Wyzwania czytelnicze 2018 – zmieniaj z nami świat na lepsze

w dziale Archiwum/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

Szanowni Państwo, mamy dobrą wiadomość: wszyscy czytający to zdanie dotrwali do 2018 roku 😉 Co więcej wiemy już, jakie premiery książkowe są najbardziej wyczekiwane, wiemy, jakie książki zrobią pozytywne zamieszanie na początku stycznia. Czas podjąć kolejne czytelnicze wyzwanie! Jeśli nie wiecie, które wybrać, spieszymy z pomocą.

Podobnie jak w zeszłym roku wyzwania uszeregowaliśmy ze względu na poziom trudności.

Poziom wyzwania: Początkujący

Jeśli ktoś nie jest typowy czytelnikiem, ale chce znaleźć się w lepszej (czyli pełnej książek) części naszego społeczeństwa, powinien stawiać sobie realistyczne wymagania. Nawet jeśli przeczyta choć JEDNĄ książkę w ciągu roku, znajdzie się w gronie 37% najbardziej zaangażowanych czytelniczo osób w naszym kraju! Niedoświadczonym czytelnikom polecam więc poniższe wyzwanie

Przeczytam książkę w 2018 roku!!!

Możesz też szybko znaleźć się (wg danych Biblioteki Narodowej) w jeszcze ambitniejszym gronie 10% najbardziej zaangażowanych czytelników w Polsce, podejmując wyzwanie:

Przeczytam 2 książki w 2018 roku

Poziom wyzwania: Średnio zaawansowany

Zakładając jednak, że nie znalazłeś się na tej stronie przypadkiem, to powyższe wyzwania są dla Ciebie zbyt nisko zawieszoną poprzeczką. Najprawdopodobniej czytasz przynajmniej jedną książkę w ciągu miesiąca, więc z łatwością poradzisz sobie z wyzwaniem:

12 książek w 12 miesięcy –> 2018

No ale gdzie w tym zabawa? Pewnie i bez wyzwania przeczytałbyś tyle, jeśli nie więcej ciekawych tytułów. Jednak jak zwykle blogosfera czytelnicza przyszła na ratunek, wymyślając ciekawe klucze, według których możemy wybrać odpowiednie lektury.

Wielki Buk jak zwykle przygotował swoją ciemną i jasną listę 12 książek (dla lubiących zarówno zwykłe, jak i te bardziej mroczne powieści):

A Wiedźmowa Głowologia swoją:

Możesz też zdecydować się na poprawę swoich umiejętności językowych i podjęcie wyzwania:

Przeczytam 12 książek po angielsku w 2018 roku

lub Przeczytam 12 książek w języku obcym w 2018

Ponadto możesz skupić się na codziennej pracy nad swoim czytelniczym życiem, nie licząc liczby przeczytanych tytułów. W końcu są książki grubsze i chudsze, a osoba, która przeczyta trzy krótkie nowele nie jest bardziej zaangażowanym czytelnikiem niż człowiek, który w tym samym czasie zapozna się z połową dowolnej książki Normana Daviesa.

 

Poziom wyzwania: Trudny

Najbardziej popularnym wyzwaniem czytelniczym na świecie jest #52BooksChallenge, który ma zmotywować czytelników do pochłaniania jednej książki tygodniowo. Nie ma znaczenia, czy będą to kryminały, tomiki poezji, biografie czy powieści obyczajowe. Cel jest prosty i konkretny, i wbrew pozorom wcale niełatwy.

By wziąć udział w wyzwaniu, po prostu wrzucasz opis lub zdjęcie z opisem przeczytanej książki na swoje konto na Twitterze lub Instagramie 🙂 W ten sposób nie tylko bierzemy udział w wydarzeniu, ale też pokazujemy, że nas czytających jest coraz więcej! J

Przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, by ze swoich osiągnięć cieszyć się też na FB, np. w grupie Przeczytam 52 książki w 2018 roku.

Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, już teraz możesz zatroszczyć się o jego pasję czytelniczą, jednocześnie spędzając z nim wiele pięknych chwil dzięki dołączeniu do grupy

Przeczytam Dziecku 52 książki w 2018 roku

Poziom wyzwania: Szalony

Są też wyzwania, które nie podają precyzyjnej ilości książek do przeczytania, ale liczbę determinują od… naszej budowy. I o ile drobna osoba nie będzie mieć większego problemu z poniższym wyzwaniem:

To już z pewnością każdy z nas będzie mieć problem z tym:

2018 Reading Challenge GOODREADS

Cennym narzędziem, które pozwoli systematycznie kontrolować stan realizacji naszego wyzwania, może być “Reading Challenge” na czytelniczym portalu społecznościowym Goodreads.com. Po założeniu konta możemy zadeklarować liczbę książek, które zamierzamy przeczytać w danym roku. Na podstawie statystyki strona informuje, czy z naszym tempem dodawania książek na półkę “read” zdążymy z realizacją celu do końca roku!

Czy warto się tak chwalić swoim czytelniczym życiem, publicznie podejmując tego typu wyzwania? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, natomiast naszym zdaniem odpowiedź jest jedna: WARTO. Badania Biblioteki Narodowej wyraźnie pokazują, że im więcej jest czytelników wokół badanej osoby, tym chętniej ona sama czyta książki. Zaś samo czytanie nie tylko poszerza wyobraźnię, zasób używanych słów, ale też sprawia, że ludzie stają się bardziej empatyczni (http://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/osoby-czytajace-ksiazki-sa-bardziej-empatyczne-od-pozostalych). Można stąd wyciągnąć wniosek, że czytając i promując czytelnictwo (choćby przez dawanie przykładu) zmieniamy świat na lepsze.

Mikołaj Kołyszko

Kuba Krasny

O autorach:

Zdjęcie przedstawiającą Mikołaja Kołyszko. Fotografia jest pracą zbiorową studentów SKF (Darka Kuźmy, Kasi Giermańskiej, Izy Łukasik, Patrycji Popek oraz Małgorzaty Miłek)

Brand manager Woblink.com i red. nacz. portalu CzytajPL.pl. Były red. nacz. magazynu internetowego Masz Wybór.

Z wykształcenia: magister religioznawstwa.

Z zamiłowania: dziennikarz, pisarz.

Wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku (kategoria „Recenzja”).

Autor książek: Groza jest święta, Tajemne Oblicze Świata, Tajemne Oblicze Świata II. Piekielny Szyfr i Wegetarianizm bez tajemnic.

Zdjęcie autora jest pracą zbiorową studentów SKF (Darka Kuźmy, Kasi Giermańskiej, Izy Łukasik, Patrycji Popek oraz Małgorzaty Miłek).

Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali.
Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.

Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.

Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.