Czytaj PL – przegląd najlepszych artykułów listopada

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Jak czytać? by

W ciągu dnia słońce niemiłosiernie krótko panuje na niebie, w termometrze za oknem rtęć coraz częściej okupuje okolice zera, widać wyraźny skok liczby odtworzeń „Last Christmas” na portalach streamingowych, na wielu stronach internetowych pojawiają się zestawienia „najlepszych 2017 roku”, a galerie handlowe i centra miast zaczynają przypominać choinki. To zwiastuje tylko jedno – kończy się listopad i niebawem nadejdą święta. To też znak, że zbliża się koniec tegorocznej edycji największej akcji promującej czytelnictwo w Polsce – Czytaj PL.

Dla naszej redakcji listopad był niezwykle pracowity ze względu na start ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo – Czytaj PL. Z tej okazji pisaliśmy głównie na tematy związane z akcją – o (prawdopodobnie) największej książce na świecie, która stanęła na Rynku Głównym w Krakowie, o plakatach z kodami QR i miejscach, gdzie można je znaleźć, o „Obietnicy” oraz o książkach, które znalazły się w akcji. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej artykułów, które w listopadzie ukazały się na naszej stronie.

Historia Polski w wersji real i alt

11 listopada obchodziliśmy dziewięćdziesiątą dziewiątą rocznicę odzyskania niepodległości. Święto Niepodległości to bardzo dobra okazja do przyjrzenia się bliżej polskiej historii. Zebraliśmy dla was najciekawsze książki non-fiction o najważniejszych momentach w dziejach naszego kraju. Znalazło się też coś dla czytelników nie przepadających za literaturą faktu. W zestawieniu pojawiły się bowiem „Widma” Łukasza Orbitowskiego i „Xavras Wyżryn” Jacka Dukaja, czyli dwa doskonałe przedstawienia alternatywnej wersji historii Polski.

Znajdź na Woblink.com
10 najlepszych książek z kotem

Na naszym portalu staramy się umieszczać artykuły również przy okazji różnorakich nietypowych świąt i ciekawych rocznic, niekoniecznie związanych z literaturą. Tym razem inspiracją stał się Światowy Dzień Czarnego Kota, który obchodzony jest 17 listopada, dlatego przyjrzeliśmy się bliżej książkom, w których istotną rolę odgrywa to właśnie zwierzę. W zestawieniu umieściliśmy dziesięć książek, wśród których rzecz jasna nie mogło zabraknąć „Alicji w krainie czarów” oraz „Mistrza i Małgorzaty”.

Romans telewizji z literaturą

Z roku na rok seriale zyskują coraz większą popularność, wiele z nich powstaje na podstawie książek i opowiadań. Niekwestionowanym liderem w tym roku pod względem liczby adaptacji był Stephen King. W 2017 roku pojawiło się kilka ekranizacji prozy amerykańskiego króla horroru, część z nich była bardzo udana, jak chociażby „To” czy „Pan Mercedes”, część natomiast okazała się klapą, jak np. „Mroczna wieża”. Po dzieła autora „Lśnienia” sięgnęli również producenci Netfliksa, którzy zaserwowali swoim subskrybentom „Grę Geralta” i „1922”. Czy ostatnia z wymienionych adaptacji zadowoli wybrednych fanów pisarza?

Nie tylko King

Nie tylko Kingiem kinematografia stoi. Kolejnym pretekstem do napisania artykułu stał się Światowy Dzień Telewizji i coraz większa popularność seriali. Z tej okazji przedstawiamy dziesięć najciekawszych wysokobudżetowych produkcji, których scenariusze powstały w oparciu o dzieła literackie.

Wywiad z Nicholasem Sparksem

W ostatni weekend października w Krakowie odbyły się międzynarodowe Targi Książki. Wśród zaproszonych gości znalazła się cała śmietanka polskiej sceny literackiej oraz kilku znanych pisarzy zagranicznych. Mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z autorem bestsellerowego „Pamiętnika” – Nicholasem Sparksem. Amerykański pisarz opowiadał między innymi o pracy twórczej, książkowych inspiracjach, miłości do prozy Kinga oraz swojej najnowszej powieści.

Mroczne książki na Black Friday

Przy okazji światowego szaleństwa w Black Friday postanowiliśmy zaproponować czytelnikom kilka mrocznych książek idealnie nadających się do czytania w długie i ponure jesienne wieczory.

Znajdź na Woblinku
Last but not least… Czytaj PL

Na koniec polecamy serię recenzji książek, które znalazły się w tegorocznej akcji Czytaj PL. Przedruki pochodzą z zaprzyjaźnionych blogów i portali internetowych. Ich autorzy, aby wesprzeć naszą akcję, zgodzili się na umieszczenie swoich artykułów na naszej stronie. Do tej pory ukazały się recenzje „Shantaram” (maobmaze), „Sekretnego życia drzew” (Mądre Książki), „Księżniczki z lodu” (Nieortodoksyjny), „Miasta Archipelag” (SGR) i „Czterdzieści i cztery” (Kawerna).