przeczytać Harry’ego Pottera w 77 minut? Wystarczy aplikacja

Przeczytanie Harry’ego Pottera w 77 minut. Niemożliwe? A jednak! Postanowiliśmy wypróbować metodę szybszego pochłaniania książek i efekty znacznie przerosły nasze oczekiwania. O tym, jak przyspieszyć tempo czytania i poszerzyć możliwości zrozumienia tekstu, pisał na początku ubiegłego roku Mikołaj Kołyszko.

III. Akcja Czytaj PL wystartowała! 12 bestsellerowych książek za darmo!

2 listopada wystartowała jedna z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo, Czytaj PL. W całej Polsce można było znaleźć 7 tysięcy darmowych wypożyczalni e-booków m.in. na przystankach autobusowych, w szkołach, bibliotekach czy restauracjach. Przez ponad miesiąc zupełnie za darmo można było uzyskać dostęp do dwunastu bestsellerów w formie ebooka, a sześć z nich dodatkowo miała postać audiobooka. Informacja o akcji była także jednym z najchętniej udostępnianych artykułów w mediach społecznościowych.

IV. Jak zacząć czytać Lovecrafta? – poradnik dla początkujących
V. Prawda o Cthulhu ujawniona – znamy inspiracje H.P. Lovecrafta

Na czwartym i piątym miejscu znalazły się artykuły poświęcone twórczości amerykańskiego mistrza grozy H.P. Lovecrafta, oba autorstwa miłośnika jego prozy, Mikołaja Kołyszki. Pierwszy z nich dedykowany jest czytelnikom, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z twórczością Lovecrafta, w drugim natomiast w bardzo pogłębiony, naukowy sposób opisane zostały inspiracje, którymi kierował się pisarz podczas tworzenia swojej mitologii.

VI. Dlaczego zacząłem słuchać audiobooków?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu książki były dostępne tylko i wyłącznie w formie papierowej, jednak postęp technologiczny pozwolił na rozwinięcie wielu sposobów obcowania z literaturą. Obecnie możemy wybierać między formą ebooka, interaktywnej gry, zdigitalizowanej liberatury oraz audiobooka. Nowe formy literackie mają swoich zwolenników, ale nadal wielu czytelników wiernych tradycyjnej książce od nich stroni. W gronie konserwatywnych czytelników do niedawna był Mikołaj Kołyszko, który w swoim artykule opisuje, jak zmieniło się jego podejście do słuchania książek, od zdecydowanej niechęci po przyjaźń na dobre i na złe.

Zobacz audiobooki na Woblinku

VII. Jak zacząć czytać Pratchetta?

Na siódmym miejscu znalazł się kolejny tekst poświęcony wprowadzeniu w literaturę pisarza z ogromnym dorobkiem literackim. W swoim artykule Magdalena Stępień opisała różne ścieżki, którymi można odkrywać uniwersum autora „Świata Dysku”. Zmarły w 2015 roku pisarz zdążył w swoim życiu napisać przeszło 60 książek, w związku z czym przewodnik po jego twórczości może okazać się pomocny dla wielu zagubionych czytelników.

VIII. Jak zacząć czytać książki Katarzyny Bondy?

Ósme miejsce to również artykuł pomocny przy rozpoczęciu przygody z twórczością pisarza z kilkunastoma książkami na koncie. Tym razem mamy do czynienia z polską autorką – Katarzyną Bondą. Martyna Gancarczyk pisze zarówno o jej seriach kryminalnych, jak i książkach nie wchodzących w żaden cykl, a także o reportażach. Jak widać w zestawieniu, seria „Jak czytać?” okazała się w ubiegłym roku zdecydowanie najpopularniejsza.

IX. Jak zacząć czytać z dziećmi powieści fantasy?

Fantastyka to gatunek literacki, który w głównej mierze opiera się na kreowaniu rzeczywistości pełnej magii i fantastycznych stworzeń, w której bardzo często podejmowane są ważne tematy takie jak moralność, walka dobra ze złem, konflikty wewnętrzne i przemiany bohaterów. Fantasy jest najlepszym gatunkiem literackim do wpajania dzieciakom miłości do książek, a także w atrakcyjnej formie zachęcającym do nauki. Wielu rodziców czytających dzieciom staje przed dylematem, od której książki zacząć oswajanie swoich pociech z literaturą fantastyczną i która pozycja będzie odpowiednia dla ich wieku. W artykule Katarzyny Skrzypczyk nie mogło zatem zabraknąć J.K. Rowling, Ricka Riordana, C.S. Lewisa czy Roalda Dahla.

X. 13 powodów, dla których lepiej przeczytać książkę, niż obejrzeć serial

W dobie rosnącej na całym świecie popularności seriali coraz częściej na warsztat brane są mniej lub bardziej znane książki, na kanwie których powstają scenariusze. „Gra o tron”, „Opowieść podręcznej”, „Mindhunter” czy „House of Cards” to tylko kilka przykładów bardzo udanych adaptacji. Wśród najchętniej czytanych artykułów ubiegłego roku znalazł się też jeden poświęcony produkcji Netflixa powstałej na bazie książki Jaya Ashera „13 powodów”.

To krótkie podsumowanie nie powstałoby gdyby nie wy, nasi czytelnicy. To no podstawie waszych odwiedzin na stronie jesteśmy w stanie ocenić co najbardziej wam się podoba i o czym chcecie czytać. Mamy nadzieję, że w 2018 roku uda nam się was pozytywnie zaskoczyć, rozbawić, zaintrygować. A sobie życzymy żeby z coraz większym zdumieniem sięgać do podsumowań waszej aktywności na portalu.