Najlepsze książki pod choinkę, część II

w dziale Archiwum/Co warto czytać? by

W drugiej części naszego zestawienia najlepszych książek pod choinkę zaproponujemy powieści pełne świątecznego klimatu i wzruszające historie o prawdziwej miłości, ale nie zapomnimy też o miłośnikach science fiction czy literatury popularnonaukowej. Znajdziecie tu także prezentowe propozycje dla młodych (i bardzo młodych) czytelników. Zapraszamy do lektury!


Dla fanów świątecznych klimatów

„Psiego najlepszego. Był sobie pies na święta” W. Bruce Cameron

„Psiego najlepszego” to najnowsza powieść autora odnoszącej niepodważalny sukces książki „Był sobie pies”.
Główny bohater, Josh Michaels, odkrywa, że sąsiad podrzucił mu pod drzwi suczkę Lucy. Jakby tego było mało, okazuje się, że Lucy jest w ciąży. Josh nie może pozostać obojętny wobec mądrego spojrzenia brązowych oczu ciężarnej suczki i mimo tego, że nigdy wcześniej nie miał żadnego zwierzęcia domowego, postanawia przyjąć ją pod swój dach.
Kiedy na świat przychodzi pięć uroczych urwisów, bohater idzie po pomoc do pobliskiego schroniska. Natrafia tam na Kerri, która pomaga mu w nowej sytuacji i uczy, jak dbać o pieski. Razem przegotowują szczeniaki do świątecznej adopcji, w ramach której planują znaleźć im kochające domy. Między Joshem i Kerri rozwija się uczucie, a mężczyzna zaczyna się zastanawiać, czy kiedy przyjdzie termin oddania piesków do nowych rodzin będzie w stanie bez nich żyć.

Znajdź na Woblink.com
„Serce z piernika” Magdalena Kordel

Klementyna jest mistrzynią w pieczeniu cudownie pachnących pierników. Całe swoje życie spędziła podróżując z miejsca w miejsce – w najbardziej nieoczekiwanych momentach babcia Agata ujmowała jej dłoń i razem wyruszały w nieznane. Obecnie w oczach swojej małej córki Dobrochny Klementyna widzi własną dziecięcą niepewność i strach wywołany widokiem babci przygotowującej się do drogi. Bohaterka ma świadomość tego, że wreszcie nadszedł czas na zmianę całego dotychczasowego życia i spełnianie marzeń. Powieść Magdaleny Kordel przenosi czytelnika w magiczny świat, gdzie cuda naprawdę się zdarzają, a siła marzeń ma ogromną moc. „Serce z piernika” wprawia w świąteczny klimat i pozwala poczuć magię tego wyjątkowego czasu. To książka pełna ciepłych uczuć, dobroci, wzruszeń i życzliwości.

Znajdź na Woblink.com

Dla fanów miłosnych historii

„It Ends with Us” Colleen Hoover

Lily Bloom od zawsze idzie pod prąd. Dlatego nikogo nie zdziwił fakt, że otworzyła kwiaciarnię dla ludzi, którzy nie lubią kwiatów. Co więcej prowadzi ją z pasją i sukcesami. Pewnego dnia poznaje Ryle’a Kincaida – przystojnego lekarza. Między tą dwójką zaczyna rodzić się uczucie. Lily żyje w przekonaniu, że jej życie nie może być już lepsze. W tym miejscu historia mogłaby się zakończyć, jednak jak wiadomo to, co dobre, szybko się kończy. To, co kryje się za pozornie idealnym związkiem, dostrzega tylko dawny przyjaciel Lily, który będzie dla niej ogromnym wsparciem w czekających ją trudnych momentach.

Znajdź na Woblink.com
„Światło, które utraciliśmy” Jill Santopolo

To piękna opowieść o ogromnej sile marzeń, ale także o cenie, jaką nie raz przyjdzie nam zapłacić, jeśli za nimi podążymy. Gabe i Lucy poznali się w jednym z najtragiczniejszych dni XXI wieku – 11 września 2001 roku. Kiedy wieże WTC runęły niczym budowla z piasku, a opadający pył pokrył Nowy Jork, dotarło do nich, że życie samo w sobie jest kruche i ulotne. Nie można więc przeżywać go bez emocji, pasji i oddania. Jest także zbyt krótkie, aby nie spędzić go razem. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia – Gabe przyjmuje pracę reportera na niebezpiecznym Bliskim Wschodzie. Lucy dowiaduje się o decyzji Gaba w dniu, kiedy jej pogram telewizyjny zostaje nagrodzony Emmy. Dzień jej sukcesu i nowego początku staje się równocześnie nieodwracalnym końcem czegoś innego. W kolejnych dniach, miesiącach i latach kobieta będzie zmuszona do podejmowania szeregu rozrywających jej serce decyzji. Będzie również musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pierwsza miłość będzie tą ostatnią.

Znajdź na Woblink.com
Dla fanów prozy obyczajowej
„Ogród małych kroków” Abbi Waxman

„Ogród małych kroków” to piękna historia, która funduje czytelnikom emocjonalną huśtawkę – od morza łez do wybuchów śmiechu.
Od śmierci męża Lili w wypadku upłynęły już trzy lata. Kobiecie udaje się całkiem normalnie funkcjonować, a nawet odnosić sukcesy jako fantastyczna ilustratorka w wydawnictwie. Jednak mimo tego, że Lili poukładała sobie życie bez ukochanego, wciąż bardzo za nim tęskni. Nie chce nawiązywać żadnych nowych znajomości, szczególnie z płcią przeciwną. Cały swój wolny czas spędza z córkami i entuzjastycznie nastawioną do życia siostrą. Dlatego też kiedy Lili zostaje wysłana na kurs ogrodnictwa w ramach przygotowań do jednego z nowych projektów, zabiera je ze sobą. Przez cały czas wszystkie doskonale się bawią, a trawionej tęsknotą kobiecie udaje się nawet na kilka chwil zapomnieć o smutku. Z biegiem czasu okazuje się, że pielęgnowanie grządek i praca przy sadzeniu roślin to nie tylko nowe hobby, ale dokonały sposób, by spojrzeć na swoje życie z zewnątrz i skonfrontować się z trudną prawdą o samej sobie.

Znajdź na Woblink.com
„Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes

To najnowsza powieść Jojo Moyes, autorki takich bestsellerów jak „Zanim się pojawiłeś” oraz „Kiedy odszedłeś”.
W całym życiu Liv nic nigdy nie szło zgodnie z planem. W miejsce radości z powodu miłości męża i wesołych planów na przyszłość pozostała pustka i samotność. Jedyne czego Liv chce, to zaszyć się pod kołdrą i wypić o kieliszek wina za dużo. A wszystko to, by zapomnieć o komorniku czy mężczyźnie, który zniknął bez słowa wyjaśnienia. Jedyne co pomaga przetrwać jej w trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła, to portret dziewczyny – zaręczynowy prezent. To najcenniejsza rzecz, jaką posiada. Portret przypomina Liv o dziewczynie, którą kiedyś była i którą chce się na powrót stać. Więc kiedy ktoś chce jej go odebrać, kobieta musi walczyć zarówno o obraz, jak i o samą siebie. W imię miłości można przecież łamać wszelkie zasady.

Znajdź na Woblink.com

Dla fanów science fiction

„Solaris” Stanisław Lem

„Solaris” to najgłośniejsza książka Stanisława Lema. Należy do kanonu literatury XX wieku – została przetłumaczona na przeszło 40 języków i wydana w nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. To historia kontaktu z obcą cywilizacją będąca tłem dla rozważań o ograniczeniach ludzkiego umysłu i specyfice naszego poznania. Dla jednych czytelników będzie to historia miłosna, dla innych traktat filozoficzny. Głównym bohaterem książki jest psycholog Kris Kelvin, który leci na tytułową planetę Solaris. Doświadcza tam spotkania z formą obcej inteligencji będącą tajemniczym cytoplazmatycznym oceanem. Dotykają go paranormalne wizje i spotyka swoją żonę (która na Ziemi targnęła się na własne życie). Bohater nie wie, co jest realne, a co nie – w żaden sposób nie jest w stanie tego rozróżnić. Do Kelvina dociera, że nigdy nie uda mu się zerwać więzi, jakie łączą go z Ziemią. Książka doczekała się wielu dobrych adaptacji, jak chociażby film „Solaris” wyreżyserowany przez Stevena Soderbergha z Georgem Clooneyem w roli głównej (więcej o filmowych obliczach „Solaris” TUTAJ).

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
„Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” Philip K. Dick

To książka, na podstawie której Ridley Scott nakręcił znanego na całym świecie „Łowcę androidów”. W tym roku do kin weszła jego kontynuacja pod tytułem „Blade Runner 2049”.
„Co to jest człowiek?” – to pytanie jest głównym tematem książki Dicka. Żeby udzielić na nie odpowiedzi, pisarz stworzył sztucznego człowieka. W jego powieści ci sztuczni ludzie to nie poczciwe roboty mające za cel ułatwić ludzkości życie. To nie dobrotliwe i poczciwe roboty z wmontowanymi bezpiecznikami moralności, a androidy. Są one śmiertelne niebezpieczne – wyglądają jak ludzie, ale nie mają w sobie ani krzty człowieczeństwa. Brak im poczucia winy, sumienia czy współczucia. I właśnie brakiem tego ostatniego „ludzkiego czynnika” kieruje się Rick Deckard – łowca zbiegłych androidów. Po złapaniu potencjalnego androida poddaje go testowi na współczucie – istoty pozbawione tej emocji likwiduje z zimną krwią. Tylko w takiej sytuacji co z jego współczuciem?

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Dla fanów  historii

„Na krańce świata” Norman Davies

W swojej najnowszej książce Norman Davies zabiera czytelnika w podróż dookoła świata i historii. Podczas lektury tego opasłego domu każdy będzie miał możliwość poznania urzędniczki paszportowej z Azerbejdżanu, ranczerów z samego serca Teksasu, dziejów pirackiego wybrzeża i losów prawdziwych maharadżów z Indii. Czytelnicy wyruszą wraz z autorem w rejs na Tasmanię i odbędą przejażdżkę rikszami po zatłoczonych ulicach Delhi. To całkowicie nowatorski sposób opowiadania o globalnej historii! A także świeże spojrzenie na Europę. Ta książka to prawdziwa uczta dla wszystkich, począwszy od fanów historii, na wielbicielach przygody i podróży kończąc.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Dla młodzieży

„Ponad wszystko” Nicola Yoon

Maddy wiedzie życie pod kloszem. Prawie całe spędziła w domu, w ogóle go nie opuszczając, a także nie widując ludzi z zewnątrz. Jej jedynymi towarzyszkami są mama i zaprzyjaźniona pielęgniarka sprawująca opiekę nad dziewczyną. Madeline cierpi na bardzo dziwne i rzadkie schorzenie, które można określić jako alergię na cały świat. Wszystko może w Maddy wywołać ostrą reakcję alergiczną i w konsekwencji zabić. Każdy dzień jej życia jest taki sam jak poprzedni. Jedyną odskocznią są dla nastolatki książki, które czyta bez przerwy. Pewnego dnia, kiedy do domu obok wprowadza się nowa rodzina, życie Maddy wywraca się do góry nogami. Poznaje Olly’ego, chłopaka wiecznie ubranego na czarno. Dwoje nastolatków rozpoczyna zakazaną znajomość, która zmusi dziewczynę do podjęcia najważniejszej decyzji w swoim życiu.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
„Początek wszystkiego” Robyn Schneider

Ezra Faulkner to gwiazda w swojej szkole. Jest przystojny i popularny. Miał też zostać królem balu maturalnego. Tak było, zanim jego życie rozpadło się na kawałki. Zdradziła go dziewczyna, jego kolano zostało roztrzaskane, a świetnie zapowiadająca się sportowa kariera legła w gruzach. Cassidy Thorpe jest dziewczyną inną niż wszystkie. Podróżowała po całym świecie i zna najdziwniejsze słowa. Spotkanie Ezry i Cassidy to przypadek, ale taki, który zmieni ich życie na zawsze. Dziewczyna pokazuje niedoszłemu sportowcowi świat, w którym zamiast końca jest tylko nowy początek.

Znajdź na Woblink.com

Dla dzieci

„Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości” Andrea de la Barre de Nanteuil

To druga część fantastycznej książki „Historia Mademoiselle Oiseau”.

Nadszedł w końcu listopad. Jesień była wspaniała. Tak wspaniała, jak tylko wspaniała może być jesień w Alei Minionych Czasów usytuowanej w samym sercu Paryża. Od pewnego pamiętnego, sierpniowego dnia, kiedy to Mademoiselle usiadła na zielonym dywanie i wyfrunęła przez balkon minęło już dokładnie pięćdziesiąt dziewięć dni. Mała Isabella została więc w mieszkaniu Juliette Oiseau sama jak palec. Co więcej dopiero teraz zorientowała się, że pod rzędami falbanek i żabotów kryją się mroki przeszłości. Dawne życie skrywa wiele tajemnic i pospiesznych pożegnań. Zostały po nim jednak marzenia i wielka siła siostrzanej miłości. Dziewczynka musi spieszyć się i odnaleźć skrywaną od lat prawdę, zanim będzie za późno. Musi również ocalić wigilijną tradycję, o której Mademoiselle chce najwyraźniej zapomnieć.

Znajdź na Woblink.com
„Mikołajek” René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

„Mikołajek” to jedna z najpiękniejszych serii książek dla dzieci (i dorosłych) na całym świecie! Każda z książeczek została napisana przez René Goscinnego i zilustrowana przez Jean-Jacques’a Sempégo. Pierwsza historyjka o przygodach charyzmatycznego francuskiego chłopca została opublikowana w 1959 roku. Początkowo nie planowano kontynuacji przygód Mikołajka, jednak entuzjastyczny odzew ze strony czytelników sprawił, że twórcy zgodzili się na stworzenie całej serii fantastycznych książek. Na fali nieustannej popularności historii o bandzie chłopaków i ich przygodach powstał w 2009 roku film „Mikołajek” oparty na całej serii książek. Pięć lat później premierę miał drugi film oparty na tym samym materiale źródłowym zatytułowany „Wakacje Mikołajka”.
W książce „Mikołajek” zebrane zostały w jednym miejscu liczne opowiadania o małym łobuziaku i jego towarzyszach, Joachimie, Euzebiuszu, Alceście czy Ananiaszu. Te chłopaki to najpopularniejsze urwisy w całej historii literatury dziecięcej!

Znajdź na Woblink.com

Jeśli nie macie już czasu na wędrówki po sklepach i staranne wybieranie, księgarnie internetowe (zwłaszcza te sprzedające e-booki) wychodzą wam naprzeciw.
Na przykład na Woblinku możecie kupować e-booki dla swoich bliskich. Wystarczy wybrać książkę, skorzystać z opcji „Wyślij w prezencie”, dodać życzenie i ustawić datę – gotowe!

Mamy nadzieję, że powyższa lista chociaż trochę ułatwi wam wybór idealnych prezentów dla najbliższych.

Martyna Gancarczyk


Najlepsze książki pod choinkę, część I

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).