30 grudnia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

W ostatnim przeglądzie książkoholicznego internetu w 2017 roku piszemy między innymi o czytaniu wśród rekinów, Schronisku Książek, kolejnych głośnych oskarżeniach o plagiat i Harrym Potterze wśród gwiazd. Od stycznia ruszamy z kolejnymi okołoliterackimi doniesieniami, a tymczasem życzymy Wam wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, udanego sylwestra i samych dobrych książek. Do siego roku!

Czytanie w towarzystwie rekinów

Właściciele Aquaparku w Redzie (woj. pomorskie) zaskoczyli wszystkich czytelników. Już niedługo w towarzystwie rekinów będzie można czytać zupełnie za darmo książki i czasopisma. W sąsiedztwie wielkiego przeszklonego akwarium otwarta zostanie mediateka – filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie.

Weź książkę ze schroniska!

Warszawiaku, nie masz pomysłu, co ciekawego przeczytać? Pomocne może okazać się schronisko… dla książek. Na ulicy Koszykowej 26/28 narodziła się kapitalna inicjatywa – Schronisko Książek, z którego można bezpłatnie przygarnąć nawet do dziesięciu tytułów. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Informatora Stolicy.

Znamy sędziów przyszłorocznej edycji The Man Booker Prize

Końcówka roku to czas podsumowań. Większość prestiżowych nagród została już przyznana, zaczynamy więc zerkać w stronę zapowiedzi i nowości wydawniczych, a także czekamy na publikacje książek laureatów zagranicznych nagród, które jeszcze nie doczekały się polskich tłumaczeń. Tymczasem poznaliśmy jurorów przyszłorocznej edycji Man Bookera. Listę pięciu nazwisk możecie poznać, wchodząc na portal Oczytanego Faceta.

Kolejny plagiat na szczycie?

Nie tak dawno pisaliśmy w przeglądzie o oskarżeniach o plagiat kierowanych w stronę Dana Browna. Tym razem podejrzaną o wykorzystanie cudzej historii została autorka „Zaginionej dziewczyny – Gillian Flynn. Leslie Weller, autorka scenariusza „Out of the Blue”, pozwała do sądu Davida Finchera, Reese Witherspoon oraz Gillian Flynn o kradzież i przerobienie jej tekstu najpierw na potrzeby książki, a następnie filmu. Więcej o tym na stronie Niestatystyczny.pl

Znajdź na Woblink.com
Harry Potter wśród gwiazd

Z badań The Bing Bang Fair wynika, że przeszło 70% brytyjskiej młodzieży w wieku od 7-19 lat nigdy nie szukało na niebie konstelacji gwiazd, a prawie 30% nie potrafi rozpoznać żadnej z nich. Wychodząc naprzeciw niewiedzy i brakowi zainteresowania kosmologią, z inicjatywy targów przy współpracy University of Birmingham powstał projekt Look Up To The Stars, dzięki któremu odświeżono nazwy i nawiązania kulturowe istniejących już konstelacji. Więcej o tym przeczytacie na stronie Niestatystyczny.pl

Tym przeglądem żegnamy się z Wami w 2017 roku!