19 grudnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Noblowski medal sprzedany za 180 tysięcy funtów. W niektórych miastach księgarnie znikają, w innych dostają nagrody. Kolejny mural poświęcony literaturze pojawił się na krakowskiej mapie street artu. Poznaliśmy młodzieżowe słowo 2017 roku. Kilka tysięcy książek trafi do norweskiej Polonii. O tym piszemy w najświeższym, przedświątecznym przeglądzie książkoholicznego internetu.

 

Literacki Nobel sprzedany za 180 tysięcy funtów

Do niecodziennej sytuacji doszło w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s – na licytacji pojawił się tam noblowski medal Doris Lessing. Możliwość kupna medalu była wyjątkową gratką, ponieważ do tej pory w dziedzinie literatury przyznano 114 nagród, a zaledwie 14 z nich trafiło w ręce kobiet. Ostatecznie medal został sprzedany za 180 tysięcy funtów. Nie był to jednak pierwszy przypadek, gdy ktoś wystawił na aukcję najważniejsze literackie wyróżnienie. Więcej szczegółów znajdziecie na portalu Booklips.

Wybrano pięć najlepszych krakowskich księgarni

W Krakowie, Mieście Literatury Unesco, wybrano pięć najlepszych księgarni. Plebiscyt organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, w którym głosowali czytelnicy i klienci księgarni, pozwolił wyłonić zwycięzców: De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II i WAM. Więcej informacji znajdziecie na stronie Co jest grane.

Kolejny literacki mural w Krakowie

Niedawno w Krakowie odsłonięte zostały dwa murale poświęcone Stanisławowi Lemowi. Teraz przyszła pora na autora „Jądra ciemności”. Kraków po raz kolejny oddaje hołd pisarzom, obchody roku Conrada zostają zwieńczone pięknym akcentem, wychodzącym do przestrzeni miejskiej. Zdjęcie muralu autorstwa Artura Wabika, powstałego na bazie projektu Mateusza Kołka, możecie podziwiać na stronie Instytutu Książki.

Najlepsze książki dla dzieci

Po raz kolejny wybrano najlepsze książki dla dzieci według Polskiej Sekcji IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych). Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach: najlepsza książka dla dzieci, najlepsza książka dla młodzieży, najlepsza książka graficzna oraz za ilustracje i koncepcję graficzną. IBBY działa od 1953 roku i ma oddziały w 53 krajach świata. Celem organizacji jest promowanie najciekawszych książek dla młodych czytelników. Listę laureatów znajdziecie na stronie Rmf Classic.

XD

Zakończył się plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2017 zorganizowany przez stronę sjp.pwn.pl. Na portalu Niestatystyczny możecie przeczytać kilka informacji o wyróżnionych słowach oraz uzasadnienie werdyktu. W głosowaniu brało udział przeszło 5 tysięcy osób. Ostatecznie zwyciężyło słowo/emotikon „XD”, chociaż w głosowaniu nie zajęło pierwszego miejsca.

Wybrano młodzieżowe słowo roku 2017. Werdykt może Was bardzo zaskoczyć

Znika kultowa łódzka księgarnia

Przez 35 lat księgarnia-antykwariat Nike przy ulicy Struga 3 w Łodzi znajdowała się wśród najważniejszych miejsc literackich w Polsce. To urokliwe miejsce otwarte w sierpniu 1982 roku odwiedzali między innymi Edward Dziewoński czy Jan Kobuszewski. Niestety Janusz Karol Barański, założyciel prowadzący księgarnię, postanowił zamknąć pewien etap swojego życia. Ostatnie zakupy w Nike będzie można zrobić 30 grudnia. Więcej na stronie łódzkiej Gazety Wyborczej.

Książki dla norweskiej Polonii

Efektem akcji „Książki dla Polonii” było zebranie niemal czterech tysięcy egzemplarzy, które trafią do Polaków mieszkających w Norwegii. Książki zostaną przetransportowane z Piły do stowarzyszenia Polaków w norweskim Alesund. Niektóre z nich trafią do szpitala, inne do Klubu Seniora, a część zostanie wystawiona na licytacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Więcej na stronie asta24.