Październikowy przegląd najlepszych artykułów Czytaj PL

w dziale Archiwum/Co słychać?/TOP Książek by

Jesień to jeden z najintensywniejszych okresów czytelniczych w roku. To właśnie wtedy poznajemy laureatów wielu prestiżowych nagród, a księgarskie półki zalewa fala nowości wydawniczych. Dzięki temu nie brakowało nam tematów, o których mogliśmy pisać.

Już niebawem startuje kolejna edycja naszej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo – Czytaj PL. Przez cały listopad będziecie mogli zupełnie za darmo przeczytać dwanaście bestsellerowych tytułów na swoich urządzeniach mobilnych, niektóre z nich będą dostępne również w formie audiobooka. Zanim jednak wpadniemy w czytelniczy wir przedstawiamy Wam zestawienie najciekawszych artykułów, które ukazały się na naszej stronie w październiku.

Wywiad z Katarzyną Bondą

W październiku udało nam się przeprowadzić rozmowę z jedną z najpopularniejszych polskich pisarek – autorką bestsellerowych kryminałów, Katarzyną Bondą. W wywiadzie dla Czytaj PL pisarka opowiedziała o swoim warsztacie literackim, książkach, które czytała w dzieciństwie, oraz podobieństwach między pisaniem i komponowaniem muzyki.

O czym pisze tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla?

Kim jest Kazuo Ishiguro, już wszyscy wiemy. Postanowiliśmy jednak bliżej przyjrzeć się dorobkowi artystycznemu tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla i tematom, które porusza w swoich książkach. Na naszym portalu krótko przedstawiliśmy wszystkie pozycje z jego bibliografii.

Trzy artykuły dla nowoczesnego czytelnika!

W październiku eksploatowaliśmy temat współczesnego elektronicznego czytelnictwa. Pisaliśmy między innymi o tym, jak stworzyć własnego e-booka w formatach mobi i epub. Ponadto na naszym portalu pojawił się artykuł o formacie plików przeznaczonym do przechowywania zeskanowanych dokumentów – DjVu

Najgorętsze premiery października

Jak już wspominaliśmy jesień to okres najgorętszych premier książkowych. Na półkach sklepowych pojawiają się setki nowych książek pisarzy zarówno uznanych, jak i debiutantów. Tylko jak odnaleźć się w tym zalewie nowości? Które książki warto przeczytać w pierwszej kolejności? Na początku miesiąca wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom czytelników i zaprezentowaliśmy kilka najciekawszych pozycji. Wśród wymienionych autorów znaleźli się między innymi Zadie Smith, Marlon James, Szczepan Twardoch oraz aktor, Tom Hanks.

Jak narodziło się Czytaj PL?

Wyjątkowo postanowiliśmy napisać artykuł o… sobie. W przypływie sentymentu cofnęliśmy się w czasie do roku 2013, kiedy narodziła się nasza akcja, skierowana wtedy głównie do mieszkańców Krakowa. Podczas tegorocznej edycji Czytaj PL plakaty z kodem QR dającym możliwość przeczytania świetnych książek zupełnie za darmo będą dostępne w całej Polsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozwijała się największa akcja promująca czytelnictwo w naszym kraju – koniecznie przeczytaj ten artykuł.

„Blade Runner” – film vs książka

7 października do kin w całej Polsce trafił jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku – “Blade Runner 2049”, kontynuacja kultowego filmu Ridleya Scotta z początku lat osiemdziesiątych. Przy tej okazji postanowiliśmy zestawić ze sobą wizje reżyserów obu produkcji oraz nawiązać do literackiego pierwowzoru – “Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka.

Jakub Krasny