Listopad 2017 – najciekawsze doniesienia książkoholicznego internetu

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać? by

Jak zwykle oprócz publikowania swoich artykułów zajmowaliśmy się intensywnym obserwowaniem i publikowaniem najciekawszych doniesień ze świata literatury. Listopad nie obfitował w tak głośne festiwale i targi jak październik (premier książkowych było zdecydowanie mniej), za to przez cały miesiąc mogliśmy cieszyć się z darmowego dostępu do 12 bestsellerowych książek w ramach akcji Czytaj PL. To jej poświęciliśmy większość wpisów. Poniżej przedstawiamy najciekawsze listopadowe doniesienia z książkoholicznego internetu, o których pisaliśmy, a których na pewno nie możecie przegapić!

Co kupić na prezent molowi książkowemu?

Zbliżają się mikołajki i święta Bożego Narodzenia. To oznacza prezentowe szaleństwo, podczas którego wszystkie centra handlowe i sklepy internetowe starają się przyciągnąć klientów. Co jednak zrobić, gdy nie mamy pomysłu na prezent, a osoba, którą chcemy obdarować ma już dosłownie wszystkie książki? Naprzeciw problemowi wyszedł portal Bookeriada, który opublikował zestawienie dwudziestu gadżetów, które uszczęśliwią każdego mola książkowego.

Polska książka sprzedana w Chinach w ponad milionie egzemplarzy

Takie informacje lubimy najbardziej. Znakomici polscy autorzy książek dla dzieci, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, odnieśli kolejny międzynarodowy sukces. Ich książka „Mapy” sprzedała się w Chinach w nakładzie przeszło miliona egzemplarzy. Z tej okazji Instytut Polski w Pekinie zorganizował serię spotkań autorskich w Szanghaju, Hangzhou i Pekinie. Więcej o tym przeczytacie na stronie bankier.pl – wyjątkowo odsyłamy do portalu, który nie ma zbyt wiele wspólnego z literaturą.

Lem w projekcie hip-hopowym

MC Silk, znany z nagrania klipu „Pale kid from Poland”, który 6 lat temu podbił polskiego Youtube’a i szybko stał się viralem, powrócił z kolejnym hitem. Tym razem podjął się zadania na większą skalę. 29 listopada w sieci pojawił się teledysk do utworu „Ostatni z nas”, będący zapowiedzią projektu, który narodził się we współpracy z Polskim Radiem i Filmoteką Narodową. Jest to artystyczna, intermedialna próba zwizualizowania przyszłości na podstawie dzieł Stanisława Lema. W teledysku można usłyszeć słowa autora „Solaris”. Zresztą, zobaczcie sami…

Śniadanie u Tiffany’ego (bez cudzysłowu)!

W słynnym nowojorskim sklepie z biżuterią Tiffany wreszcie można zjeść… śniadanie. Lokal przez wiele lat mylnie kojarzony był z kawiarnią. Wszystko za sprawą noweli amerykańskiego pisarza Trumana Capote, w której główna bohaterka marzy o zjedzeniu śniadania w tym prestiżowym butiku. 10 listopada właściciele Tiffany’ego postanowili otworzyć kawiarnię Blue Box Cafe, w której można zjeść m.in. croissanty, owoce sezonowe, gofry, jaja z truflami, wędzonego łososia oraz napić się kawy. Więcej na stronie booklips.pl

Zdjęcie z Gollumem!

Biblioteka w Morągu znowu zaskakuje i udowadnia, że życie bibliotekarza nie musi być nudne. W tym roku odbyła się tam kolejna edycja warsztatów fotograficznych, których efektem jest wernisaż otwarty dla zwiedzających do 18 grudnia. Tematem tegorocznej edycji były lektury szkolne. Uczestnicy mieli za zadanie stworzenie dwunastu zdjęć, na których miał znaleźć się czytelnik tak zaangażowany w lekturę, że jego świat realny przenika się z tym przedstawionym w książce. Grafiki możecie zobaczyć na stronie niestatystyczny.pl.

Pomijaj sceny seksu!”

Zwracacie uwagę na dedykacje w książkach? Na portalu niestatystyczny.pl pojawiła się druga część zestawienia niecodziennych dedykacji autorstwa m.in. Matthew Kleina, Jenny Lawson, Tada Williamsa, Marka Z. Danielewskiego. Pisarze dedykują książki członkom rodziny czy kochankom, a niektóre z nich są niezwykle intrygujące, jak chociażby ta autorstwa Joan Rivers, skierowana do Kanye’go Westa w książce „Diary Of A Mad Diva”.