„Ostatni z nas” – MC Silk feat. Stanisław Lem

w dziale Archiwum by

29 listopada do sieci trafił teledysk utworu MC Silka pt. „Ostatni z nas”. Stanowi on część projektu stworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym oraz Radiową Czwórką. Jak przystało na takie trio, projekt „MC Silk vs Lem” to wielopoziomowe przedsięwzięcie będące interpretacją wizji przyszłości Stanisława Lema.

MC Silk w oparciu o twórczość pisarza postanowił przedstawić nam świat Ostatniego. Siedmiominutowy obraz nie jest jedynie dopełnieniem utworu muzycznego, ale stanowi pełnoprawne dzieło, które zabiera widza w podróż do świata przyszłości.

MC Silk po raz kolejny zaskakuje nas swoimi stylem, umiejętnościami i barwnym storytellingiem. Jednak stworzenie historii pełnej metafor i nawiązań do twórczości Stanisława Lema to dopiero początek. MC Silk zajął się także produkcją i postprodukcją video, co jest rzadko spotykaną praktyką wśród twórców muzycznych. Wynikiem tego jest niesamowicie klimatyczny, spójny i kompletny videoklip, którego powstaniem artysta zajął się od pierwszej do ostatniej minuty.

To nie wszystko! Dopełnieniem utworu i videoklipu jest zin, który został stworzony przez uznanych polskich artystów. Opiekunem merytorycznym graficznej części projektu był Jerzy Łanuszewski (zin „Warchlaki”, „Rogdena”) i Monika Lisowska. W zin zaangażowani byli: Katarzyna „Zavka” Zawadka („Głodny Jaś i żarłoczna Małgosia”, „Lost Minds”), Krzysztof Hain („Autopilot”, „The Last Robot”), Jakub „dem” Dębski („Jeże”, „Ostatni serwer”), Krzysztof „Prosiak” Owedyk („Będziesz smażyć się w piekle”, „Ósma czara”), Kamil Targosz (malarz i grafik, znany głównie z identyfikacji oraz okładek wydawnictwa Czarnego), a także Łukasz Janusz. Zaproszeni twórcy dokonali graficznej interpretacji słów utworu. Warto zaznaczyć, że przed przygotowaniem prac artyści nie widzieli teledysku, zatem ich dzieła stanowią swobodną interpretację tekstu. Skonfrontowaną w zinie ze zdjęciami pochodzącymi z videoklipu.